Zawiedziona pielęgniarka o sytuacji płacowej.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Zawiedziona pielęgniarka o sytuacji płacowej.

Pielęgniarka – skończyłam studia pomostowe i studia z zarządzania

Szanowny Panie Redaktorze,

Od wielu lat czytam artykuły na Pańskim portalu, gdyż tak naprawdę to jedyne wiarygodne i aktualne źródło informacji dotyczące naszego zawodu.

Od 26 lat pracuję jako pielęgniarka. Mam ukończone Liceum Medyczne, specjalizację, studia pielęgniarskie pomostowe (2 letnie) i studia magisterskie na wydziale zarządzania.

Bardzo bolą mnie ustalone współczynniki obowiązującej siatki płac, bo magister z zarządzania (mimo pełnienia funkcji kierowniczej) nie pozwala mi korzystać z wyższego współczynnika. Jestem pielęgniarką dyplomowaną, a więc studia pomostowe to dodatkowe 2 lata nauki, a mimo tego pozostaję w niższej grupie wynagrodzenia. To boli, że taka niesprawiedliwość dotyka nie tylko mnie, ale wszystkie pielęgniarki.

Jedna grupa dla pielęgniarek. Dodatki za studia oraz za specjalizacje

Kodeks pracy wyraźnie określa, że za tę samą pracę, należy się ta sama płaca, więc tak naprawdę to powinniśmy mieć jedną grupę wynagrodzenia z tzw. “widełkami”. A specjalizacja i studia powinny być liczone jako dodatek do miesięcznego wynagrodzenia np. po 500 zł za studia i tyle samo za specjalizację.

Nikt przez wiele lat nie określił zadań dla poszczególnych kwalifikacji i dlatego ciągle mamy chaos w naszym zawodzie.

Cytat z wypowiedzi autorki korespondencji do redakcji portalu

Rząd rozdaje pieniądze na lewo i prawo. Dla pielęgniarek pieniędzy nie ma

Odnoszę wrażenie, że nasz zawód nie ma żadnego prestiżu w oczach rządzących. Za pracę w pandemii na początku bili nam brawo wszyscy, a teraz pozostawili na lodzie. Rząd rozdaje na lewo i prawo 500+, a pielęgniarki nie mogą liczyć na takie luksusy, nawet w postaci jakiegoś bonu turystycznego, na podreperowanie zdrowia. Narażamy swoje życie, a nie należy nam się urlop zdrowotny, jaki mają nauczyciele. Czy to się już nie zmieni?

Dodatek stażowy nie dla wszystkich pielęgniarek

Kolejną niesprawiedliwością jest fakt, że podano informację (już nie pamiętam tytułu artykułu), że pielęgniarki po Liceum Medycznym mają w formie dodatku za przepracowane lata wypłacane wyższe wynagrodzenie od tych pań, które dopiero wchodzą do zawodu. To NIE JEST PRAWDA, PONIEWAŻ DOTYCZY TYLKO PLACÓWEK JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH. Ja pracuję w ośrodku, który nie ma dodatków stażowych i w związku z tym nasze pensje są naprawdę niskie.

Czy pielęgniarki mogą jeszcze na coś liczyć?

Czy pod koniec swojej pracy zawodowej mogę mieć nadzieję na polepszenie warunków płacowych? Bo tak naprawdę ja i moje koleżanki straciłyśmy ją w momencie podpisania ustawy przez Pana Prezydenta.

Życzę Panu dalszej walecznej postawy i mam nadzieję, że dzięki pokazywaniu przez Pana prawdy o sytuacji w naszym środowisku uda się jeszcze w tym roku odmienić nasz los.

Pozdrawiam serdecznie, zawiedzona pielęgniarka

Podział pielęgniarek na grupy – prośba redakcji portalu pielęgniarek

Zwracamy się do użytkowników portalu o przesyłanie, informacji w zakresie przyporządkowania pielęgniarek i położnych do poszczególnych grupy w siatce płac. Powyższe informacje, opublikujemy na portalu, zachowując anonimowość osoby przekazującej korespondencję oraz co do miejsca i nazwy podmiotu leczniczego. Informacje prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 216

Bądź pierwszym, który oceni wpis

11 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Różnice w płacach pielęgniarek. Stanowisko ministra.