Pielęgniarka – studia magisterskie to równoważnik 5 lat pracy w zawodzie.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarka – studia magisterskie to równoważnik 5 lat pracy w zawodzie.

Taryfikator kwalifikacyjny – pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa w kontekście stażu zawodowego

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób na stanowiskach pielęgniarskich regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie w przedmiotowej sprawie.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poniższych artykułach przedstawiła użytkownikom pielegniarki.info.pl ogólne informacje w zakresie wymagań kwalifikacyjnych na pielęgniarskich stanowiskach pracy, które mają obowiązywać od 5 września 2023 roku.

Powyższe artykuły wywołały około 200 komentarzy pielęgniarek. Jedna z nich napisała:

Te świeżo upieczone najpierw muszą nauczyć się pracy w oddziale. Przychodzą w miarę przygotowane teoretycznie ale praktycznie do zawodu nieprzygotowane. Nie piszę tego złośliwie, ani nie chcę nikogo obrazić ale po 5 latach pracy w oddziale gdzie przychodzą studentki pielęgniarstwa na praktyki, czasami ręce opadają z zachowania się młodych. I jeszcze jedno. W oczy rzuca się przygotowanie w poszczególnych uczelniach. Moim zdaniem co poniektóre szkoły zawodowe trzeba by było zlikwidować. Najlepiej przygotowane przychodzą studentki uniwersytetów medycznych. Pomysł awansowania świeżo upieczonej absolwentki na stanowisko starszej jest pomysłem „upadku z pieca na łeb”.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Waga studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo w kontekście stażu zawodowego

W niniejszym artykule redakcyjnym zwracamy uwagę na kolejne zależności występujące pomiędzy stanowiskami pracy pielęgniarek a wymaganiami kwalifikacyjnymi.

Minister zdrowia uregulował w przedmiotowym rozporządzeniu, że pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjata pielęgniarstwa musi pracować 5 lat aby uzyskać kwalifikacje do pracy na stanowisku – „starsza pielęgniarka”.

Zasadne jest zatem pytanie jaki staż pracy jest wymagany od absolwenta studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Otóż, ministerstwo zdrowia zdecydowało, że… zero lat.

Trzeba przyznać, że to dość zaskakujące rozwiązanie.

Z powyższego wynika, że resort zdrowia uznał, że 5 lat praktyki zawodowej jest równoważne z ukończeniem studiów magisterskich.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 137

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szok. 7,5 tys. pielęgniarek zainteresowanych królową specjalizacji pielęgniarek.