W sejmie o pielęgniarkach – zabawa w ślepego i głuchego.

Pielęgniarka – była wiceminister zdrowia – opowiada w sejmie o pielęgniarkach

Publikujemy fragment wystąpienia pani Józefy Szczurek-Żelazko, która jest współautorką dyskryminujących przepisów płacowych, które są podstawą do wypłacania przez szpitale odszkodowań dla pielęgniarek. Kto poniesie koszty wypłacania przedmiotowych odszkodowań? O tym pani posłanka milczy.

Oddajemy głos posłance Józefie Szczurek-Żelazko:

Ustawa przyniosła bezprecedensowy wzrost wynagrodzeń pracowników służby zdrowia i według danych zebranych z podmiotów leczniczych, a zgromadzonych w Ministerstwie Zdrowia wynagrodzenia brutto wzrosły w przypadku lekarzy ze specjalizacją z kwoty 8300 zł do 16 700 zł – wynagrodzenia brutto łączne, czyli jest to wzrost ponad 99%.

W przypadku pielęgniarek i położnych z wymaganym tytułem magistra i specjalizacją – wzrost z 4174 zł do 11 000 zł, czyli ponad 163%. W przypadku pielęgniarek i położnych z wymaganym tytułem magistra bez specjalizacji albo pielęgniarek i położnych bez magistra, ale ze specjalizacją – z 4030 zł do 8234 zł, czyli ponad 100%.

Dla pozostałych pielęgniarek wzrost o ponad 110% – z 3600 zł do 7693 zł. Dzięki zapisom w ustawie również w tym roku, od 1 stycznia, nastąpi kolejny wzrost wynagrodzenia, który mieści się w granicach od 444 zł do 991 zł, minimalne wynagrodzenie w zależności od grupy.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdumiewające, że osoba bezpośrednio odpowiedzialna za wprowadzenie w życie dyskryminującej i upokarzającej ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego występuje przez sejmem i… odwraca kota ogonem.

Nikt nie neguje wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych od 2017 roku. Pani poseł mówi: Ustawa przyniosła bezprecedensowy wzrost wynagrodzeń…

Niestety to pół prawda… Ustawa przyniosła pielęgniarkom dyskryminację i upokorzenie… Nierówne traktowanie w zatrudnieniu… Dlatego sądy orzekają na rzecz pielęgniarek i położnych odszkodowania. O tym pani poseł w sejmie nie wspomniała.

Mamy nadzieję, że poniesie pani poseł odpowiedzialność za podejmowane decyzje w okresie kiedy była wiceministrem zdrowia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 140

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w wolne dni.