Praktyka pielęgniarek a szersze uprawnienia opiekuna medycznego po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.

5 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Praktyka pielęgniarek a szersze uprawnienia opiekuna medycznego po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym określono między innymi – szczegółowy wykaz czynności zawodowych opiekuna medycznego… 

W uzasadnieniu do projektu napisano: projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. poz. 1972).

Projekt rozporządzenia określa szczegółowy wykaz czynności zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawody medyczne objęte ww. ustawą, uwzględniające wiedzę i umiejętności nabyte w toku kształcenia umożliwiającego uzyskanie kwalifikacji w tych zawodach. Poszczególne zakresy czynności zawodowych zostały opracowane w oparciu o zakresy kształcenia prowadzonego w ww. zawodach. 

Wykaz czynności do których wykonywania jest uprawniony opiekun medyczny podzielono na część A i B. Część B dotyczy opiekunów medycznych, którzy ukończyli szkoły kształcące w zawodzie opiekun medyczny, przed rokiem szkolnym 2021/2022. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej, opiekunowie medyczni aby wykonywać czynności wymienione w część B zostali zobligowani do ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Głównym celem przedmiotowego kursu jest „uzupełnienie wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywanych czynności i procedur u pacjentów, w tym u pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej, w tym w szczególności choroby COVID-19, w trakcie choroby oraz po jej przebyciu, dotychczas zarezerwowanych dla zawodu pielęgniarki, dotyczących m. in. wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawania leków różnymi drogami czy też opieki nad osobami z demencją”.

Proponuje się, aby przepisy rozporządzenia weszły w życie z dniem 26 marca 2024 r. – co jest skorelowane w terminem wejścia w życie ustawy.

źródło: legislacja.gov.pl – 17 marca 2024 roku.  

SZCZEGÓŁOWY WYKAZ CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH 

OPIEKUNA MEDYCZNEGO

Część A. Szczegółowy wykaz czynności zawodowych opiekuna medycznego posiadającego  kwalifikacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 2–5 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023  r. o niektórych zawodach medycznych. 

1. Rozpoznawanie problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych pacjenta w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.

1.1. Organizowanie stanowiska pracy.

1.2. Wykorzystywanie wyników badań i pomiarów do ustalania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych pacjenta w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.

1.3. Nawiązywanie współpracy ze współpracownikami podczas rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz biologicznych i psychospołecznych potrzeb pacjenta.

1.4. Nawiązywanie współpracy z rodziną podczas rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych pacjenta.

1.5. Wykonywanie pomiarów antropometrycznych, pomiarów tętna, ciśnienia tętniczego krwi, oddechu, saturacji krwi, temperatury ciała za pomocą aparatury i sprzętu medycznego i obliczanie wskaźnika Masy Ciała – Body Mass Index (BMI).

  1. Świadczenie usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych pacjentowi w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.

2.1. Zachęcanie pacjenta do samoopieki, wskazując na jego zasoby biologiczne i psychiczne oraz znaczenie każdej aktywności w terapii i profilaktyce.

2.2. Prowadzenie rozmów z pacjentem.

2.3. Przeprowadzanie wywiadu z rodziną pacjenta.

2.4. Planowanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych adekwatnie do rozpoznanych problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych pacjenta.

2.5. Modyfikowanie działań w zależności od zmieniających się problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i społecznym pacjenta.

2.6. Dobieranie sprzętu wspomagającego funkcjonowanie pacjenta i uzgadnianie zmian postępowania z pacjentem.

2.7. Organizowanie i wykonywanie czynności higienicznych oraz wybranych czynności opieki pielęgnacyjnej.

2.7.1. Dobieranie wyrobów medycznych do wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych odpowiednich do stanu zdrowia i sprawności pacjenta.

2.7.2. Wykonywanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych pacjentowi.

2.7.3. Stosowanie profilaktyki przeciwodleżynowej.

2.7.4. Opracowywanie planu edukacji pacjenta lub jego rodziny w zakresie wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych.

2.7.5. Przeprowadzanie edukacji i współdziałanie z pacjentem lub jego rodziną w zakresie wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, prowadzenia zdrowego stylu życia i profilaktyki skutków zaniedbań pielęgnacyjnych.

2.8. Identyfikowanie zaburzenia połykania u pacjenta.

2.9. Obserwowanie i rejestrowanie rodzaju i objętości przyjmowanych posiłków oraz płynów u osób ze stwierdzonymi zaburzeniami odżywiania.

2.10. Utrzymywanie higieny i pielęgnowanie skóry wokół niepowikłanej tracheostomii, gastrostomii, ileostomii, kolostomii.

2.11. Dobieranie, zakładanie i wymienianie produktów chłonnych.

2.12. Pomaganie pacjentowi w przyjmowaniu produktów leczniczych zleconych przez lekarza lub pielęgniarkę różnymi drogami (doustnie, przez skórę i na błony śluzowe), a w przypadku osób, które nie są w stanie samodzielnie przyjąć produktu leczniczego, również podawanie go bezpośrednio do ust lub na skórę, bez naruszania powłok skórnych.

2.13. Planowanie i wykonywanie czynności opiekuńczych z uwzględnieniem oceny stanu pacjenta.

2.14. Aktywizowanie i pomaganie pacjentowi w wykonywaniu czynności życia codziennego i utrzymaniu aktywności fizycznej.

2.15. Pomaganie pacjentowi w użytkowaniu zaleconego wyrobu medycznego.

2.16. Pomaganie pacjentowi w adaptacji do zmian związanych z przewlekłą chorobą lub starością oraz do pobytu w podmiotach leczniczych lub jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

  1. Udzielanie wsparcia emocjonalnego i informacyjnego pacjentowi w sytuacjach trudnych.

3. Współpraca z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem zatrudnionym w podmiotach leczniczych lub jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

3.1. Karmienie pacjenta drogą doustną oraz dojelitową – przez zgłębnik lub gastrostomię, w tym PEG (Percutaneous Endoscopic Gastrostomy) (metodą porcji), lub pomaganie podczas karmienia.

3.2. Wymienianie cewnika zewnętrznego, worka stomijnego i worka na mocz.

3.3. Prowadzenie dobowej zbiórki moczu i bilansu płynów.

3.4. Prowadzenie trzydniowego dzienniczka mikcji oraz ustalanie schematu wydalania i kontrolowanie mikcji i defekacji.

3.5. Wykonywanie i dokumentowanie badania glukometrem w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi osoby chorej i niesamodzielnej i przekazywanie informacji o wynikach pomiaru lekarzowi lub pielęgniarce.

4. Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

  1. Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi opiekuna medycznego.

Część B. Szczegółowy wykaz czynności zawodowych opiekuna medycznego posiadającego kwalifikacje, o których mowa:

1) w pkt 6 ppkt 1 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, albo

2) w ppkt 2-5 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, który uzupełnił kwalifikacje w zakresie kwalifikacji med.14 świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” w ramach kursu, o którym mowa w art. 22 pkt 2 lub art. 100 tej ustawy.

1. Wykonywanie czynności zawodowych, o których mowa w części A.

2. Wykonywanie wybranych czynności medycznych – w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym.

2.1.  Rozpoznawanie problemów medycznych w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną.

2.2. Wykonywanie płukania jamy ustnej, gardła, oka i rany.

2.3. Zmienianie opatrunku na ranie z zachowaniem zasad postępowania higienicznego, aseptycznego i antyseptycznego.

2.4. Wykonywanie odłączenia wlewu kroplowego.

2.5. Wykonywanie gimnastyki oddechowej.

2.6. Wykonywanie nacierania, oklepywania, ćwiczeń czynnych i biernych.

2.7. Pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w korzystaniu z tlenu z koncentratora tlenu oraz w wykonywaniu inhalacji.

2.8. Podawanie produktów leczniczych  osobie chorej i niesamodzielnej na zlecenie lekarza lub pielęgniarki.

2.8.1. Podawanie leków przez układ pokarmowy (doustnie, podjęzykowo, okołopoliczkowo, doodbytniczo) lub na skórę.

2.8.2. Podawanie leków przez układ oddechowy (nebulizatory, inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem pojedynczych dawek, z dozownikiem uruchamiającym wdech, inhalatory proszkowe).

2.8.3. Podawanie leków podskórnie.

2.8.4. Powiadamianie lekarza lub pielęgniarki o wystąpieniu działań niepożądanych leków.

2.9. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących. 

3. Pobieranie materiału biologicznego do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych.

3.1. Pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej do badań laboratoryjnych.

3.2. Pobieranie materiału z górnych dróg oddechowych w celu wykonania badań diagnostycznych.

3.3. Pobieranie materiału do wykonania badań mikrobiologicznych i mikologicznych z wyłączeniem pobierania materiału z dróg rodnych.

4. Wykonywanie testów diagnostycznych w miejscu opieki nad pacjentem.

4.1. Wykonywanie testów diagnostycznych dla oznaczania ciał ketonowych w moczu.

4.2. Wykonywanie testów diagnostycznych dla oznaczania glukozy we krwi włośniczkowej i w moczu oraz cholesterolu we krwi włośniczkowej.

4.3. Wykonywanie innych niż określone w pkt 4 ppkt 1 i 2 testów paskowych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8212 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Profesjonalny gabinet trychologiczny. Jak wygląda praca pielęgniarki?

4 min czytania
Rola pielęgniarki w gabinecie trychologicznym jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie ona odpowiada za szereg zadań, które przyczyniają się do poprawy jakości…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Czy pielęgniarka na chirurgii może zarabiać mniej niż na OIOM? Wyrok Sądu Najwyższego.

4 min czytania
Sąd Najwyższy – pielęgniarka stała na stanowisku, że jej wynagrodzenie zasadnicze, jest zaniżone w stosunku do wynagrodzeń otrzymanych przez pielęgniarki pracujących na…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki w izbach pielęgniarek – 28 tys. złotych miesięcznie.

1 min czytania
Refleksje w sprawie stanu polskiego pielęgniarstwa… W dniu 13 maja 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściła artykuł redakcyjny pt….
Komentarze