Podwyżki pielęgniarek – czy to niechlujstwo i niedbalstwo, czy zamierzony plan.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – czy to niechlujstwo i niedbalstwo, czy zamierzony plan.

Wystąpienie przewodniczącej zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia poniżej kolejny fragment materiału dotyczącego strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku. 

Całe wystąpienie pani Małgorzaty Sawickiej, przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku, z dnia 2 sierpnia 2022 roku, dostępne pod poniższymi linkami. 

Podwyżki dla pielęgniarek – strajk w szpitalu w Sanoku

Pielęgniarka: to żadna pazerność, to urealnienie kosztów naszej pracy. 

Pielęgniarka – teraz niech dyrektorzy protestują, to oni mają obowiązek wypłacić nam podwyżki.

Kolejny fragment wystąpienia przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP pani Eweliny Machnica

Wystąpienie przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP w linkach poniżej. 

Pielęgniarka ostrzega: to się dzieje w świętokrzyskim, małopolskim, w lubelskim.

Pielęgniarka do dyrektora – pan wie, że będziemy rozmawiać o podniesieniu współczynników 5 i 6 grupy?

Pielęgniarka związkowiec: potem zaczynamy walkę o podniesienie współczynników 5 i 6 grupy.

Pielęgniarki te niesamowicie zdegradowano i napluto im w twarz.

Następnie głos ponownie zabrała pani  Małgorzata Sawicka przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku. 

Ministerstwo mówi, że będzie się tej sprawie przyglądać

Na gorąco przyszło mi coś do głowy. Pomyślałam sobie o tym, że to słowo „walczcie”, „walka”, „walczymy” to jest jak z tą walką o pokój. Cały czas jest jakaś walka o pokój, ciągle są gdzieś jakieś wojny, nie umiemy inaczej. 

Ja mam tutaj takie wątpliwości co do tego, czy to rzeczywiście jest niechlujstwo i niedbalstwo Rządu, że doszło do takiej sytuacji, czy nie jest to jakiś zamierzony plan, ponieważ w przyszłym roku wejdzie ustawa o szpitalnictwie, a właściwie powinna być przegłosowana jeszcze, przyjęta ustawą we wrześniu. 

To ona będzie wymuszała na szpitalach przedstawienie swojej sytuacji finansowej, co będzie kluczowe do tego do jakiej kategorii szpital zostanie przyporządkowany. A skutkiem przyporządkowania będą restrukturyzacje łącznie z likwidacją, więc ja nie wiem czy ktoś przypadkiem w białych rękawiczkach przekierowując uwagę na nas, jako personel biały, nie próbuje rozwiązać swojego problemu z likwidacją szpitali. 

No bo przecież jeżeli szpitale mają wypłacić pieniądze i mają być kategoryzowane, to co jak co, ale na poziom minimalny wynagrodzeń powinny dostać pieniądze. A ich nie dostają. Teraz ministerstwo mówi, że będzie się tej sprawie przyglądać. Nie wiem do kiedy się będzie przyglądać, skoro dziesiątego powinniśmy dostać wynagrodzenia zwiększone. Będą się sytuacji przyglądać i będą robić analizę. Ale do kiedy? Jeszcze rok, a my co miesiąc będziemy dostawać te zaniżone wynagrodzenia? 

Tworzy się tam stanowiska: asystentów, młodszych asystentów, starszych asystentów, młodsze pielęgniarki, starsze pielęgniarki, cała masa pielęgniarek

My na ten moment nie mamy ze strony pracodawcy żadnej jasnej deklaracji ani jasnego projektu porozumienia, bo ostatnie porozumienie, które zostało nam przedstawione zawiera odnośnik do rozporządzenia odnośnie kwalifikacji wymaganych na stanowiskach. Nagle dyrektor odgrzebał takie rozporządzenie z 2011 roku. Pytanie, dlaczego leżało 11 lat w szufladzie w ZOZ-ie? A teraz sobie nagle to wyjęto… I to rozporządzenie mówi o tym gdzie, na jakich stanowiskach są wymagane kwalifikacje. No i tworzy się tam stanowiska: asystentów, młodszych asystentów, starszych asystentów, młodsze pielęgniarki, starsze pielęgniarki, cała masa pielęgniarek. I jest taka jedna tabela, która nazywa się „Pielęgniarka”. Jest „Pielęgniarka” i cała masa jakiś dziwnych tworów w postaci asystentów młodszych, starszych, no i ta pielęgniarka. 

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Uwaga! Więcej o stanowiskach pracy pielęgniarek, o których wspomina pani przewodnicząca w swoim wystąpieniu można przeczytać w ostatnich  artykułach w dziale pt. praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych.  

Dalsza część materiału w sprawie strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

źródło: LIVE Podkarpacie: SANOK – dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych – materiał Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

272 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze