Z redakcyjnej poczty: W sprawie studiów pomostowych. "Przestańmy bić pianę tylko . . ." 64 KOMENTARZE.

3 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostowe. 145 KOMENTARZY.Dyskusje na Portalu według działów
Z redakcyjnej poczty: W sprawie studiów pomostowych. "Przestańmy bić pianę tylko . . ."  64 KOMENTARZE.

 

Drogie koleżanki. Nie rozumiecie same co piszecie. Pewnie że nikt nikogo nie zmusza do podnoszenia kwalifikacji,ale skoro Rząd Polski zgotował nam zapis unijny wyrównywania kwalifikacji zgodnie z unijnymi to mamy moralne prawo i obowiązek wyrównać do unijnego. Zamykanie się tylko do prawa wykonywania zawodu z dotychczasowym wykształceniem w swoim kraju nie stwarzając sobie możliwości do prawa wykonywania w całej unii to chyba nieporozumienie. Nigdy nie wiadomo czy unijni decydenci nie zmienią decyzji. Od początku jak wszedł tylko zapis o wyrównaniu kwalifikacji do norm unijnych samorząd zawodowy i związki dobijały się o pieniądze na ten cel. Skoro zobligowano nas do wyrównania kwalifikacji to powinny za tym iść pieniądze .Jest to oczywiste i logiczne .Nie od władz samorządowych zależało że tyle lat zajęło pozyskanie pieniędzy unijnych .Nie było ani woli politycznej ani zainteresowania unijnych decydentów by nas wesprzeć .Musiałyśmy różnymi kanałami nieformalnymi dobijać się o pieniądze. Jak w końcu pieniądze się znalazły to okaże się ,że nie wykorzystamy ich w pełni bo uczelnie nie zainteresowane są pisaniem wniosków i pozyskiwaniem pieniędzy na kształcenie. Finał może być taki że nie będziemy w stanie w określonym terminie nie wykorzystamy tych pieniędzy i odbiorą je nam. Przypomnę że jest pisemny zapis uzupełniania kwalifikacji do końca 2010 roku i zapis póki co nie zmienił się [takiego zapisu nigdy nie było w regulacjach prawnych – przypis redakcji M. Mielcarek]. Co prawda jest ustana zgoda na przedłużenie tego terminu na bezterminowy ale to tylko ustne zapewnienie. Wszystko co nie zapisane to jest patykiem na wodzie pisane i można cofnąć. I zamiast bić pianę niepotrzebnie powinnyśmy zrobić wszystko by wykorzystać fundusze unijne na dokształcenie Ideałem byłoby gdyby co najmniej 90% koleżanek skorzystało. Nie licytujmy się kto ile włożył bo to była jego osobista wola. Każdy ma prawo dokonywać własnych wyborów. Ja walczyłam o pieniądze dla nas wszystkich byśmy właśnie nie musiały wykładać kupę kasy za studia, do których de facto zostałyśmy zobligowane przez decydentów którzy nie potrafili zadbać o nasze interesy w Unii.
Koleżanki zróbmy wszystko by w jakiś sposób zobligować wszystkie uczelnie medyczne do występowania o te pieniądze i mobilizujmy koleżanki do uzupełniania kwalifikacji. Najprościej jest uczelniom sięgać do naszych kieszeni bez jakiegokolwiek wysiłku w postaci pisania wniosku. To jest właśnie solidarność zawodowa a nie wyśmiewanie się i napadanie na siebie.
Przestańmy bić pianę tylko konstruktywnie działajmy dla naszego wspólnego dobra a na pewno nasza pozycja zmieni się. Liczę na Wsze pomysły na mobilizację sił w celu poprawy naszej sytuacji.
położna

 

Zobacz także:

Czy system dofinansowania studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych jest sprawiedliwy? Dlaczego pielęgniarka zainteresowana tymi studiami jest uzależniona od tego czy dana uczelnia wystąpi o środki finansowe z UE? 37 KOMENTARZY.

Interesujesz się dofinansowanymi studiami?

Musisz przeczytać Raport Gazety Pielęgniarki i PołożnejDofinansowane studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe 2009

Informacje ogólne

Rozmowa ze studentką

Wykaz uczelni

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej- Studia pomostowe – praktyki zawodowe

Dofinansowane studia pomostowe 2009. Zobacz na których uczelniach studia pomostowe będą całkowiecie za darmo, a na których pielęgniarka będzie musiała dopłacić (nie więcej niż 350 zł za semestr). Przedmiotowe studia prowadzić będą 53 uczelnie – zobacz ich wykaz. 

Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – studia pomostowe

Obowiązujące regulacje prawne według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe

Interpelacje posłów i senatorów według działów – dofinansowane studia pomostowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze