Izba pielęgniarek: mniejsza liczba specjalizacji to lepsze wykorzystanie pracy pielęgniarek.

2 min czytania
Aktualności


Ministerstwo planuje zmiejszyć liczbę szkoleń dla pielęgniarek i położnych 

Zobacz także: 

Pielęgniarki w sądzie: praca równej wartości a inne wynagrodzenie. 

O powołaniu przez ministra zdrowia zespołu do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych pisaliśmy w artykule pt.: Pielęgniarki: ministerstwo zmniejszy liczbę specjalizacji oraz kursów.

Więcej informacji o pracach przedmiotowego zespołu możemy się dowiedzieć z rozmowy z Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Mariolą Łodzińską, którą przeprowadziła redakcja Evereth News. 

Mniej specjalizacji – większe wykorzystanie możliwości pracy pielęgniarek?

– Zespół będzie pracował w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekspertów, którzy będą powoływani do poszczególnych działań wynikających ze strategii, ponadto trzeba będzie dokonać analizy wszystkich aktów prawnych, które regulują kształcenie podyplomowe Pielęgniarek i Położnych, aby wprowadzić wypracowane rozwiązania – mówi ekspertka.

Mariola Łodzińska zwróciła również uwagę na fakt, że od wielu lat pielęgniarki i położne podnoszą kwestię weryfikacji kształcenia podyplomowego, aby dostosować treści do obecnych czasów i nie powielać treści zawartych w programach kształcenia, jakie zdarzają się w poszczególnych formach kształcenia. Ponadto – jej zdaniem – należy dokonać analizy nowych programów kształcenia przeddyplomowego z programem kształcenia podyplomowego, żeby nie powielać treści, które nabywa pielęgniarka położna w ramach nauki zawodu.

– Dążymy do rozwiązań, które ułatwią pielęgniarkom i położnym pozyskiwanie wiedzy i umiejętności przydatnych na stanowisku pracy – mówi w rozmowie z Evereth News. W mojej ocenie wszystkie wymienione działania są ważne, jednak zapewne zmniejszenie liczby specjalizacji z pewnością będzie dawać większe wykorzystanie możliwości pracy naszych koleżanek i kolegów, ale jakość kształcenia podyplomowego powinna być zdecydowanie priorytetem działań zespołu, aby wprowadzić akredytowane podmioty szkolące, które w pracy z pacjentem przełożą się na świadczenia usług zdrowotnych.

Zespół ma zakończyć swoją działalność po realizacji zadania, nie później niż do 31 grudnia 2019 roku.

źródło: everethnews.pl

Więcej informacji czytaj w przedmiotowej rozmowie w artykule pt.: MZ: Powołano zespół ds. zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych

Według zapisów "Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce", ministerstwo zdrowia planuje zmiejszenie liczby szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek do 10! Obecnie pielęgniarki mogą się specjalizować w 15 dziedzinach pielęgniarstwa. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych a wysokość wynagrodzenia zasadniczego Ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest zadziwiająca zgodność protestujących…
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze