Pielęgniarki – propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki – propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku…

W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawił planowane zmiany w zakresie wynagrodzeń zasadniczych w okresie od 1 lipca 2024 roku do 1 stycznia 2026.

Zainteresowanych użytkowników pielegniarki.info.pl zapraszamy do lektury przedmiotowych artykułów, poprzez kliknięcie w poniższe linki.

Podsumujmy jakie zmiany w siatce płac pielęgniarek będą dokonane w okresie najbliższego 1,5 roku. 1 lipca 2024 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników podmiotów leczniczych. Wzrost ten zostanie dokonany w związku ze wzrostem kwoty bazowej czyli przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w danym roku. To przeciętne wynagrodzenie wzrosło za 2023 rok w stosunku do roku 2022. Natomiast od 1 lipca 2024 roku nie ulegną zmianie współczynniki pracy.

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Od 1 stycznia 2025 roku ministerstwo zapowiedziało wzrost współczynników pracy w grupie 5 i 6 siatki płac pielęgniarek. Kolejny wzrost wynagrodzeń w podmiotach leczniczych przypadnie na dzień 1 lipca 2025 roku. Także z tym dniem nastąpi wzrost płac w podmiotach leczniczych spowodowany wzrostem kwoty bazowej – przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2024 roku. Szczegółowe informacje i wyjaśnienia w powyższym zakresie opublikowaliśmy w linkach, które są zamieszczone powyżej na czerwonym tle.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym wyjaśnimy jakie zmiany w siatce płac pielęgniarek nastąpią od 1 stycznia 2026 roku. Zmiany, które zostały zapowiedziane przez resort zdrowia… Resort zapowiedział, że współczynniki pracy pielęgniarek z grupy 5 i 6 zostaną kolejny raz podniesione (pierwsze podniesienie ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2025 roku – szczegóły w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek od stycznia 2025 – propozycja ministerstwa).

Otóż współczynniki pracy w siatce płac pielęgniarek i położnych mają się kształtować następująco:

  • Grupa 2- 1.29
  • Grupa 5 – 1.15
  • Grupa 6 – 1.08

Jak powyższe współczynniki przełożą się na wysokość wynagrodzenia zasadniczego? Według wyliczeń ministerstwa zdrowia oraz finansów w sposób następujący:

  • Grupa 5 – 9 630,10 złotych
  • Grupa 6 – 9 043,92 złotych

Są to obliczenia szacunkowe (podane przez wiceministra zdrowia Marka Kos), gdyż są oparte na szacunkowej wysokości kwoty bazowej, która ma obowiązywać od 1 lipca 2025 roku. Z powyższych danych można wnioskować, że ministerstwo zdrowia i finansów szacuje, że kwota bazowa od 1 lipca 2025 roku wyniesie około 8,4 tys. złotych. Dlatego możemy z dużym prawdopodobieństwem określić, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek z grupy 2 od 1 stycznia 2026 roku wyniesie… 10 836 złotych.

Wobec powyższego, na dzień 1 stycznia 2026 roku, różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a z grupy 2 wyniesie… 1 793 złote. Z powyższego wynika, że przy zrealizowaniu propozycji wynagrodzeń kadry pielęgniarskiej zaproponowanej przez ministra zdrowia, pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6 będą nadal w 2026 roku nierówno traktowane w zatrudnieniu i będą nadal mieć podstawy do pozywania pracodawców o odszkodowanie. Różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a drugą wyniesie… 1 793 złote. Nie wspominając o pochodnych…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 153

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze