Podział pielęgniarek źródłem konfliktu w szpitalu.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podział pielęgniarek źródłem konfliktu w szpitalu.

Podział pielęgniarek na grupy źródłem konfliktu

Od lat zwracaliśmy uwagę, że podział pielęgniarek i położnych na grupy nie ma uzasadnienia w kontekście wykonywania praktyki zawodowej. Od lat czyli od roku 2015, kiedy wprowadzono w życie nową siatkę płac w podmiotach leczniczych. Podkreślaliśmy, że metodologia na której opiera się przedmiotowy podział na grupy wzbudzi ogromne kontrowersje oraz różnorakie interpretacje. Ostrzegaliśmy, że taki stan rzeczy zapowiada liczne spory w podmiotach leczniczych, także na poziomie oddziałów szpitalnych, do procesów sądowych włącznie.

Pismo redakcji portalu pielęgniarek do ministra zdrowia

Szczegółowe informacje w zakresie zaszeregowania pielęgniarek i położnych do grupy: 7, 8 oraz 9 przedstawiliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – ostateczny podział na grupy i współczynniki pracy

Przedmiotowy podział pielęgniarek i położnych stawia dyrektorów podmiotów leczniczych w bardzo trudnej sytuacji. Samo ministerstwo podkreśla, że dyrektor podmiotu leczniczego nie może kształtować wynagrodzeń, opierając się jedynie na siatce płac, określonej w załączniku nr 1 do ustawy. W szczególności powinien przestrzegać zasad określonych w Kodeksie Pracy.

Dlatego redakcja portalu skierowała do ministerstwa zdrowia zapytanie:

Na jakich przesłankach ma opierać się dyrektor podmiotu leczniczego w zakresie kształtowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych? Tylko na przedmiotowej ustawie – w zakresie zapewnienia najniższego wynagrodzenia zasadniczego? Czy także na Kodeksie Pracy w zakresie regulacji dotyczących wynagrodzenia równego za tę samą pracę? Uszczegóławiając poruszoną kwestię skierowaliśmy wniosek do ministra o zajęcie stanowiska w konkretnej sytuacji.
Czy dyrektor podmiotu leczniczego, zatrudniający pielęgniarki na OIOM, może zaszeregować wszystkie do grupy 8, mimo, że nie wszystkie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa?

Więcej w szczegółowych informacji w artykule pt. Pielęgniarka bez specjalizacji w grupie 8

Konflikt pielęgniarek z dyrektorem szpitala

Na pierwsze sytuacje konfliktowe nie trzeba było długo czekać. Należy jeszcze podkreślić jedną kwestię. Redakcja portalu zwróciła się do ministra z zapytaniem. Pytaliśmy o wykaz stanowisk, na jakich jest wymagane posiadanie tytułu magistra oraz specjalizacji, a także innych wymogów kwalifikacyjnych zawartych w siatce płac. Z odpowiedzi ministerstwa wynika jeden wniosek. Nie ma stanowiska, na którym nie mogłaby być zatrudniona pielęgniarka ze średnim wykształceniem. Do tego aspektu powrócimy w następnych artykułach.

Istota problemu, o którym pisaliśmy od lat, została ukazana w konflikcie w jednym ze szpitali. Fakty Kaliskie informują w artykule, pt. Pielęgniarki bez podwyżek, że:

Dyrektor skorzystał z klauzuli, która jest w ustawie, że wynagrodzenia przyznaje według wymaganych kwalifikacji, a nie posiadanych kwalifikacji i my z tym się nie zgadzamy – wyjaśnia Marzena Wojtczak, pielęgniarka z oddziału kardiologicznego z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. – Jest mnóstwo pielęgniarek, które podnosiły swoje kompetencje po to, żeby pracować. Mieć wyższą wiedzę, a co za tym idzie stwarzać większe bezpieczeństwo dla pacjenta i nie zgadzamy się absolutnie z tym, co dyrektor nam proponuje, by zdegradować nas do grupy 8, gdzie jest wymagany specjalista, ewentualnie magister lub licencjat. Chcemy, by grupa zawodowa z magistrem i specjalizacją była wynagrodzona według ustawy.

źródło: Fakty kaliskie

Podział pielęgniarek na grupy – wykaz do NFZ

W artykule z dnia 21.06.2021 roku, informowaliśmy o obowiązku podmiotu leczniczego w zakresie podania do NFZ wykazu pielęgniarek i położnych. Wykaz ma zawierać informację, do jakiej grupy została przyporządkowana konkretna pielęgniarka lub położna. Tym artykułem chcieliśmy ukazać pielęgniarkom i położnym, na bardzo duże konsekwencje decyzji dyrektora w opisywanym zagadnieniu. Dlatego, że to dyrektor, a nie ustawa decyduje, do jakiej grupy będzie przyporządkowana dana osoba.

Więcej informacji w sprawie w artykule pt. Przyporządkowanie danej pielęgniarki do grupy – wykaz do NFZ, oświadczenie pielęgniarki

Pielęgniarki rozczarowane decyzjami dyrektora

Fakty Kaliskie cytują wypowiedź pielęgniarek, w sprawie sytuacji w zakresie przyporządkowania pielęgniarek i położnych do jednej z grup:

Pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacji powinny zarabiać, według rozporządzenia ministra zdrowia, brutto 5 400 zł. Następna grupa, czyli licencjaci powinni zarabiać 4 100, panie po liceum medycznym 3 700 i panie opiekunki też są wliczone w tą najniższą grupę 3 700 – zdradza Elżbieta Gostyńska, pielęgniarka z chirurgii. – Zgodnie z propozycją, jaką przedstawiono nam na spotkaniu, mamy być w grupie ósmej.

źródło: Fakty kaliskie

Faktykaliskie.pl podsumowując obecną sytuację w szpitalu, w zakresie podziału pielęgniarek i położnych na grupy stwierdziły. Pielęgniarki liczyły na podwyżkę gwarantowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Z gabinetu dyrektora szpitala wyszły z propozycją, która każe im się zastanowić, po co zdobywały wykształcenie i podnosiły kwalifikacje. Nowa siatka płac podzieliła pielęgniarki ze względu na posiadane kwalifikacje – im wyższe – tym płaca podstawowa miała być większa. Z tym, że w kaliskim „Okrąglaku” te, z najwyższymi kwalifikacjami teoretycznie nie istnieją i mają dostać tyle, co osoby z mniejszymi. Nie możemy się na to zgodzić. Najpierw podzieliło nas Ministerstwo Zdrowia, klasyfikując osoby z długim stażem i zdobytą w ten sposób wiedzą i doświadczeniem z osobami o mniejszej odpowiedzialności, a teraz jeszcze dyrektor degraduje pielęgniarki, które zainwestowały w wykształcenie .

Podział pielęgniarek na grupy – prośba redakcji portalu pielęgniarek

Zwracamy się do użytkowników portalu o przesyłanie, informacji w zakresie przyporządkowania pielęgniarek i położnych do poszczególnych grupy w siatce płac. Powyższe informacje, opublikujemy na portalu, zachowując anonimowość osoby przekazującej korespondencję oraz co do miejsca i nazwy podmiotu leczniczego. Informacje prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1101 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka bez specjalizacji w grupie 8.