Zmarła zarażona pielęgniarka. Prokurator wszczyna śledztwo.

2 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Zmarła zarażona pielęgniarka. Prokurator wszczyna śledztwo.

RMF 24 – Prokuratura w Radomiu prowadzi śledztwo ws. śmierci zarażonej koronawirusem 59-letniej pielęgniarki ze szpitala w Kozienicach (Mazowieckie). Kobieta była transportowana z kozienickiej lecznicy do kliniki w Warszawie karetką, bez lekarza i bez podłączenia do respiratora.


Bezpieczeństwo pielęgniarek 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie transportu pielęgniarki chorej na COVID-19 z Kozienic do Warszawy oraz możliwości wykonywania prewencyjnych testów na obecność koronawirusa

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 21.04.2020 r. media lokalne oraz ogólnopolskie przekazały tragiczną informację o tym, że pielęgniarka, która chorowała na COVID-19 i była leczona w szpitalu powiatowym w Kozienicach, zmarła po transporcie do szpitala MSWiA w Warszawie. To druga ofiara koronawirusa wśród personelu medycznego na terenie ziemi radomskiej.

W związku z tym zadaję Panu pytania:

1. Kto podjął decyzję o transporcie chorej pielęgniarki w dniu 20.04.2020 r. ze szpitala powiatowego w Kozienicach do szpitala MSWiA w Warszawie?

2. Dlaczego kobieta była transportowana karetką?

3. Czy zapotrzebowanie na transport chorej zostało zgłoszone do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego? Jeśli tak, to jaka była odpowiedź LPR?

4. Czy zapotrzebowanie na transport chorej zostało zgłoszone do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub Policji? Jeśli tak, to jaka była odpowiedź ze strony tych instytucji?

5. Czy wiadomo, kiedy pielęgniarka ze szpitala powiatowego w Kozienicach miała wykonany pierwszy test na obecność koronawirusa?

6. Jak często personel medyczny może wykonywać prewencyjne testy na obecność koronawirusa?

7. Czy w związku ze śmiercią dwóch pracowników służby zdrowia: rehabilitanta pracującego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oraz pielęgniarki pracującej na oddziale zakaźnym szpitala powiatowego w Kozienicach rozważa Pan wprowadzenie obowiązkowych dla pracowników służby zdrowia testów na obecność koronawirusa minimum raz w tygodniu?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Z wyrazami szacunku

Konrad Frysztak
Poseł na Sejm RP

23 kwietnia 2020 roku 

Do obecnej chwili ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi na powyższe pytania…  Minęły dwa miesiące…

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Zarażone pielęgniarki

18 czerwca 2020 roku – RMF 24 – "Kobieta została przetransportowana do szpitala w Warszawie bez asysty medycznej, bez monitorowania podstawowych funkcji życiowych, bez podłączenia do respiratora, pomimo stwierdzonych u niej schorzeń, m.in. Covid-19 oraz uprzednich problemów z właściwym funkcjonowaniem układu oddechowego – przekazała PAP rzeczniczka prokuratury".

Czytaj więcej w artykule pt. Śmierć pielęgniarki zarażonej koronawirusem. Prokuratura wszczęła śledztwo.Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo dało dyrektorom środki na wzrost wynagrodzeń.

Sejm – dodatek dla pielęgniarki to średnio 3 tys. PLN.

Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze