Gazeta pielęgniarek – Pielęgniarka wykonuje zlecenia. Tylko lekarskie.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line
Gazeta pielęgniarek – Pielęgniarka wykonuje zlecenia. Tylko lekarskie.

Kwestia prawna wykonywania zleceń “lekarskich”, wydanych przez obcokrajowców

Styczniowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych już wkrótce.

Natomiast dzisiaj wracamy jeszcze do grudniowego numeru, w którym poruszyliśmy temat podstaw prawnych wydawania “zleceń lekarskich” pielęgniarkom. Publikujemy fragmenty artykułu, który zamieszczono na portalu plonskwsieci.pl. Jako redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych mamy nadzieję, że stanie się on przyczynkiem do dyskusji w omawianej sprawie.

Pielęgniarka wykonuje zlecenia lekarza. Tylko lekarza…

W poruszanym zagadnieniu szczególnego znaczenia nabiera kwestia podstaw prawnych wydawania przez poniższe osoby “zleceń lekarskich”. Jaka będzie odpowiedzialność pielęgniarki w przypadku wykonania ewidentnie błędnego zlecenia oraz odpowiedzialność zawodowa w przypadku odmowy jego wykonania?

Radny Jacek Ryziński zapytał panią dyrektor szpitala o kwestię zatrudnienia w Płońsku medyków z Ukrainy i o ich status po ewentualnym dołączeniu do zespołu lekarskiego. – W opinii publicznej pojawiały się różne głosy i chciałbym doprecyzować, i żeby pani dyrektor mi to wyjaśniła. Jeżeli ci lekarze zostaną zatrudnieni, to czy będą mogli pełnić dyżury tak jak lekarze, którzy mają dyplom polskich uczelni medycznych, czy też będą mieli jakoś ograniczone prawa wykonania swojego zawodu? – dopytywał radny.

Lilianna Kraśniewska odpowiedziała, że zatrudnione zostaną osoby, które uzyskają pozytywną opinię Okręgowej Izby Lekarskiej. Takie osoby będą mogły wykonywać pracę w swojej specjalizacji, jednak pod nadzorem jednego z polskich lekarzy. Dodała również, że lekarze pracujący w szpitalu są w kontekście tego pomysłu „na tak” i pomagają w procesie rekrutacji.

Pielęgniarka będzie wykonywać zlecenia wydane przez osobę nie mającą statusu lekarza?

Szefowa SPZ ZOZ odpowiedziała, że Okręgowa Izba Lekarska nie wydała decyzji odmownych, w związku z tym te osoby mają prawo wykonywać zawód na terenie Polski. Dodała, że w listopadzie 2020 roku została wprowadzona ustawa, która pozwala w uproszczony sposób zatrudniać lekarzy, aby poprawić sytuację w służbie zdrowia. – W świetle polskich przepisów nie są oni lekarzami, ale
mają prawo do wykonywania zawodu
– stwierdziła.

Lekarz czy osoba w randze pomocy pielęgniarki?

Były starosta „odbił piłeczkę”, stwierdzając, że zatrudnione będą osoby, które nie mają statusu lekarza, nie mogą wypisywać recept, nie mogą podpisywać dokumentacji medycznej, czyli de facto będą osobami pomocniczymi w randze pielęgniarki. Lilianna Kraśniewska odpowiedziała, że na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć, czy rzeczywiście te osoby nie będą mogły wypełniać dokumentacji.

Radny Stolpa ocenił, że zatrudnione osoby miały być lekarzami, a nimi nie będą, a koszt zatrudnienia jednej z nich będzie wahał się między 18 a 20 tysięcy złotych. – Skoro nie są lekarzami, więc co te osoby będą robiły?

My naprawdę nie zatrudniamy ludzi z ulicy, tylko zatrudniamy lekarzy, którzy zgodnie z procedurą przyjętą przez Ministerstwo Zdrowia mogą u nas wykonywać zawód lekarza, tyle tylko, że pod nadzorem lekarza o specjalizacji polskiej – stwierdziła nowa dyrektor szpitala.

źródło: plonskwsieci.pl


Czytaj także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.4 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

232 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Oferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 6 000 PLN do negocjacji.