Pielęgniarki po prostu ukarano.

4 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki po prostu ukarano.

Związek Solidarność i OPZZ wraz ministrem ukarali pielęgniarki

Poniżej publikujemy głos jednego z senatorów na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 8 czerwca 2021 roku.

Senator Wojciech Konieczny:

Panie Ministrze! Panie Marszałku!

Mam oczywiście uwagę ogólną co do tych współczynników. One są nierozsądne. One są nierozsądne i nierozsądnie jest podejmować dyskusję nad tak niskimi współczynnikami, które pan minister zaproponował, ponieważ… Nie chodzi o to, ile będą zarabiać lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci itd. Ale jeżeli ustalimy takie współczynniki, to poziom opieki zdrowotnej w Polsce nie ulegnie poprawie, lecz pogorszeniu, i dlatego to jest nierozsądne. Zostawmy na boku to, ile kto zarabia czy co kto ma w garażu itd., jak się dawniej mówiło. Jest to po prostu nierozsądne z punktu widzenia zarządzania Ministerstwem Zdrowia. I dziwi mnie to, że coś takiego jest teraz przeprowadzane.

Na poprzednim posiedzeniu komisji pan minister Gadomski stwierdził, że trudno jest ustalać mapy potrzeb zdrowotnych i możliwości szpitali. Gdyż nie wiadomo, ilu pracowników będzie pracować w publicznym systemie ochrony zdrowia za 5 lat. Otóż wiadomo – mniej. Mniej, ponieważ takie dajecie współczynniki. To już teraz wiemy. Po tym, co zaproponowaliście, już wiemy, że będzie pracować mniej osób. Tak więc te kolejne ustawy, które szykujecie, o zmianach szpitalnictwa itd. muszą uwzględniać spadek liczby pracowników w systemie ochrony zdrowia. Ponieważ proponujecie takie wynagrodzenia, które doprowadzą do tego spadku. Proszę więc jakoś ujmować wspólnie te swoje propozycje, ponieważ to, co dzisiaj robicie, będzie rzutować na powodzenie wszystkich waszych innych planów. To znaczy na niepowodzenie tych innych planów. One się nie udadzą.

Proszę mi wyjaśnić, dlaczego ponownie chcecie karać pielęgniarki, które ukończyły 5-letnie licea pielęgniarskie – wtedy tak szkolono pielęgniarki – i które pracują w swoim zawodzie, przepracowały 30 lat, 20 lat, różną liczbę lat, a na koniec swojej, nazwijmy to, kariery zawodowej musiały się zmierzyć z pandemią? Przepracowały to, wzięły na siebie ciężar tego wszystkiego, czego sami nie zapewniliście, czyli przejęły rolę wszystkich właściwie, których musiały przejąć, ponieważ system nie działał, a wy dalej chcecie je karać za to, że weszliśmy do Unii Europejskiej, a Unia Europejska zmieniła podejście do tego, jak pielęgniarki powinny być wykształcone, i uznała, że powinny mieć licencjat czy ukończone studia magisterskie.

Senator Wojciech Konieczny

Wskaźniki pracy pielęgniarek, a pandemia

Pandemia miała jakikolwiek wpływ na ustalenie tych wskaźników? Czy one były ustalane przed pandemią? Czy już wtedy były takie prace i tak to miało wyglądać, czy też pod wpływem pandemii doszliście do wniosku, że trzeba podnieść te wskaźniki? Mam więc pytanie o ewentualny wpływ pandemii, o to, jaki miała wpływ na ustalenie wskaźników.

Nowy Polski Ład, który był prezentowany przez pana prezesa Kaczyńskiego w telewizji. Kiedy to w pierwszych zdaniach było powiedziane, że potrzebujemy więcej pielęgniarek i więcej lekarzy… Czy ten nowy Polski Ład zakłada właśnie tak niskie współczynniki pracy dla pielęgniarek, lekarzy i innych osób zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej? Bo wydaje się, że jest dysonans – są niskie wskaźniki, a zakładamy rozwój szpitalnictwa. Zakładamy, że będziemy przeznaczać pieniądze na rozbudowę szpitali itd. Tylko kto w nich będzie pracował?

Czy nauczka z pandemii związana z tym, że szpitale tymczasowe, które tyle pochłonęły pieniędzy, nie mogły działać w pełni, ponieważ… Były respiratory, były łóżka, były karetki, które dowoziły pacjentów, było wszystko, tylko nie było komu w nich pracować. W związku z tym, zamiast w szpitalach tymczasowych pacjenci leżeli w szpitalach normalnych. Zwykłych powiatowych, które przez to nie wypełniały swojej roli, i to z tego powodu mamy nadumieralność. Czy to miało wpływ na ustalenie tych wskaźników? Czy wzięliście to państwo pod uwagę?

Te pielęgniarki ukarano

Mam jeszcze jedno pytanie. Proszę mi wyjaśnić, dlaczego ponownie chcecie karać pielęgniarki, które ukończyły 5-letnie licea pielęgniarskie. Wtedy tak szkolono pielęgniarki – i które pracują w swoim zawodzie, przepracowały 30 lat, 20 lat, różną liczbę lat. A na koniec swojej, nazwijmy to, kariery zawodowej musiały się zmierzyć z pandemią? Przepracowały to, wzięły na siebie ciężar tego wszystkiego, czego sami nie zapewniliście. Czyli przejęły rolę wszystkich właściwie, których musiały przejąć, ponieważ system nie działał. A wy dalej chcecie je karać za to, że weszliśmy do Unii Europejskiej, a Unia Europejska zmieniła podejście do tego, jak pielęgniarki powinny być wykształcone. I uznała, że powinny mieć licencjat czy ukończone studia magisterskie.

W związku z tym, mimo że te pielęgniarki wykonują taką samą pracę, tylko że w trudniejszych warunkach, bo są starsze i jest im trudniej, to w dalszym ciągu chcecie je karać, ustalając dla nich dużo niższe współczynniki niż dla pielęgniarek, które wykonują te same czynności. Natomiast mają to szczęście, że urodziły się nieco później, w związku z czym mają dostawać wyższe wskaźniki. Bardzo bym chciał się dowiedzieć, jaki jest sens tego podziału. Pielęgniarki pracują tak samo, w tak samo trudnych warunkach, a chcecie je dzielić, różnicować nie z ich winy. Dziękuję bardzo.

Źródło: senat.gov.pl

Śródtytuły pochodzą od redakcji portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 401

Bądź pierwszym, który oceni wpis

370 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki podpisały. Fatalna sprawa.