Pielęgniarka – studia magisterskie to równoważnik 5 lat pracy w zawodzie.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarka – studia magisterskie to równoważnik 5 lat pracy w zawodzie.

Taryfikator kwalifikacyjny – pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa w kontekście stażu zawodowego

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób na stanowiskach pielęgniarskich regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie w przedmiotowej sprawie.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poniższych artykułach przedstawiła użytkownikom pielegniarki.info.pl ogólne informacje w zakresie wymagań kwalifikacyjnych na pielęgniarskich stanowiskach pracy, które mają obowiązywać od 5 września 2023 roku.

Powyższe artykuły wywołały około 200 komentarzy pielęgniarek. Jedna z nich napisała:

Te świeżo upieczone najpierw muszą nauczyć się pracy w oddziale. Przychodzą w miarę przygotowane teoretycznie ale praktycznie do zawodu nieprzygotowane. Nie piszę tego złośliwie, ani nie chcę nikogo obrazić ale po 5 latach pracy w oddziale gdzie przychodzą studentki pielęgniarstwa na praktyki, czasami ręce opadają z zachowania się młodych. I jeszcze jedno. W oczy rzuca się przygotowanie w poszczególnych uczelniach. Moim zdaniem co poniektóre szkoły zawodowe trzeba by było zlikwidować. Najlepiej przygotowane przychodzą studentki uniwersytetów medycznych. Pomysł awansowania świeżo upieczonej absolwentki na stanowisko starszej jest pomysłem „upadku z pieca na łeb”.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Waga studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo w kontekście stażu zawodowego

W niniejszym artykule redakcyjnym zwracamy uwagę na kolejne zależności występujące pomiędzy stanowiskami pracy pielęgniarek a wymaganiami kwalifikacyjnymi.

Minister zdrowia uregulował w przedmiotowym rozporządzeniu, że pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjata pielęgniarstwa musi pracować 5 lat aby uzyskać kwalifikacje do pracy na stanowisku – „starsza pielęgniarka”.

Zasadne jest zatem pytanie jaki staż pracy jest wymagany od absolwenta studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Otóż, ministerstwo zdrowia zdecydowało, że… zero lat.

Trzeba przyznać, że to dość zaskakujące rozwiązanie.

Z powyższego wynika, że resort zdrowia uznał, że 5 lat praktyki zawodowej jest równoważne z ukończeniem studiów magisterskich.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 137

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka o konflikcie zawodowym na tle płacowym.