Pielęgniarki – nie będzie zmiany siatki płac. Tak rzecze działacz PiS.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – nie będzie zmiany siatki płac. Tak rzecze działacz PiS.

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko wykonuje dobrą propagandową robotę

Była wiceminister zdrowia, posłanka, pielęgniarka odwiedza w ostatnim czasie media i wypowiada się w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Odnosi się do protestów osób z grupy 2 siatki płac, które grożą odejściem ze szpitali z powodu zaszeregowania do grupy 5.

Wykonuje dobrą robotę partyjną. Jako prominentna działaczka PiS dokonuje przekazu informacyjnego dla społeczeństwa. Jaki to przekaz? Prosty i zarazem skuteczny. Czego te pielęgniarki jeszcze chcą?

Społeczeństwo ma mieć świadomość kilku rzeczy. Pierwsze.. Pielęgniarki dostały duże podwyżki. Po drugie… protesty pielęgniarek obejmują znikomy procent personelu pielęgniarskiego. Po trzecie… winni całej sytuacji są dyrektorzy szpitali. Dlaczego? Dostali pieniądze na wzrost płac a nie dają im pielęgniarkom. Po czwarte… O tym poniżej w dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Warto nadmienić, że znamienne wypowiedzi pani Józefy Szczurek-Żelazko, są dostępne pod poniższymi linkami.

Posłanka Józefa Szczurek-Żelazko przekazuje tym razem wiadomość dla pielęgniarek…

Oddajmy zatem kolejny raz głos pani Józefie Szczurek-Żelazko, która dokonuje partyjnego przekazu w Radiu Kraków.

Rozmawiałam kilka razy z ministerstwem zdrowia. Nie szykują się zmiany przepisów. Sytuacja dotyczy Małopolski i kilku szpitali w podkarpackim i świętokrzyskim. W pozostałych placówkach sprawa jest uregulowana zgodnie z przepisami. Przepisy dotyczące wymogów na poszczególne stanowiska pracy pracowników medycznych nie zmieniły się od 1 lipca 2022 roku. To takie same przepisy. Trzeba wziąć pod uwagę, że do końca pierwszego półrocza ubiegłego roku szpitale wypłaciły pielęgniarkom wynagrodzenia. Co się zmieniło? W przepisach nic. Dlaczego teraz dyrektorzy uważają, że te wynagrodzenia się na należą? W pierwszym półroczu 2022 roku uważali, że te pielęgniarki są niezbędne, potrzebne i taką informację wykazywali do NFZ. Tu widzę niekonsekwencję dyrektorów.

Koniec cytowanego fragmentu wypowiedzi pani posłanki

Czyli po czwarte… pudrujemy syfa…

Tym razem kolejna informacja ma dotrzeć do uszu pielęgniarek. I do uszu dyrektorów szpitali. Do tych drugich przede wszystkim! Brzmi ona tak: nie będzie zmiany siatki płac pielęgniarek i położnych.

Oczywiście to jest taki „przekaz dnia” stosowany w propagandzie PiS. Sprzeczny z wypowiedziami ministra zdrowia. O tym w kolejnych artykułach redakcyjnych…

Przekaz ten na celu przeciwdziałanie dalszym wybuchom protestów pielęgniarek i położnych w kolejnych szpitalach. Czyli plan jest taki: zmuśmy dyrektorów szpitali, w których protestują pielęgniarki do zaszeregowania pielęgniarek jednak do grupy 2. To przecież kilka szpitali… I protesty zostaną wygaszone… Przecież w zdecydowanej większości szpitali w Polsce, według wypowiedzi pani Józefy Szczurek-Żelazko pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 zostały do niej zaszeregowane. O takich dyrektorach pani posłanka mówi: uregulowali sprawę podwyżek „zgodnie z przepisami”. Taki stan rzeczy będzie potwierdzeniem tezy, że ustawa jest dobra, tylko jej realizacja została wypatrzona w nielicznych podmiotach leczniczych.

Posłanka dzwoni do ministerstwa w sprawie płac pielęgniarek

Wypowiedzi pani posłanki mają jeszcze jeden znakomity walor. Pokazują w jaki sposób jest manipulowana opina publiczna. Oto pani poseł składa interwencję poselską do NFZ w opisywanej sprawie. Takie działanie posła jest oczywiście zgodne z uprawnieniami parlamentarzysty.

Natomiast interwencji już nie składa do ministra zdrowia. Tam… przeprowadza bezpośrednie rozmowy. Mówi: „Rozmawiałam kilka razy z ministerstwem zdrowia”. To pokazuje jak sprytnie jest manipulowana opinia publiczna. Józefa Szczurek-Żelazko jawi się słuchaczom jako osoba dobrze poinformowana – „wie co mówi”.

Ale to wszystko wygląda na groteskę.

Natomiast MY – pielęgniarki i położne – wiemy dobrze, że pani posłanka „pudruje syfa”. Nie wytłumaczyła słuchaczom dlaczego dyrektorzy nie chcą zaszeregować pielęgniarek do grupy 2. Wymsknęło się jej podczas wypowiedzi nieopatrznie pytanie: Dlaczego teraz dyrektorzy uważają, że te wynagrodzenia się na należą? Ale pozostawia je bez odpowiedzi…

Postronni słuchacze nie zadadzą sobie pytania: dlaczego dyrektorzy pielęgniarkom, które zaszeregowali wcześniej do grupy 2 składają teraz wypowiedzenia zmieniające i degradują do grupy 5. Tego nie chce powiedzieć słuchaczom autorka siatki płac, która łamie zasady kodeksu pracy. Dyskryminuje. Odziera z godności zawodowej.

Zainteresowane osoby odpowiedzią na pytanie: dlaczego protestują pielęgniarki, o których wspomina była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, zapraszamy do lektury artykułów w dziale pt. Pielęgniarki mgr ze specjalizacją pozywają szpitale.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.