Zmarła zarażona pielęgniarka. Prokurator wszczyna śledztwo.

2 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Zmarła zarażona pielęgniarka. Prokurator wszczyna śledztwo.

RMF 24 – Prokuratura w Radomiu prowadzi śledztwo ws. śmierci zarażonej koronawirusem 59-letniej pielęgniarki ze szpitala w Kozienicach (Mazowieckie). Kobieta była transportowana z kozienickiej lecznicy do kliniki w Warszawie karetką, bez lekarza i bez podłączenia do respiratora.


Bezpieczeństwo pielęgniarek 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie transportu pielęgniarki chorej na COVID-19 z Kozienic do Warszawy oraz możliwości wykonywania prewencyjnych testów na obecność koronawirusa

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 21.04.2020 r. media lokalne oraz ogólnopolskie przekazały tragiczną informację o tym, że pielęgniarka, która chorowała na COVID-19 i była leczona w szpitalu powiatowym w Kozienicach, zmarła po transporcie do szpitala MSWiA w Warszawie. To druga ofiara koronawirusa wśród personelu medycznego na terenie ziemi radomskiej.

W związku z tym zadaję Panu pytania:

1. Kto podjął decyzję o transporcie chorej pielęgniarki w dniu 20.04.2020 r. ze szpitala powiatowego w Kozienicach do szpitala MSWiA w Warszawie?

2. Dlaczego kobieta była transportowana karetką?

3. Czy zapotrzebowanie na transport chorej zostało zgłoszone do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego? Jeśli tak, to jaka była odpowiedź LPR?

4. Czy zapotrzebowanie na transport chorej zostało zgłoszone do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub Policji? Jeśli tak, to jaka była odpowiedź ze strony tych instytucji?

5. Czy wiadomo, kiedy pielęgniarka ze szpitala powiatowego w Kozienicach miała wykonany pierwszy test na obecność koronawirusa?

6. Jak często personel medyczny może wykonywać prewencyjne testy na obecność koronawirusa?

7. Czy w związku ze śmiercią dwóch pracowników służby zdrowia: rehabilitanta pracującego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oraz pielęgniarki pracującej na oddziale zakaźnym szpitala powiatowego w Kozienicach rozważa Pan wprowadzenie obowiązkowych dla pracowników służby zdrowia testów na obecność koronawirusa minimum raz w tygodniu?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Z wyrazami szacunku

Konrad Frysztak
Poseł na Sejm RP

23 kwietnia 2020 roku 

Do obecnej chwili ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi na powyższe pytania…  Minęły dwa miesiące…

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Zarażone pielęgniarki

18 czerwca 2020 roku – RMF 24 – "Kobieta została przetransportowana do szpitala w Warszawie bez asysty medycznej, bez monitorowania podstawowych funkcji życiowych, bez podłączenia do respiratora, pomimo stwierdzonych u niej schorzeń, m.in. Covid-19 oraz uprzednich problemów z właściwym funkcjonowaniem układu oddechowego – przekazała PAP rzeczniczka prokuratury".

Czytaj więcej w artykule pt. Śmierć pielęgniarki zarażonej koronawirusem. Prokuratura wszczęła śledztwo.Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo dało dyrektorom środki na wzrost wynagrodzeń.

Sejm – dodatek dla pielęgniarki to średnio 3 tys. PLN.

Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze