Pielęgniarki – wynagrodzenie zasadnicze od lipca 2025. Sprawdź różnice w płacach.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki – wynagrodzenie zasadnicze od lipca 2025. Sprawdź różnice w płacach.

Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory w zakresie likwidacji nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5 i 6. Natomiast wykonała wiele działań, które pozorowały zainteresowanie rozwiązaniem problemu…

Mijają kolejne miesiące od przejęcia władzy przez opozycję, która obiecywała szybkie uchwalenie ustawy, która miała być lekiem na dyskryminację płacową pielęgniarek z grupy 5 i 6 poprzez nierówne traktowanie w zatrudnieniu. W szybkie uchwalenie przedmiotowej ustawy zaangażował się osobiście pan Marszałek Sejmu. Niestety jego deklaracje okazały się pustosłowiem.

Podsumujmy dokonania koalicji rządowej w omawianej problematyce. Powołała specjalną podkomisję sejmową. Posiedzenia tej podkomisji niczego nowego do sprawy nie wniosły. Następnie odbyły się rozmowy w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia. Tam też pogadano… Międzyczasie odbywają się negocjacje dwustronne pomiędzy związkiem i izbą pielęgniarek a ministrem zdrowia. Powyższy obraz sytuacji utwierdza w przekonaniu, że działania koalicji rządowej w przedmiotowym zagadnieniu miały tylko jeden cel: odwlec w czasie przywrócenie sprawiedliwości w siatce płac pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Bowiem na to są potrzebne olbrzymie środki finansowe.

Koalicji rządowej udało się skutecznie napuścić na pielęgniarki inne grupy zawodowe. Pani Ochman ze związku Solidarność stwierdziła, że wzrost współczynników pracy w grupie zawodowej pielęgniarek będzie sprzeczny z… duchem ustawy. Bowiem ma ona charakter… solidarnościowy.

Skutkiem powyższego jest sytuacja, że od powołania rządu 13 grudnia 2023 roku minęło 184 dni czyli ponad 6 miesięcy a w powyższej sprawie nie zrobiono nic.

W artykule w dniu 11 kwietnia 2024 roku przedstawiliśmy wysokość różnic w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek w poszczególnych grupach siatki płac. Tytuł artykułu: Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku. Koszmarne różnice w podstawie. W artykule zobrazowaliśmy wzrost przedmiotowych różnic. Podsumujemy – obiecano w kampanii wyborczej zmniejszenie przedmiotowych różnic, natomiast od 1 lipca ulegną one… zwiększeniu. Można powiedzieć… wyszło jak zawsze. Niestety prawda jest brutalna – koalicja rządowa z premedytacją oszukała pielęgniarki i położne.

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

W niniejszym artykule przyjrzyjmy się obietnicy złożonej przez wiceministra zdrowia w zakresie wynagrodzeń zasadniczych od 1 lipca 2025 roku. Natomiast o wysokości wynagrodzeń od 1 stycznia 2025 roku pisaliśmy w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek od stycznia 2025 – propozycja ministerstwa.

Zatem przyjrzyjmy się propozycji wynagrodzeń zasadniczych od 1 lipca 2025 roku, którą przedstawił wiceminister zdrowia na posiedzeniu specjalnej podkomisji sejmowej.

Zacznijmy od tego, że od 1 stycznia współczynniki w grupach pielęgniarek będą następujące:

  • Grupa 2- 1.29
  • Grupa 5 – 1.1
  • Grupa 6 – 1.02

Wobec powyższego różnica finansowa pomiędzy pielęgniarkami zostanie zmniejszona od 1 stycznia 2025 roku, gdyż współczynniki pracy w grupie 5 i 6 zostaną podwyższone, odpowiednio z – 1.02 oraz 0.94. Tak obiecało ministerstwo zdrowia.

Natomiast od 1 lipca 2025 roku różnice pomiędzy pielęgniarkami w grupach siatki płac znów ulegną zwiększeniu. Dlaczego?

Bowiem od 1 lipca 2025 roku ministerstwo zdrowia nie przewiduje podniesienia współczynników pracy w grupach pielęgniarek. Wzrost płac personelu pielęgniarskiego ma być pochodną wzrostu kwoty bazowej. Czyli we wszystkich grupach ma nastąpić procentowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego. Wobec powyższego najwyższy wzrost kwotowy podstawy wynagrodzenia zasadniczego nastąpi w grupie 2. Najmniejszy w grupie 6. W ten oto sposób kolejny raz pielęgniarki odczują ile warte są obietnice wyborcze opozycji z czasów kiedy u władzy było PiS.

1 stycznia 2025 różnice w wynagrodzeniach zasadniczych minimalnie się zmniejszą a 1 lipca 2025… zwiększą.

Jak to ma wyglądać kwotowo? Kwota bazowa to przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w danym roku. W roku 2023 wyniosło – 7 155,48 zł. Natomiast za pierwszy kwartał 2024 roku wyniosło już – 8 147, 38 zł. Natomiast w ustawie budżetowej na 2024 rok przyjęto założenie, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 7 824 zł. Natomiast w poprzednich latach w ciągu roku budżetowego dokonywano korekty danych szacunkowych… w górę. Dlatego do naszych wyliczeń przyjmijmy, że to przeciętne wynagrodzenie wyniesie za 2024 rok równe 8 tys. zł.

Jak zatem ukształtuje się siatka płac wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek od 1 lipca 2025 roku?

  • Grupa 2 – współczynnik pracy 1.29 – 10 320,00 złotych
  • Grupa 5 – współczynnik pracy 1.1 – 8 800,00 złotych
  • Grupa 6 – współczynnik pracy 1.02 – 8 160,00 złotych.

Wniosek: Z powyższego ewidentne wynika, że przy zrealizowaniu propozycji wynagrodzeń kadry pielęgniarskiej zaproponowanej przez ministra zdrowia, pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6 będą nadal nierówno traktowane w zatrudnieniu i będą nadal pozywać pracodawców o odszkodowanie. Różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a 2 wyniesie… 2 160 złotych. Nie wspominając o pochodnych…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 66

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
Komentarze
×
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?