Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu informacje w sprawie przebiegu pierwszego posiedzenia nadzwyczajnej podkomisji, która w sejmie rozpatruje projekt ustawy, którą do sejmu skierował związek zawodowy. Zapraszamy zatem do lektury dotychczasowych artykułów w przedmiotowym zakresie, do których prowadzą poniższe linki.

Zapraszamy również do głosowania w poniższej sondzie: Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową? Za oddane głosy dziękujemy!

Dalsza część artykułu pod ankietą…

Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową?

Natomiast poniżej prezentujemy stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyrażone przez panią przewodniczącą tego związku podczas posiedzenia sejmowej podkomisji, która procedowała ustawę o wynagrodzeniach pielęgniarek, którą do sejmu skierował związek OZZPiP.

Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy:

W momencie, proszę państwa, jak się ukazał projekt obywatelski pań pielęgniarek, my jako Związek Zawodowy Lekarzy napisaliśmy swoją opinię w imieniu Zarządu Krajowego, że owszem, popieramy ten projekt, ale pod jednym warunkiem, że lekarze specjaliści, jeszcze raz powtarzam – lekarze specjaliści będą mieć 3 średnie krajowe.

Dlaczego tak bardzo powtarzam, że to lekarze specjaliści – jeżeli lekarze specjaliści będą nadal zarabiać tak, jak w tej chwili, 60 zł na godzinę, a jest ich naprawdę bardzo mało i tu bym bardzo prosiła, żeby pan Jakub Bydłoń, dyrektor w Ministerstwie Zdrowia, na przyszłe, spotkanie czy w ogóle, żeby nam powiedział, ile jest czynnie pracujących lekarzy specjalistów w publicznej ochronie zdrowia, bo z tego co ja pamiętam z któregoś Zespołu Trójstronnego, to wychodziło, że to jest około 8%.

Dlatego, proszę sobie nie myśleć, że my chcemy zarobić dużo pieniędzy, bo ja często słyszę „bo oni zarobią”, proszę Państwa, my nie chcemy zarabiać, my chcemy leczyć pacjentów.

Grażyna Cebula-Kubat przewodnicząca OZZL

W czasie ustawy Ministra Szumowskiego było to 18,5 tysiąca, czyli naprawdę niewielka grupa ludzi, dzięki którym my możemy kontraktować oddziały, bo my nie mamy norm zatrudnienia, tylko mamy normy kontraktowania, czyli potrzebnych jest 2 specjalistów, żeby podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i żeby oddział mógł funkcjonować.

Natomiast tych 2 lekarzy naprawdę jest za mało, ale jeżeli ich nie będzie, to w ogóle nie będzie oddziału, bo jeżeli oni np. odejdą z wielu powodów, to niestety trzeba zamykać oddziały, dlatego my już piszemy pismo do Pani Minister z prośbą, o to żeby powrócić znowu do procedowania norm zatrudnienia dla lekarzy na pacjenta, bo jeżeli to nie będzie wprowadzone, to nawet największe pieniądze nam nic nie pomogą ponieważ musi być większa obsada specjalistów na oddziałach, a przede wszystkim muszą oni być odpowiednio finansowani z tego względu, że mówię:

60 zł w tej chwili ta stawka, którą ma lekarz, to jest 60 zł.

Grażyna Cebula-Kubat przewodnicząca OZZL

Wiecie Państwo, że to jest porównaniu z tym, jakie są stawki na rynku, jest taka lista lekarzy w Polsce, szczególnie młodzi lekarze, od 2016 roku jest taka platforma, którzy co roku nam opracowują, jakie są mniej więcej stawki w poszczególnych województwach, kwartałach i tak dalej, ale nie o to chodzi… Natomiast stawka, jeżeli nawet będziemy, to co my wnioskujemy i prosimy, żeby lekarze, specjaliści mieli 3 średnie krajowe to nam w przeliczeniu na te pieniądze wyjdzie około 120/130 zł, a więc w porównaniu ze wszystkimi stawkami, jakie są w kraju, to nie jest jakaś duża stawka. (…)

Poseł Ewa Szymanowska (Polska2050-TD):

Ja chciałabym zapytać Panią, która wcześniej się wypowiadała, gdzie te 60 zł zarabiają lekarze… tylko specjaliści, bo nawet wczoraj byłam w szpitalu, rozmawiałam i zatrudnienie specjalisty na takiej stawce to jest w zasadzie niemożliwe.

Owszem, jeżeli to są osoby na etacie, to jak spojrzy się na tę stawkę, to tam wyjdzie 64 zł, ale przecież te osoby mają dodatkowo jeszcze dyżur płatny i wiele innych rzeczy…

Ewa Szymanowska Poseł na Sejm RP

Poza tym, tak jak usłyszałam, to na przykład zatrudnienie specjalisty, czyli radiologa w tej chwili, za 300 zł na godzinę to jest dość trudna rzecz. Więc… skąd te stawki?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Uwaga – pielęgniarki są wprowadzane w błąd.