Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo

Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), jest zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Zobacz także:

W dzisiejszym artykule skupimy się na pielęgniarkach posiadających specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, a mianowicie na liczbie osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek

Pielęgniarki chcące zdobyć kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego muszą odbyć szkolenie, które zakończone jest egzaminem państwowym, przeprowadzanym przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Celem szkolenia w przedmiotowej dziedzinie jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.

W latach 2002-2023 (sesja wiosenna) ponad 14 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Sprawdźmy zatem, ile osób, posiadających tę specjalizację jest czynnych zawodowo.

Specjalistki pielęgniarstwa chirurgicznego czynne zawodowo

Z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że ponad 8,9 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest czynna zawodowo. Największą grupę stanowią pielęgniarki w wieku 51-54 lat (24%).

Można zauważyć, że liczba pielęgniarek posiadających uprawnienia w przedmiotowym zakresie, z roku na rok wzrasta. Poniżej przedstawiamy dane z poprzednich lat.

  • 2018 r. – 5,5 tys.
  • 2019 r. – 6,3 tys.
  • 2020 r. – 7,3 tys.
  • 2021 r. – 7,8 tys.

Do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, w obecnie trwającej sesji jesiennej egzaminów państwowych, pielęgniarki przystąpią 18 listopada 2023 r. Do egzaminu ma przystąpić 2 357 pielęgniarek.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

899 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.