Związek pielęgniarek pogwałcił Kodeks pracy.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek pogwałcił Kodeks pracy.

Związkowcy autorami ustawy dyskryminującej pielęgniarki i położne

W kilku poprzednich artykułach Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawił działalność tzw. Porozumienia Zawodów Medycznych, w skład którego wchodził Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych (OZZPIP). 

W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał siatkę płac, przypomnieliśmy  w jaki sposób zostały potraktowana nasze grupy zawodowe w ustawie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia przez porozumienie związkowców zawodów medycznych. 

Pielęgniarka i elektroradiolog – czyli lepsi i gorsi

Jednym z przejawów dyskryminacji względem innych zawodów był sposób potraktowania grupy zawodowej elektroradiologów.  

Bonusem w przypadku grupy zawodowej technicy medyczni było wpisanie do siatki płac tytułu „starszy”. Tak. Pojawia się oprócz wykształcenia wymóg „starszy”!

Wnioski:

W przypadku zawodu technik medyczny – elektroradiolog mamy określenie „starszy”. W przypadku zawodu technik medyczny – elektroradiolog mamy w jednym przedziale płacowym (najwyższym) osoby posiadające tytuł licencjata lub magistra. 

Pytania składane przez redakcję portalu do Porozumienia Zawodów Medycznych, które zostały bez odpowiedzi:

– Dlaczego według Porozumienia Zawodów Medycznych technik medyczny – elektroradiolog z wykształceniem średnim ma mieć minimalne wynagrodzenie zasadnicze równe pielęgniarce lub położnej posiadającej tytuł licencjata lub magistra? 

– Dlaczego pielęgniarka lub położna osiągnie współczynnik pracy „1,75”, tylko wtedy kiedy zdobędzie tytuł specjalisty. Natomiast technik medyczny – elektroradiolog jako „starszy”?

– Dlaczego w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych nie przyjęto podobnego rozwiązania jak w przypadku technik medyczny – elektroradiolog, odpowiednio: starsza pielęgniarka, położna?

Dlaczego w grupie zawodowej technik medyczny – elektroradiolog przyjęto rozwiązanie, że wskaźnik pracy „2” przyznano osobom zarówno z tytułem „licencjat” jak i „magister”.

Warto podkreślić, zasadniczy fakt, że powyższy projekt ustawy o wynagrodzeniu w ochronie zdrowia nie pisała strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także związek pielęgniarek. 

Związek pielęgniarek wraz z innymi związkami wprowadził nieuzasadnione kominy płacowe

W kolejnym artykule pt. Związek pielęgniarek o zróżnicowaniu wynagrodzeń, podniesiono, jakie konsekwencje dla pielęgniarek i położnych niósł poniższy podział autorstwa związkowców:

1. pielęgniarka i położna bez specjalizacji,

2. pielęgniarka i położna ze specjalizacją,

3. pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją.

Gdyby siatka płac pielęgniarek i położnych, autorstwa związków zawodowych, weszła w życie, to różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym wyniosłaby ponad 2,5 tys. PLN. Natomiast w obowiązującej ustawie wynosi 1 706 PLN. 

Kodeks pracy – jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę

Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi z dnia 24 sierpnia 2021 roku, na zapytanie redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, odniosło się do kwestii nadrzędności zapisów Kodeksu pracy. Szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie zamieszczamy w artykule pt. Przypisanie pielęgniarki do grupy – opinia ministerstwa.

Ministerstwo podkreśla, że Kodeksu pracy wskazuje, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. zgodnie z Kodeksem pracy pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Przepisy ustawy nie wprowadzają sztywnej  siatki płac. Trzeba zwrócić uwagę, że realizując ustawę z 8 czerwca 2017 r. pracodawca powinien uwzględniać przepisy ogólne prawa pracy, w szczególności dotyczące sposobu kształtowania wynagrodzeń. Powyższe wynika również z tego, że ustawa z 8 czerwca 2017 r. zawiera przepisy prawa pracy będące przepisami jednostronnie bezwzględnie obowiązującymi (tj. określającymi normy prawne, które dopuszczają odstępstwa tylko na korzyść pracownika) przez co pracodawca – podmiot leczniczy – nie może abstrahować od zasad ogólnych kształtowania wynagrodzeń.

Rzecznik ministerstwa zdrowia

Związek pielęgniarek pogwałcił Kodeks pracy

Z powyższego wynika, że związek pielęgniarek i położnych złamał prawo. Grzech śmiertelny związku to przede wszystkim zgoda na dyskryminujące zapisy w siatce płac autorstwa związków. Natomiast wprowadzenie przez związek kominów płacowych, wśród pielęgniarek i położnych wykonujących tę samą pracę jest niedopuszczalne. Łamie zapisy prawa pracy oraz urąga zasadom sprawiedliwości społecznej. Odziera z godności zawodowej. Na to nie ma i nie będzie zgody.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 233

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8185 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka, posłanka o obecnej siatce płac.

2 min czytania
Pielęgniarka, posłanka: jest wielką niesprawiedliwością, że są takie dysproporcje… W Sejmie obecnej kadencji zasiada jedna pielęgniarka. Z 70 pielęgniarek i położnych startujących…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Praktyka pielęgniarek - Sąd: chora w obecności pielęgniarki spadła z kozetki w gabinecie zabiegowym. Zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego.

8 min czytania
Pielęgniarka obecna w tym czasie w gabinecie zdołała chwycić pacjentkę za rękę, ale nie była w stanie jej utrzymać… W dniu dzisiejszym…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: pobieranie krwi, wlewy witaminowe, kroplówki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarek – obsługa pacjentów niemieckojęzycznych. Miejsce pracy: Częstochowa – nowopowstająca klinika medyczna…
Komentarze