Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w porannym artykule poruszyliśmy kwestię wyceny tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. W powyższym artykule opisaliśmy jak do przedmiotowego zagadnienia podeszli protestujący medycy, którzy przesłali ministrowi zdrowia w dniu 14 października, swój projekt siatki płac.

Zainteresowanych użytkowników portalu zapraszamy do lektury powyższego artykułu, poprzez kliknięcie poniższego linku.

W niniejszym artykule zajmiemy się poruszaną problematyką poprzez przeanalizowanie projektu siatki płac, którą zamierza wprowadzić w życie minister zdrowia, z dniem 1 lipca 2022 roku.

Pod kątem poruszanej materii podział pielęgniarek i położnych przedstawia się następująco:

  • pielęgniarka bez specjalizacji.
  • pielęgniarka ze specjalizacją,
  • pielęgniarka z tytułem magistra,
  • pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją.

Powyższym grupom minister przypisał odpowiednio następujące współczynniki pracy: 0,92; 1,02 oraz 1,19.

Sprawdźmy jakie to ma przełożenie na wysokość wynagrodzenia zasadniczego, obliczonego na podstawie przewidywanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2021 roku – 5 567,47 PLN.

Zobacz w jaki sposób redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wyliczyła przewidywane przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2021 rok.

Wobec powyższych wyliczeń kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w interesującyh na przedziałach wyniosą odpowiednio:

  • pielęgniarka bez specjalizacji – 5 122,07 PLN
  • pielęgniarka ze specjalizacją – 5 678,81 PLN

Wniosek: Posiadanie przez pielęgniarkę tytułu specjalisty, według ministra zdrowia, powinno podnosić wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 556 PLN.

Zobaczmy jak to się ma do posiadania tytułu specjalisty przez pielęgniarkę z tytułem magistra.

  • pielęgniarka z tytułem magistra – 5 678,81 PLN
  • pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją – 6 625,28 PLN.

Wniosek: Posiadanie przez pielęgniarkę i położną z tytułem magistra, także tytułu specjalisty, powinno według ministra zdrowia, podnosić wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 947 PLN.

W podsumowaniu należy podkreślić, że minister zdrowia stoi na stanowisku, że uzyskanie tytułu specjalisty w obu powyższych przypadkach wiąże się z różnicą w wynagrodzeniu zasadniczym o kwotę 391 PLN.

Na jakich przesłankach minister zdrowia uznał zasadność powyższego zróżnicowania – za uzyskanie takiego samego tytułu zawodowego – specjalisty?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

72 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Tabela wynagrodzeń pielęgniarek – grupa marzeń.