Pielęgniarka pyta dyrektora: kto jest u nas z pielęgniarek asystentem?

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka pyta dyrektora: kto jest u nas z pielęgniarek asystentem?

Wystąpienie przewodniczącej zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia poniżej kolejny fragment materiału dotyczącego strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku.

Całe wystąpienie pani Małgorzaty Sawickiej, przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku, z dnia 2 sierpnia 2022 roku, dostępne pod poniższymi linkami.

Fragmenty wystąpienia przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP pani Eweliny Machnica

Wystąpienie przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP w linkach poniżej.

Pielęgniarka ostrzega: to się dzieje w świętokrzyskim, małopolskim, w lubelskim.

Pielęgniarka do dyrektora – pan wie, że będziemy rozmawiać o podniesieniu współczynników 5 i 6 grupy?

Pielęgniarka związkowiec: potem zaczynamy walkę o podniesienie współczynników 5 i 6 grupy.

Pielęgniarki te niesamowicie zdegradowano i napluto im w twarz.

Następnie głos ponownie zabrała pani Małgorzata Sawicka przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku.

Zobacz pierwszy fragment wystąpienia pani przewodniczącej w linku poniżej.

Z jednej strony dyrektor mówi, że – to nie działa z automatu

Jeśli dyrektor wpisuje w porozumieniu że pod hasłem „Pielęgniarka”, pisane z dużej litery – tak jest zapisane w porozumieniu, że przez „Pielęgniarkę” rozumie się, pisane dużą literą „Pielęgniarka i Położna”, nie wiem dlaczego akurat w tym momencie tak, to rozumie się ją w kontekście tego rozporządzenia odnośnie kwalifikacji wymaganych. Ta pielęgniarka, o której mówi dyrektor, to ona się mieści w każdej z tych kategorii, od dołu do góry. Bo ta pielęgniarka po 5 latach staje się starszą pielęgniarką. Dodam, że po 5 latach, w przypadku pielęgniarstwa, nie trzeba nawet nosić plakietki, że się jest starszym. To już widać od razu.

Potem staje się młodszym asystentem, asystentem, starszym asystentem itd. I to jest kwestia tylko przesunięcia liczby lat przepracowanych. No i te przepracowane lata, z jednej strony dyrektor mówi, że no to nie działa z automatu, bo dalej on decyduje komu przejście tego progu 10 lat otworzy te wrota do niebios i powie: „od teraz jesteś młodszym asystentem”, mimo że już ledwo chodzisz. Ale reszta zostaje tu, jako ta pielęgniarka, starsza oczywiście.

Pielęgniarka pyta dyrektora: kto jest u nas z pielęgniarek asystentem?

Asystentem, asystentem, w rozporządzeniu jest hasło „asystent”, więc miesza się w tym na wszystkie możliwe sposoby, szukając podstaw do tego, żeby te pielęgniarki de facto zdegradować do jak najniższych współczynników.

Bo pytam się dyrektora „Panie dyrektorze, a kto u nas jest asystentem?”. „No jeszcze nie mamy”. „A kto jest starszym asystentem?”. „No też jeszcze nie mamy, no bo jak nie ma młodszego, to się nie zdążył zestarzeć, żeby był starszy…” Więc nie ma asystentów. „To po co pan mi daje taką tabelę, gdzie ten starszy asystent ma współczynnik 1,35, skoro jego nie ma?”. „Ale może będzie!”, mi mówi. Kiedy? Nie wiadomo. Cała ta strategia, która obudowuje te podwyżki już sięga absurdu.

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Uwaga! Więcej o stanowiskach pracy pielęgniarek, o których wspomina pani przewodnicząca w swoim wystąpieniu można przeczytać w ostatnich artykułach w dziale pt. praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych.

Dalsza część materiału w sprawie strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

źródło: LIVE Podkarpacie: SANOK – dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych – materiał Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

833 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i…
Aktualności

Jak dbać o skórę problematyczną z niedoskonałościami?

2 min czytania
Wiele osób ma kompleksy z powodu stanu swojej skóry. Naprawdę jest niewiele kobiet czy mężczyzn, którzy mogą pochwalić się piękną i zdrowo…
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka LM wspomina początki pracy zawodowej.