Gazeta Pielęgniarek – nowy taryfikator kwalifikacyjny.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Gazeta Pielęgniarek – nowy taryfikator kwalifikacyjny.

Najnowszy numer pielegniarki.info.pl ukaże się 13 września 2023 roku

W kolejnym artykule redakcyjnym przedstawiamy czytelnikom Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych tematy wiodące wydania wrześniowego.

W poniższych artykułach przedstawiliśmy zawartość najbliższego numeru od strony 2 do 5.

Na kolejnych stronach gazety 6-7 zamieściliśmy informator o najważniejszych zmianach w taryfikatorze kwalifikacyjnym wraz ich wstępną analizą.

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób pełniących funkcję pielęgniarki oddziałowej regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z

dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym kwestię wymogów kwalifikacyjnych uregulowano w odmienny sposób niż w dotychczas obowiązującym taryfikatorze kwalifikacyjnym.

W informatorze skupiliśmy się na poniższych stanowiskach pracy:

– pielęgniarka oddziałowa,

– starsza pielęgniarka oraz

– młodszy asystent pielęgniarka.

Przedstawiamy analizę zmian, porównując poprzednie regulacje w przedmiotowej sprawie z regulacjami obowiązującymi od 5 września 2023 roku.

Zdecydowanie oburzenie pielęgniarek spowodował fakt, że od absolwentów studiów magisterskich nie będzie wymagany żaden staż pracy aby zostali zatrudnieni na stanowiskach: starsza pielęgniarka lub młodszy asystent pielęgniarka.

Okazuje się, że ministerstwo zdrowia w uzasadnieniu do przedmiotowego rozporządzenia wyjaśnia, że:

„Jest to również realizacja wniosku przedstawicieli związków zawodowych pielęgniarek i położnych oraz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, umożliwiająca pielęgniarkom i położnym posiadającym tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa, zdobycie awansu na stanowisko:

a) asystent pielęgniarka lub położna – (staż 3 lata),

b) młodszy asystent pielęgniarka lub położna – (bez wymaganego stażu),

c) starsza pielęgniarka i starsza położna – (bez wymaganego stażu). (…)”.

Wniosek: za takimi zmianami wnioskowała izba oraz związek pip.

Po więcej szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie zapraszamy do najbliższego wydania gazety – pielegniarki.info.pl. Nadmieniamy, że powyższe zagadnienia to tylko część poruszonych tematów we wrześniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Natomiast zainteresowane osoby informujemy o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne poprzednich wydań Gazety.

Natomiast dostęp do wydania elektronicznego Gazety nr 9/2023 zostanie uaktywniony w dniu 14 września 2023 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek. Ten kurs specjalistyczny odbyło zaledwie 25 osób.