Pensje szpitalne: niższy personel będzie pobierał 4 tys. zł, to pielęgniarka 8 tys. a lekarz 20 tys.

O pensjach pielęgniarek w sejmie.


"Pielęgniarka musi wziąć 8 tys. PLN" 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 15 października 2019 roku

Poseł Rajmund Miller (PO-KO):

Panie przewodniczący, szanowni państwo, panie ministrze, mam wrażenie, że kampania wyborcza się nie skończyła: jest wspaniale, jest cudownie, rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie robił, zrobił…
Dawno nie słyszałem takiej wypowiedzi – tak omijającej temat i tak naprawdę kpiącej z nas i rzeczywistości.

Polska służba zdrowia umiera, panie ministrze – umierają ludzie na SOR-ach, 17 mld zł zadłużenia szpitali, to jest prawda. Codziennie zamykany jest w Polsce jeden oddział szpitalny, sześćdziesiąt dziewięć szpitali zamknęliście w zeszłym roku a obecnie tu pięćdziesięciu szpitalom grozi zamknięcie z powodu długów.

Panie ministrze, ja się boję, że państwa wysiłek zostanie na papierze, bo to nie minister – pan nie ma żadnego wpływu, ani pana szef, na to co będzie w służbie zdrowia a podniesione kciuki przy podpisywaniu państwa „piątki”, w geście, jak to jest wspaniale w służbie zdrowia, osobiście mnie obraziły.

Proszę pana, tu powinien być premier Morawiecki, tu powinien być minister finansów. Jeżeli rząd PiS-u nie odrzuci wydatków na głupoty, na propagandę i nie powie nam wszystkim, że zdrowie Polaków jest rzeczą najważniejszą – nie żadna telewizja, żadna propaganda ani żadne niepotrzebne wydatki – to, proszę pana, nic się nie zmieni. Niczym nie zaklnie pan rzeczywistości, która jest. To, co pan mówi, jest kompletną nieprawdą. Mówi pan: będzie, jest wspaniale… cztery lata już jesteście a jest dużo gorzej.

Nic pan nie powiedział o restrukturyzacji szpitali, o SOR-ach, o pieniądzach, jakie będą. Proszę nam powiedzieć, skąd weźmiecie te pieniądze?

Proszę pana, proszę jechać do Czech i nauczyć się od Czechów – 7% PKB na służbę zdrowia. Tam nie ma kolejek, nie umierają ludzie. Ja będę posłem trzecią kadencję. Kpicie sobie państwo… to, że ze mnie kpicie to pół biedy, ale kpicie sobie z tych ludzi, z moich kolegów (bo ja jestem też lekarzem), kpicie sobie z dyrektorów szpitali, w końcu kpicie z Polaków, którzy stoją w kolejkach do specjalistów i umierają na SOR-ach.

Proszę nam powiedzieć, skąd weźmiecie pieniądze? Proszę nam pokazać, gdzie skreślicie niepotrzebne wydatki?

Jeżeli, z jednej strony, od premiera Morawieckiego słyszę o 4 tys. zł minimalnej pensji( (bardzo dobrze, że Polacy będą dobrze zarabiać) to proszę mi powiedzieć, skąd weźmiecie pieniądze na utrzymanie szpitali, na budżet szpitali? Jeżeli najprostszy pracownik będzie pobierał 4 tys. zł, to pielęgniarka musi wziąć 8 tys. a lekarz będzie chciał 20 tys. zł, proszę pana. Każda usługa w szpitalu – przyjazd z konserwacją, ze sprzedażą sprzętu – będzie dużo droższa. Jeśli jest 17 mld zł długu to skąd je weźmiecie?

Powiedzcie nam dzisiaj, kiedy oddłużycie szpitale? Ja chciałbym od pana usłyszeć taką decyzję: tak, jest decyzja rządu, jest decyzja Ministerstwa Zdrowia, od jutra oddłużamy szpitale, od jutra wycofujemy się z fatalnej reformy sieci szpitali, od jutra z powrotem wprowadzamy opiekę nocną i świąteczną w POZ, SOR-y służą tylko pacjentom, którzy wymagają pilnej pomocy.

Proszę nie opowiadać, że jest lepiej z onkologią, bo ja tutaj jestem od czterech lat. Ciągle mieszacie w listach leków. Są niedostępne leki dla pacjentów nowotworowych. Kiedy my interweniujemy to po jakimś czasie te leki… tak samo dla pacjentów po przeszczepach.

Panie ministrze, proszę nie mówić nieprawdy. Dzisiaj to, że pan powie takie słowa na posiedzeniu Komisji, niczego nie zmieni dla Polaka, pacjenta. To jest pilne zadanie – tak jak pani przewodnicząca powiedziała – ponad podziałami partyjnymi. Skończyły się wybory, chorzy pozostali. Umierający ludzie pozostali, a lekarze będą dalej wyjeżdżali – rezydenci, których oszukaliście. Przed chwilą reprezentant rezydentów o tym mówił.

Gdzie są asystenci medyczni? Jaki macie plan? Ja tego planu nie znalazłem, oprócz ogólnikowo zapisanej „piątki”. Proszę nam wyłożyć plan: a, b, c i d (może nie dzisiaj, nie jutro, ale na następnym posiedzeniu Komisji Zdrowia) i proszę nie mówić, że w 2030 r., tak jak pan doktor tu mówił, będzie 7,8%, czy 7%, bo doprowadziliście i doprowadzicie służbę zdrowia…

Służba zdrowia już nie jest w ciężkim zawale, służba zdrowia już powinna się znaleźć na oddziale reanimacyjnym… nie wiem, czy my tę służbę zdrowia uratujemy.

Przestańcie sobie z nas kpić.

źródło: sejm.gov.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.05 08:47:52 ~Piel

100 proc racji.

#2  2019.11.05 09:02:31 ~Piel.

Możemy temu mądremu człowiekowi pomoc zróbmy wspólny wielki protest bo przyznawnie racji to za mało!

#3  2019.11.05 10:20:36 ~Piel

To jest logiczne rozwiązanie !

#4  2019.11.05 10:23:41 ~iga

Tak czy inaczej coś muszą wymyślić i to szybko ! Mogli by przy tym słuchać mądrych ludzi !

#5  2019.11.05 10:42:01 ~piel30

Wreszcie wypowiedź adekwatna do sytuacji.

#6  2019.11.05 12:13:11 ~a_

No i proszę ! Lekarz mówi konkretnie, przedstawia argumenty i podkreśla znaczenie lekarzy, natomiast przedstawiciel pielęgniarek mówi, ze robimy "cokolwiek". To jest różnica -żeby nie napisać rów mariański między pielęgniarkami a lekarzami. To jest jeden przypadek w ciągu 24 h, a przecież jest ich setki.

#7  2019.11.05 15:36:02 ~Mer

Ogrzewane kluchy z 15.pazdziernika Slowa,slowa,slowa a gdzie czyny, beka smiechu

#8  2019.11.05 16:01:42 ~czytelnik

A kim jest dla Was najprostszy pracownik

#9  2019.11.05 16:47:04 ~Kkk

Brawo dla tego Pana! Tylko kto odpowie na jego pytania?

#10  2019.11.05 17:30:55 ~Justyna

Lekarze to już mają po 20 tys.

#11  2019.11.05 17:56:17 ~Damian

Zapomnial dodac mowiac o Czechach ze tam jest wspolplacenie(plus normalna oplata skladki zdrowotnej) czy taki sam system jak w Niemczech. Tam ludzie lecza sie w POZ a nie jak w PL na SOR

#12  2019.11.05 18:08:15 ~Nikt

Bardzo mądra wypowiedź.wszyscy powinni się ogarnąć i walczyć.o normalna opiekę zdrowotną.Bo zdrowie jest najważniejsze.czy wy tego nie rozumiecie!

#13  2019.11.05 19:23:16 ~Jaro

A więc tak okulistyka lekarz wykonuje zabieg zaćmy trwa to jakieś 10 min.za zabieg dostaje 800 do 900 zł zabiegów w trakcie dyżuru wykonuje 15 ×900=13500 to jest jego dniówka za jeden dyżur .Jeśli ma prywatnych pacjentów jedzie do prywatnego gabinetu i tam działa dalej czasami jeszcze w trakcie trwania dyżuru w szpitalu. Moim skromnym zdaniem problemem jest dyrekcja szpitala .Są to byli profesorowie, ordynatorzy osoby nie dbający o biznes państwowy i tu powstaje problem koleśostwa .Pielęgniarki też mają swoje za uszami bo większość z nich pracuje w tych prywatnych gabinetach na kolejnym etacie i wolą siedzieć cicho chociaż wiedzą jakie walki odchodzą na oddziałach .To jest przykład jednego szpitala

#14  2019.11.05 19:28:08 ~Mela

Pielegniarka 15.000 lekarz 20.000.tak powinno być i to jest sprawiedliwie

#15  2019.11.05 19:44:48 ~Teresa

Mówi się o dobrze funkcjonującej Służbie Zdrowia w innych krajach.Miałam okazję pracować we Włoszech jako pielęgniarka w prestiżowym Szpitalu.Funkcjonuje to dobrze ,ale za każde badanie,wizytę na Sorze się placi np.25 euro na Sorze jeżeli przypadek nie jest zagrażający życiu.Do wizyty u specjalistów też się dopłaca ponad 20 euro.Do niektórych zabiegów trzeba dopłacać.My Polacy nauczyliśmy się ,że wszystko musi być za darmo.Włosi przyjmują to z pokorą.Zarobione w ten sposób pieniądze są przeznaczone na wyposażenie i funkcjonowanie placówek medycznych.Resztę dopłaca państwo.Dlatego te państwa mogą sobie pozwolić na dobre pensje dla lekarzy i pielęgniarek oraz pozostałych pracowników.U nas jak podniosą wynagrodzenia można też to wypróbować.Chorzy przewlekłe mają badania za darmo oraz pacjenci o niskim dochodzie rocznym.

#16  2019.11.05 20:02:24 ~Beata

Każdy powinien godnie żyć, gdyby nie było Pań sprzedających kto by ten syf sprzątać miał.My też chorujemy piszą trochu nie zgodnie z szacunkiem.Niech zarabia LEKARZ , Pielegniarka wraz z małym Personelem potrzebnymi ludźmi w szpitalu. Też chcę zarobić by stać mnie na leki i prywatne leczenie bo obecnie to każdemu brak.

#17  2019.11.05 22:05:20 ~Personel

Czy to się kiedyś skończy :lekarze ,pielęgniarki? A gdzie pozostały personel:diagnosci,farmaceuci, fizykoterapeuci,czy też elektroradiolodzy. Żenada. Skłucic pracowników między sobą to nasz rząd potrafi. Skłuconymi, chorymi i głupim ludźmi dobrze się rządzi. Czyli ochrona zdrowia oświata po co odpowiedni nakład. Ach co tam.naj i naj jest 500+

#18  2019.11.06 01:03:53 ~Anna

"Co czytasz Mości Książę? " zapytał Poloniusz, Hamlet odpowiedział "słowa,słowa,słowa" / jestem Opiekunem medycznym (i Opiekunką dziecięą) na oddziale dziecięcym i jakoś ie sądzę abym miała dostać 4.000 zł . Na słowach świat stoi ale to czyny przenoszą góry, i radzę Panom debatującym wprowadzić coś w życie. Ja póki co zarabiam 2.200 netto/Warszawa (pracuje od 2 lat) po liceum robiłam rocznego Opiekuna medycznego i 2 letnią Opiekunke dziecięcą ,znam biegle angielski i robiłam kurs Flebotomista w Londynie (pobieranie krwii) czyli po liceum 3 lata nauki.Przy takich zarobkach powinnam po prostu wyjechać za granice gdzie dawali mi w Anglii za opiekę w DPS 2500 £/msc

#19  2019.11.06 01:11:53 ~do #14

Nie,to nie byłoby sprawiedliwe,nie przy pensjach innych pracowników na których jest zwalana cała robota, poza tym gadanie o pielęgniarkach już mnie irytuje, a co np.z terapeutami zajęciowymi i radiologami

#20  2019.11.06 09:26:08 ~piel

Nie życzę sobie plucia jadem na pielęgniarki na ich własnym portalu. Jak ktoś nam zazdrości tych paru stówek więcej to proszę się przekwalifkować.Terapeuta ,radiolog,diagnosta.opiekun med. owszem ważne zawody ale ani tak ciężkie ani tak ODPOWIEDZIALNE. jak pielęgniarka,pilelęgniarz, położna ,ratownik.

#21  2019.11.06 11:17:09 ~do 14

Chyba logiczne, że na portalu pielęgniarskim gada się o pielęgniarkach ! Chcesz pogadać o kimś innym wejdź na inny portal ! Chyba że chcesz zostać pielęgniarką?

#22  2019.11.06 17:04:02 ~do nr.18

Po przeczytaniu Pani komentarza zacznę szanować bardziej Opiekunów Medycznych, jestem pod wrażeniem Pani wypowiedzi, jest też Pani Opiekunką Dziecięcą? fantastycznie,tak wiem że jest studium policealne z tym kier ale ludzie nie są zbyt zainteresowani, to kier głównie nastawiony na domy dziecka,żłobki i przedszkola,ale dobrze że też na szpitale dziecięce, pozdrawiam Panią serdecznie, pielęgniarka Monika /była niania ze żłobka/

#23  2019.11.06 20:20:20 ~Lek

Co do zarobków lekarzy. Tak. Jakiś 5% zarabia po 20 tys na miesiąc. Bo zapracowali na to wieloletnim doświadczeniem i stażem. Ja jestem lekarzem rezydentem i moja podstawowa pensja wynosi netto 2850 plus jakieś 300 zł za 24h dyżur z którego wracam i nie pamietam jak się nazywam.

#24  2019.11.06 22:19:50 ~M

Po przeczytaniu komentarzy mogę śmiało powiedzieć-drogie Pielęgniarki jesteście zbyt agresywne ,ja jestem Położną,u nas na oddziale nikt nie krzyczy więc i ja w komentarzu zachowam spokój, naprawdę strasznie ciężko się czyta pewne wypowiedzi, ale pamiętajcie że na nr wpisu ktoś się kryje,pozostańmy ludźmi. Do #14 nie,pielęgniarka nie może zarabiać 15.000. - Do #20 spokojnie szanowna Pani. Do #10 niestety nie jest to prawdą,lekarze zarabiają ok.6 tys/msc ale zależy jaka specjalizacja i ile lat wypracowanych, 20 tys jak Pani pisała to może ma 10% ,strefa marzeń . Do #18 takich Opiekunów medycznych jak Pani bym sobie życzyła na oddziale (czy też mam mówić Opiekunka dziecięca? :)

#25  2019.11.08 00:59:49 ~do 21

Jak Pani może pisać do kogoś 'per ty', niby studia a poziom niski, jakie 15 tys,przy tego typu wypowiedziach i tak niskim poziomie? tak,zawód pielęgniarki jest odpowiedzialny ale 80% wysługuje sie opiekunami medycznymi, panie pielęgniarki weszły w kpiny, kiedyś po liceum medycznym (potem studium) nie było problemów, robiły to co było konieczne, teraz po studiach agresywne zachowanie,brak pomocy na oddziałach (wylało się starszej Pani a nie było salowej,pielęgniarka nie wytarła,ktoś sie poślizgnął a pani pielęgniarka-"nie jestem od tego,nie wycieram podłogi i nie nalepie plastra bo ktoś nie uwazał" po czym zawołała opiekunke medyczną i tamta zdyzenfekowała i zalepiła kolano, nie zapomne tego,a nie był to odosobniony przypadek,studia powinny dawać poziom a nie wbijać w pychę, pozdrawiam ,terapeuta zajęciowy

#26  2019.11.08 04:46:22 ~Do #23

2850? Gdzie? W jakim mieście? Śmiech na sali. A nasi rezydenci narzekają, że mają mało, a zarabiają minimum 4500 netto podstawy plus dyżury. Proponuję zmienić szpital.

#27  2019.11.08 04:52:01 ~Do #23

Jeszcze dodam, że w naszym szpitalu, to co niektóre rejestratorki mają 3000 netto podstawy plus stażowe. Wiec tym bardziej śmieszy mnie wynagrodzenie 2850 dla lekarza rezydenta.

#28  2019.11.09 01:10:23 ~do 18

Wysoki poziom komentarza p.Anno, brawo ,niestety jestem zbulwersowana poziomem komentarzy moich koleżanek pielęgniarek,już od jakiegoś czasu

#29  2019.11.09 01:32:45 ~Anna

Tak weszłam jeszcze raz bo czytałam już nowy art na portalu pielęgniarek. I jeszcze do tego starszego dodam-nie ma czegoś takiego jak najprostszy pracownik, jest pracownik, i każdy powinien godnie żyć ,czy to Pracownik gospodarczy, Sprzątająca, Rejestratorka, Opiekun medyczny (ja), Opiekunka dziecięca (ja), Położna,Pielęgniarka, Ratownik, Lekarz ,są po pracownicy szpitali ,każdy ma prawo godnie żyć,bez strachu jak wyżyć do nast.miesiąca. Szpitale mają długi, Państwo coś powinno zrobić,tylko gadają,ale nie robią nic konkretnego. Pozdrawiam serdecznie komentujących

#30  2019.11.10 03:23:41 ~piel

Szpitale mają długi, 8 tys to w strefie matrixa

#31  2019.11.11 04:52:25 ~molly

Nie ma szans,może do 5 tys dojdą ale za jakiś czas ,tylko gadanie nic poza

#32  2019.11.13 18:29:54 ~Ewelina

Do #29 masz całkowitą rację mój brzuch nie różni się od brzucha sekretarki medycznej czy sanitariuszki. Problem w tym, że w naszym zawodzie mamy pełno frustratek. Gdyby WSZYSCY pracownicy szpitala się pogodzili i podjęli ogólnopolski strajk to wówczas udałoby nam się wywalczyć swoje! Gdzie są 13-stki? Gdzie są urlopy na poratowanie zdrowia! Gdzie są godziwe warunki pracy! Nie ma i nie będzie jeśli we własnych szeregach będziemy mieli zakompleksione baby! Jak można podjąć prace pielęgniarki i być tak pozbawioną empatii! To obrzydliwe. Naprawdę tak bardzo was urąga, że inny personel na oddziale będzie mógł godnie żyć? Dlaczego nie napiszecie, że kompletnie inne zawody poza szpitalem zarabiają więcej od nas i to was boli?