Rząd: zatrzymać pielęgniarki nabywające uprawnienia emerytalne.

Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek.


Rząd o pielęniarkach i położnych 

Zobacz także: Raport pielęgniarski. Kilka bieżących refleksji. 

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w 2018 r.), przedłożoną przez ministra zdrowia.

Rząd chce zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostępność do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów. Chodzi w szczególności o zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych, powstrzymanie emigracji zarobkowej, zmotywowanie absolwentów do podejmowania pracy w zawodzie oraz utrzymanie na rynku pracy pielęgniarek i położnych, w tym nabywających uprawnienia emerytalne.

Cele „Polityki Wieloletniej Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” to:

- zwiększenie liczby studentów oraz poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo;
- zmiany w systemie kształcenia podyplomowego;
- poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych;
- wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej zawodu wspomagającego pracę pielęgniarek w bezpośredniej opiece nad pacjentem.
- określenie ról i kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia;
- określenie faktycznej liczby pielęgniarek i liczby położnych w systemie ochrony zdrowia, wraz z określeniem docelowych wskaźników na 1 tys. mieszkańców;
- wypracowanie przepisów dotyczących liczby oraz kwalifikacji pielęgniarek
i położnych realizujących świadczenia gwarantowane w poszczególnych zakresach świadczeń;
- wypracowanie mechanizmów motywujących podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, do określenia minimalnych norm zatrudniania;
- rozwój badań naukowych w pielęgniarstwie.

Środki finansowe przewidziane na realizację planowanych działań będą pochodzić z:

budżetu państwa;
- Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (w 2019 r.);
- Funduszu Pracy (w 2020 r.);
- środków innych jednostek sektora finansów publicznych;
- środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

źródło: premier.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych 

Rząd: pielęgniarki z uprawnieniami emerytalnymi zostańcie na swoich stanowiskach pracy!

Pielęgniarki: warunki pracy są fatalne! Normy zatrudnienia nie obowiązują. Nikt ich poważnie nie traktuje... Nadal prawnie dopuszczalne są jednoosobowe obsady pielęgniarskie! Widzicie tylko wchodzące osoby do zawodu pielęgniarki - stypendia 800 zł oraz 1000 zł dodatku przez pierwsze dwa lata pracy. Nam zapowiedziano urlop po 60 roku życia dla podratowania zdrowia... Nie widzicie naszych problemów. My natomiast widzimy tylko pozorowane działania. Przykład? Urlop szkoleniowy. Na który i tak musi wyrazić zgodę pracodawca. Do tej pory zgody nie wyrażał. Dlaczego miałby zmienić w tej kwestii zdanie? Bo ustawa...? Przecież to jest żenujące podejście do naszych problemów zawodowych. Rozdajecie pieniądze na prawo i lewo. Także dla tych co nigdy pracą się nie zhańbili. A my pracujemy w nocy, niedziele i święta. Odpowiadamy za ludzkie życie! Za marne grosze. Obowiązujące wskaźniki pracy w ustawie o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych nijak się mają do praktyki zawodowej pielęgniarek. Deprecjonują nasz zawód. Natomiast przy zapowiadanym wzroście najniższego wynagrodzenia, nasze i tak niskie zarobki, realnie ulegną obniżeniu. I to już od stycznia 2020 roku.  

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.10.16 16:13:46 ~11

LUDU PIELEGNIARSKI TEN WYSOKI NO MYDLENIE OCZU NIE POMOZE TYLKO KASA 5- 6 TYS TO JEST AGONIA PANIE

#2  2019.10.16 18:39:37 ~PIEL

Pielęgniarce, która nabywa uprawnienia emerytalne podnieść podstawę. Chyba nikt nie myśli, że czymś innym można zatrzymać w zawodzie ? Teraz jest tak, że po deklaracji odejścia na emeryturę dostajesz 300 zł do podstawy przez rok. Byli tacy co się rozmyślili. Ale niestety musieli odejść, bo takie są przepisy. Recepta jest prosta.

#3  2019.10.16 19:25:42 ~Ania

Zatrzymać? Czym? Jedynie pieniądze ale nie ochlapy tylko duże pieniadze Dość ,dość.tyle w temacie

#4  2019.10.16 21:22:19 ~Piel 43

Jasne do śmierci tyrać od rozwiązanie super!

#5  2019.10.17 00:00:18 ~do 3

Jedynie pieniądze ? Taa,i jedna emetytka będzie zapier.ć na nocy "opiekując sie" 30 stoma chorymi. "Jedynie pieniądze ". . . typowa pielęgniarka.

#6  2019.10.17 03:39:45 ~piel

Do 3 Dojrzałe pielęgniarki może ocalić tylko spokój i natychmiastowa izolacja od zawodu zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.

#7  2019.10.17 05:37:32 ~Urlop do

Podratowania zdrowia dla pielęgniarek po 57 r życia.

#8  2019.10.17 06:08:28 ~Mobbing

Grafików kiedy to się skończy

#9  2019.10.17 08:02:09 ~do8

Policealne.

#10  2019.10.17 08:35:03 ~Anna

To chyba są jakieś żarty. 40 lat w zawodzie w męczarni( nocki,święta,pojedyncze dyżury itp) Każda marzy o emeryturze. Ani minuty dłużej.

#11  2019.10.17 08:39:05 ~ewa

Tyle ile muszę i ani dnia dłużej. W końcu przespane noce i święta z rodziną. Tylko szkoda, że moje dzieci tak szybko dorosły.

#12  2019.10.17 08:41:31 ~do9

Błąd grafikowy=błąd matematyczny

#13  2019.10.17 09:03:53 ~Lilka

Ja również nie wyobrażam sobie nadal pracy po 60-tce na noce i po 12 godzin. Teraz mam 52 lata i ledwo daję rady. Odliczam 8 lat do emerytury. Jak będę chciała sobie dorobić to wszędzie, byle nie w ochronie zdrowia. Szkoda czasu i nerwów. A tak.spokojnie. Za nic odpowiedzialna. Zresztą i tak rozważam szybsze odejście od zawodu i poczekać parę lat na swoją emeryturę.

#14  2019.10.17 09:07:13 ~ja

Za żadne pieniądze nie zostanę dłużej. Nie mam już chęci ani sił. Jeśli zechcę dorobić- to tylko poza zawodem.

#15  2019.10.17 09:14:50 ~I

Dajcie mi spokój ja już nie mam marzeń ja mam tylko jedno marzenie Emerytura

#16  2019.10.17 09:54:17 ~U

Zostało mi 4 lata już odliczam dni i tak ZUS na nas skorzysta bo wiele pielęgniarek długo nie pożyje na emeryturze. Musi przecież znaleźć się forsa dla tych co znacznie krócej pracująca a później niezmarnowani ciężką pracą jak pielęgniarki żyją znacznie dłużej.Są takie grupy zawodowe.

#17  2019.10.17 10:08:04 ~POŁOŻNA

Nasza Grupa zawodową powinna wcześniej przechodzić na Emerytury tak jak Wojsko Policja NauczycielE PIENIĘDZY NIGDY NAM NIE DADZA GODZIWYCH. MAŁO RYZYKUJEMY KAŻDEGO DNIA ! ALE TO POLSKA O CZYM JA MÓWIĘ

#18  2019.10.17 10:08:11 ~Iwona

Ja mam 3 lata do emerytury i ani chwili dłużej. Może gdyby dali 10tys to może na pół etatu jeszcze rok bym pooracowala

#19  2019.10.17 10:08:14 ~POŁOŻNA

Nasza Grupa zawodową powinna wcześniej przechodzić na Emerytury tak jak Wojsko Policja NauczycielE PIENIĘDZY NIGDY NAM NIE DADZA GODZIWYCH. MAŁO RYZYKUJEMY KAŻDEGO DNIA ! ALE TO POLSKA O CZYM JA MÓWIĘ

#20  2019.10.17 10:10:25 ~real

Najpierw zapytajcie młodszych czy zgadzają się pracować z pielęgniarką 65 + na dyżurze . Każdy średnio rozgarnięty nie koniecznie polityk wie jakie są ograniczenia w tym wieku. Jeśli człowiek który ma wykształcenie medyczne myśli o tym żeby w tak odpowiedzialnej pracy zatrudniać staruszków albo, nie ma pojęcia o czym mówi albo jest nieodpowiedzialnym desperatem . Jeśli młode pielęgniarki będą musiały pracować tylko z osobami którym też na dyżurze będzie potrzebna pomoc i opieka medyczna to nie będzie młodych w zawodzie. Na dłuższa metę nikt nie będzie chciał brać odpowiedzialności za pacjenta i za schorowaną koleżankę na dyżurze za duże obciążenie .

#21  2019.10.17 10:15:54 ~Dorota

Ja mam w pracy 60 letnie koleżanki i pracują lepiej niż niejedna młoda,a wyglądem przypominają 30 i 40 latki. Wolę mieć dyżur z nimi chociaż sama mam 35 lat.

#22  2019.10.17 10:25:18 ~do 6

100/100

#23  2019.10.17 10:26:42 ~po co to

takie pomysły polityków noszą znamiona znęcania się nad osobami starszymi, którzy sami nie są w stanie rozeznać swych możliwości i potrzeb . po 60 r życia zachodzą anatomiczne zmiany w mózgu u każdego idące w różnym kierunku i to jest przywilej starości i nie wolno tego wykorzystywać dla osiągania jakichkolwiek korzyści innych osób bo to nie etyczne. Człowiek starszy potrzebuje odpoczynku bo każdy dzień może być jego ostatnim.

#24  2019.10.17 10:26:57 ~do 21

A Lenin jest wiecznie żywy

#25  2019.10.17 10:56:43 ~Do 23

Teraz człowiek który ma 80 lat jest uważany za starszego,a 60 -latek to jest osoba w średnim wieku.chyba że się mylę?

#26  2019.10.17 11:13:45 ~Do 7

Urlopy na podratowanie zdrowia po 57 roku zycia? Po co? W tym wieku juz wiek p/emerytalny,wiele w tym roku zycia pojdzie na renty. A pis chce emerytury dac od 53 roku zycia.To sie robi np.jak u nauczycieli. 3 razy po roku. Urlop na podratowanie niech bedzie pierwszy raz po 15 latach pracy,2 raz po 25 latach,3 raz po 35 latach pracy.

#27  2019.10.17 11:15:35 ~Do 21

U mnie tak samo, mają duże doświadczenie ,a my ciągle się od nich uczymy. Tę wiedzę , którą nam przekazują żadna szkoła nie jest w stanie nas nauczyć.

#28  2019.10.17 11:23:05 ~Iga

Do konca 2021 odejdzie z zawodu 96 000 pielegniarek i ciut ponad 30 000 poloznych. To jest 46% wszystkich zarejestrowanych. Zamiast stwarzac lepsze warunki i przyciagac mlode do zawodu oni chca zatrzymywac emerytki. Ja wlasnie teraz przeszlam na zasluzona emeryture,po 40 latach pracy. Mam gdzies dalsza prace. Najwyzej pojade na jakies zimowisko,kolonie ale w zadnym wypadku juz nie bede dyzurowac

#29  2019.10.17 12:50:14 ~rozsądek

Osoba 60 letnia to osoba może w średnim wieku i nadaje się do pracy w polityce albo za biurkiem czy w rejestracji trzeba dać szansę pracy ale nie na oddziale szpitalnym . Osoby te popracują 2, 3 góra 5 lat a potem czym wypełnić tą lukę jak nie będzie młodych w zawodzie .Dajcie się rozwijać młodym i pozwólcie im pracować przestańcie doprowadzać do sytuacji że szpitale są okupywane przez osoby w wieku emerytalnym które nie chcą odpuścić Emerytom godna emerytura i zasłużony odpoczynek , tam gdzie nie są zachowane proporcje dochodzi do rozpadu i regresu.

#30  2019.10.17 12:52:00 ~do 7

Pomyliłaś się o 10 lat. W 57 roku życia na emeryturach sa juz wszyscy mundurowi i większość nauczycieli. Obecne pielęgniarki -emerytki , to z punktu widzenia pracodawcy opłacalne wyrobnice.

#31  2019.10.17 13:04:35 ~#29

Pytanie do politykow.Czy wyobrazacie sobie policjanta,strazaka,zolnierza po 60 roku zycia w pracy ? Nie ! A jakim cudem ma być efektywna stara kobieta,zmaltrtowana pracą na noce przez cale zycie,urodzeniem i wychowaniem dzieci,umeczona ciężką pracą fizyczną i umysłową,pracą w silnym stresie,w pędzie,walcząca o przetrwanie rodziny za grosze ? Jak widać dla politykow pielegniarka to nie czlowiek,to mieso armatnie,które moze do konca zycia o lasce się kolatac przy lozku ciezko chorego. Co wy sobie myslicie? My nie mamy potrzeby odpoczynku ? Godnego zycia ? Potrzeby wczesniejszej emerytury,urlopu zdrowotnego,przywilejow? Wysylacie na wczesniejsze emerytury zdrowych,mlodych mezczyzn,placicie im za mieszkania,budujecie im bloki itp.Na pielegniarce jezdzicie jak na szmacie ! Zaplaccie dobre pieniądze,wybudujcie mieszkania +,urlopy zdrowotne itp. a od chetnych do pielegniarstwa się nie opedzicie.Zawodu nikt nie wybiera dla powołania,wybiera się ten zawod,ktory daje perspektywy,takie są realia dzisiejszych czasów.

#32  2019.10.17 13:08:35 ~58+

Rząd mnie nie zatrzyma w pracy,bo mnie nie interesuje robienie z siebie podstarzałej ofiary polityki.Był czas,żeby młode zachęcić do tego zawodu.

#33  2019.10.17 13:13:52 ~Bobi

Jest prosty sposób. Trzeba pielęgniarkom przywrócić stary wiek emerytalny, 67 lat. Do tego potrzeba tylko specjalnej ustawy i będzie spokój. Długopis podpisze wszystko, a w razie czego to w kamasze i do końca życia.

#34  2019.10.17 13:19:00 ~DO 30

Przynajmniej o 10 lat bo w wieku 47 lat wielu mundurowych jest na emeryturze a pielęgniarki jeszcze kilkanaście lat muszą harować coraz bardziej bo pracodawcy zmniejszają etaty i oszczędzają na wszystkim . Lateksowe rękawice zamiast nitrylowych i prześcieradła zamiast jednorazowych podkładów. Emerytki pamiętają pracę w takich warunkach a młode szybko zniechęcają się i odchodzą.

#35  2019.10.17 13:21:10 ~Ja

Panie emerytki już nie mogą pobrać krwi i założyć wenflon, nie widzą dobrze ręce im się trzęsą, są nadgorliwe i śmieszne. Na wszystko jest pora i czas. A więc Panie 60 plus odejść honorowo na zadłużoną emeryturę

#36  2019.10.17 13:43:31 ~piel.

Ad 33 100/100. Jak nie wypali pomysł z tańszymi sekretarkami med. , rozszerzonymi uprawnieniami opiekunów med. ratownikami w oddziałach itp to pewnie tak zrobią pod warunkiem zrównania pensji pielęgniarki z salową i opiekunem. No i tradycyjnie zwiększenie zakrasu obowiązków.

#37  2019.10.17 13:48:10 ~piel

Zwiększanie zakresu obowiazków ciągle następuje bo pracowały trzy potem dwie a teraz jedna . Takie norma.

#38  2019.10.17 13:58:36 ~Do 35

Oczywiście żmija musi się pojawić, a co to piszemy ? Chcemy iść na zasłużone emerytury

#39  2019.10.17 14:16:48 ~ad 16.

Prawda. Były i są takie grupy zawodowe które pracują krócej i dłużej żyją i w lepszym zdrowiu . I pielęgniarki tez musza na nich pracować. Teraz sa jeszcze takie grupy społeczne. Pracujące pielęgniarki muszą więc pracować jeszcze ciężej bo obowiązków na jednym etacie im przybywa , a zdrowia i życia ubywa . . " KTOŚ MUSI NIE SPAĆ ABY SPAĆ MÓGŁ KTOŚ".

#40  2019.10.17 14:22:13 ~Gość

35 to ty jesteś śmieszna. A na dodatek bezczelna i niewychowana.

#41  2019.10.17 14:35:53 ~graza

Pracowalam 40 lat.Odeszłam na emeryture. Nareszcie zobaczylam ze jest słonce , ze sa 4 pory roku i dziecko moje zostało dr inż. Teraz wiem że zadne pieniadze nie zastapia spokoju, przespanych nocy w swoim łózku i kawy wypitej rano bez pośpiechu. Podziękowałam za współprace, odbyło sie piękne pożegnanie , do zawodu nigdy nie wrócę. Pielęgniarka w Polsce to tania siła robocza , bez szacunku zarówno rządzących jak i społeczeństwa.

#42  2019.10.17 14:52:45 ~#66

Urlop po 60 roku to kpina , po tylu latach pracy każda kobieta ma urlop- emerytura to ma być zachęta , urlop dla poratowania zdrowia tak ale wcześniej tak jak maja nauczyciele ta grupa zawodowa a nie jak idziemy na zasluzona emeryture , cały czas słychać i mówi się że brakuje lekarzy , ze zamykane sa oddzialy z tego powodu ,a zamykane sa tez bo brakuje pielegniarek tego nik nie mowi , społeczeństwo nie wie , słyszy tylko że chcemy więcej zarabiać A nie zna prawdziwego problemu

#43  2019.10.17 15:00:30 ~Do 38 o 35

To nie żmija. To ludzki odpad. Śmieciem dalej zwany. Z takim się nie polemizuje,nie deliberuje. Podwójne dno z poczwórnym mułem. Być może to coś jest pielęgniarką nawet?

#44  2019.10.17 15:02:55 ~Aaa

Mam 62 lata i nadal pracuje na zmiany. I jak mam mieć dyżur z dużo młodsza koleżanka to muszę mieć oczy z przodu i z tyłu.A czemu? Bo one tylko mówią o swoim wykształceniu o tym że mają studia a poza tym nic.Pisze dlatego że któraś z młodych Pan pisze że strach mieć dyżur że staruszka. Dziecko kochane jeszcze nie jedna staruszka by was w naszej ciężkiej pracy przeskoczyła.My mamy bezcenne doświadczenie A co wy jedynie papierki po to żeby mieć większą kase

#45  2019.10.17 16:37:53 ~Do 45

Nie myl doświadczenia z rutyną, a dziecko kochane to mów do swojego dziecka, a nie do koleżanki z pracy.

#46  2019.10.17 16:39:16 ~Do 44

Komentarz 45 do 44

#47  2019.10.17 17:24:21 ~Plg

Może zostawmy ocenę lekarzom z kim wolą mieć dyżury.Ze starymi ,czy młodymi.Jestem starszą piekęgniarką i wiem.Jeżeli chodzi o młodych też mi się z nimi dobrze pracuję.To zależy od ludzi.

#48  2019.10.17 17:33:32 ~Mgr piel

Mam 52 lata. Jestem stara przez nieprzespane noce, ciężką pracę, brak szacunku i poniżanie przez przełożonych, pacjentów ich rodziny oraz obrzydliwe wszystkie opcje rządzące. Nie udawajcie przed wyborcami, że czynicie starania, aby pozyskać pielęgniarki. Tych nie sprzedają w sklepach. Jak ktokolwiek zmusi mnie, abym została na nocnym dyżurze z 60+ pielęgniarką, to sama pójdę na zwolnienie. Nie dam rady opiekować się dodatkowym pacjentem.

#49  2019.10.17 17:39:01 ~Mgr piel

Do 44 Droga koleżanko. Mam 55 lat i też bogate doświadczenie i wykształcenie. Z całym szacunkiem dla twojego (bliskiego mojemu) wieku: nie pleć bzdur. Ty już nie powinnaś pracować na noce. Strarzasz zagrożenie dla życia swojego i innych. Nie mówiąc o tym, że za ciebie pracują młodsze koleżanki.

#50  2019.10.17 17:49:51 ~Mmm

Do 48 .Jeżeli 52 latka mówi że jest stara tzn że jest zaniedbana i ma nieudane życie rodzinne. W mojej pracy 52 latka to najzgrabniejsza kobieta na oddziale. Wysportowana, zwinna I sympatyczna. Aaa i bardzo dobrze wykształcona. Jeśli czujesz się stara tzn coś nie tak. Może depresja?

#51  2019.10.17 17:52:11 ~Yyy

48 jesteś żenująca. Faktycznie idź na to zwolnienie

#52  2019.10.17 17:52:34 ~Piel

Do 47 Co ma do naszej pracy lekarz. On woli pracować z pielęgniarką, która nie budzi go w nocy. Ty masz pracować z koleżanką przy pacjentach, a nie czuwać nad spokojnym snem lekarza. Idź do prywatnej kliniki. Napewno cię tam docenią. Tobą niech rodzina się zaopiekuje a nie koleżanka na dyżurze. Litości. Ogłupiały staruszki.

#53  2019.10.17 17:54:45 ~Mgr piel

Do 51 i 50. Przeczytajcie komentarz 52. Ja nie mam nic do dodania.

#54  2019.10.17 18:22:06 ~do 50

Coś ty się naćpała,że widzisz kolorowy świat dookoła?

#55  2019.10.17 18:31:23 ~Mp

SzanowNe panie od kiedy tylko wiek decyduje o sprawności fizycznej i umysłowej. Jeżeli pielęgniarką chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego to wie na co się decyduje. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Przywileje inne grupy zawodowe maja bo sobie wywalczyły. Potrafiły się zorganizować a nie tylko narzekać. Pora zacząć działać bo samo nic nie przyjdzie.

#56  2019.10.17 18:33:11 ~ja

Wystarczy dobrze zapłacić . Młode pielęgniarki zostaną w kraju a doświadczone nie odejdą po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Proste, bez żadnego kombinowania ,bez strategii.Tylko godnie zapłacić !

#57  2019.10.17 18:41:58 ~U

16 do 39 Cieszę się że ktoś się że mną zgadza.

#58  2019.10.17 19:37:22 ~C

54 wypad sfrustrowany trollu .

#59  2019.10.17 20:12:51 ~Soffi

Mi do emerytury zostało 8 miesięcy i ani chwili dłużej, chyba że coś się zmieni

#60  2019.10.17 21:05:29 ~Plg

Do 44 i 49 .Dlaczego ubliżacie sobie.Przecież to nie ma znaczenia wiek.To zależy od człowieka.Czasami wolę mieć dyżur z młodą plg,a czasami ze starą.Przed niektórymi uciekałabym gdzie pieprz rośnie.

#61  2019.10.17 21:26:54 ~Do 52

Nie wiem gdzie pracujesz,bo piszesz pierdoły.Pisząc starsza plg miałam na myśli wiek 52 l.Po 1-sze na moim oddziale nie trzeba pilnować lekarzy ,bo są na każde zawołanie.Po 2-gie dobra praca zależy od zgranego zespołu.Zaraz napiszesz,że bronię lekarzy.Otóż nie ,poprostu jestem uczciwa i każdą pracę szanuję.Nie jestem podłą kobietą.

#62  2019.10.18 07:45:24 ~#62

Wystarczy haslo wyksztalcenie,młoda,stara i juz się rwą za łby.Zero konstruktywnej dyskusji.

#63  2019.10.18 08:02:45 ~Piel

Na 2 lata jest to jakieś rozwiązanie, ale nadal brak perspektyw w zawodzie. W takiej sytuacji nie będzie wystarczającej ilości chętnych. Może jeszcze zaproponują emerytkom 3 etaty ? :)

#64  2019.10.18 14:22:17 ~Ja

Pracuję z emerytkami. Jedna wiecznie zmęczona z dyżurki się nie rusza, druga to samo. Wiecznie zostawiają zaległości, masakra. Trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny.

#65  2019.10.18 14:53:19 ~Vivi

Zaległości to zostawiają najczęściej młodsze. Bo nauki pobierały w Koziej Wólce

#66  2019.10.18 15:33:48 ~Plg

Same widzicie do czego prowadzą te wpisy.Jedna drugiej.

#67  2019.10.18 16:22:11 ~Jot

Kasa, kasa, kasa. Jest coś co was interesuje innego? Jakies doksztalcanie? (aa, zapominam kasa) Jako pracownik jednostki ochrony zdrowia co dnia obserwuje pracę pielęgniarek, niewiele jest wśród nich zaangażowanych, kompetentnych. Większość jedyne co umie to zrzedzic to jakie są zarobione, nie mają na nic czasu, nie będą robić tego, tamtego, o podejściu do pacjenta pisać nie będę bo się zwymiotuje, nie wiedzą nic gdy się ich spytać o cokolwiek. Same się wykluczają z zespołów interdyscyplinarnych, zachowują jakby pracowały za kare. Nie raz i nie dwa gdy wchodzę na oddział stoję jak debil w oczekiwaniu, żeby wynurzyla się któraś z dyzurki, a ze środka śmiechy chichy, ploty i obrabianie dupy. Takie zarobione panie. A jak się spytac o pacjenta to panika w galach, bo to nie ona, może koleżanka. Jak wspomniałam wyżej, zaangażowanych Pan i panów jest jak na lekarstwo i za to ich uwielbiam, możemy razem coś stworzyć, coś zmienić, jakoś zadziałać. Z takimi ludźmi się chce pracować. I ich wspieram całościowo. Tylko wiecie co? Oni potrafią mówić o czymś innym niż tylko kasa. A oni najmocniej się napracuja na te wypłatę, która maja. Tyle ode mnie. Idźcie na te emerytury, jedzie do Niemiec, Norwegii na koniec świata, nara, tworzycie sztuczny tłum nie wnosząc nic dobrego dla pacjenta. Nie jesteście jedynym marnie oplacanym personelem, tak jak wy robicie na chwale Pana doktora, tak gro osób robi na chwale dla was. Wiem, że macie na to wywalone bo kasa, kasa, kasa, kasa, ale żeby dobrze zarabiać trzeba dobrze pracować. Takie jest moje zdanie po dekadzie oglądania szpitalnego życia. Nie pozdrawiam.

#68  2019.10.18 17:34:12 ~Viola

67 sama powiedziałaś -jaka płaca taka praca. Jedyne mądre słowo.

#69  2019.10.18 18:42:38 ~5

PROSZE WYLEWAC LZY NA SWOJ ZAWOD A NIE NA PIELEGNIARKI

#70  2019.10.18 18:52:52 ~Iza

Od lipca czekam na tą marną podwyżkę którą mi do tej pory nie wypłacili a tyle pisali. I chcą żebym pracowała po 60.roku życia czy ja jestem głupia i robokopem Niech Policja i Nauczyciele pracują bo ja idę na emeryturę

#71  2019.10.18 20:58:44 ~Jot

67 no jakie to niespodziewane, że w szpitalach płacą jak płacą. Można próbować w prywatnych instytucjach, hajs lepszy, ale magiczne słowo na p - produktywność. To by zabiło polskie pielegniarki.

#72  2019.10.18 21:27:44 ~do 67j

Nie pchaj się na cudzy portal intruzie,l to tobie kasą wszystko przesłania zwłaszcza cudza. Też w d---e mam twoje pozdrowienia.

#73  2019.10.18 22:23:32 ~lic.piel.

Do 25- ma Pani rację.

#74  2019.10.18 22:26:09 ~lic.piel.

Do 23-gerontologia społeczna się kłania-nie wypowiadaj, się jak nie masz wiedzy.

#75  2019.10.19 15:31:53 ~Do 67

Droga laluniu! W dupie mam twoje zdanie i twoje pozdrowienia. "Jako pracownik jednostki ochrony zdrowia" przestań obserwować i podsłuchiwać innych, a sama weź się do roboty przemądrzała hipokrytko!

#76  2019.10.19 19:12:01 ~Gość

Brawo!

#77  2019.10.20 10:26:27 ~do 74

O co ci konkretnie chodzi nie popisuj się znajomością znaczenia słowa którego nie rozumiesz . Nauka o której piszesz zajmuje się właśnie między innymi tym jak zapobiegać wykorzystywaniu ludzi starszych , o ich uaktywnianiu a nie niszczeniu w pracy do której się ze względu na własne i innych bezpieczeństwo się nie nadają. Samo to ze ktoś myśli inaczej jest wynikiem patologii w jego logicznym myśleniu i braku umiejętności spostrzegania patologii . Jak nie rozumiesz o czym piszesz to nie zrozumiesz o czym piszą inni .

#78  2019.10.21 08:15:27 ~PIEL

U nas nas w pracy najczęściej na zwolnieniu są młodzi. A to dzieci, a to infekcja, a to ciąża, kręgosłup, wakacje. Jakość pracy nie do porównania. Wystarczy spojrzeć na zaścielone łóżko, jamę ustną pacjenta , czy kraniki wkłucia. Młodzi często są zmęczeni kilkoma etatami. I my musimy to rozumieć , bo lubimy młodych. Dlatego uszanujcie to , że się starzejemy. Dlatego , gdy starszy pracuje pomóżcie mu , bo ma inne umiejętności i doświadczenie i was młodych wprowadzał do zawodu.

#79  2019.10.21 15:00:33 ~krycha

Do 35-niech pani nie przesadza.Wystarczy zmienić okulary

#80  2019.10.22 18:30:34 ~Do35

Zachowujesz się jak pies ogrodnika i przemawia przez ciebie egoizm. Tyle w temacie.

#81  2019.10.22 18:46:58 ~R

35 to troll. Dajcie sobie spokój z tą żenadą

#82  2019.11.05 00:59:28 ~Ela

Młode pielęgniarkI po szkole uciekają na zachód. aby do tego nie dopuścić wprowadzić płatne studia dzienne albo obowiązek odrobienia darmowej nauki.tak samo u lekarzy.starszym piel .duże powyżki

#83  2019.11.06 19:09:36 ~Piel

Od lat pracuję we włoskiej służbie zdrowia, mam 58 lat, tu pielęgniarki przechodzą na emeryturę po 67 roku życia i to nikogo nie dziwi. We wliszech kobieta 60 letnia jest w kwiecie wieku, żyją tu ponad 100 lat i mają się dobrze, bo dbają o siebie. Kobiety tu są zadbane dlatego demonstruja co najmniej 10 lat mniej. Widać że Polska tak jak była zacofana tak jest dalej i mentalność młodych dziewczyn jest przerażająca! Pracodawcy doceniają tu wieloletnie doświadczenie bo pielęgniarze młodzi po ukończeniu szkoły nawet nie mają pojęcia jak się wykonuje zwykłą lewatywe nie mówiąc już o innych skomplikowanych zabiegach ! Tutaj pielęgniarka pracuje na poziomie lekarza, często nawet go przewyższa! Według mnie każda pielęgniarka polska powinna odbyć przynajmniej 1 rok stażu za granicą żeby sobie uświadomić jak tam pracują pielegniarki. Dziwi mnie tez język jakim niektóre z was się posługują, etyka pielęgniarki już nie istnieje? Az strach bierze dostać się w ręce takiej pielęgniarki. Za granicą bylybyscie już dawno zwolnione za takie słownictwo i brak kultury osobistej. . .

#84  2019.11.09 20:32:59 ~Ania

Witam czytam tak te komentarze i zadaję sobie pytanie czy w szpitalu pracują tylko pielęgniarki i lekarze bo o nich prawie tylko mowa. A gdzie jest w tym wszystkim personel pomocniczy czyli salowe i sznitariusze . To tez personel szpitala. A zarabiają bardzo mało. Wiem o tym bo sama pracuję jako salowa w szpitalu. Jest to praca dość wymagająca siły fizycznej i psychicznej. Nic nie mam przeciwko żeby były podwyżki dla pielęgniarek i lekarzy tak i dla innego personelu medycznego, ale my też zaliczamy się do nich. I chcielibyśmy więcej zarabiać żeby godnie przeżyć, a nie martwić się czy starczy nam opłaty i życie. Nie mówiąc jak się zachoruje i myśleć czy wykupić leki. Mam nadzieję że wkrótce coś się zmieni i my także zostaniemy zauważeni i sprawiedliwie wynagrodzeni.