Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę…

W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczynamy cykl artykułów redakcyjnych dotyczących wzoru pozwu o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Powyższy pozew ma zastosowanie nie tylko w przypadku pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6 ale także do grupy 5. Sytuacja pielęgniarek w grupie 5 jest taka sama jeśli chodzi o nierówne traktowanie w zatrudnieniu dlatego pielęgniarki z tej grupy mają podstawy występować z pozwami o odszkodowanie. Sprawę pozwów składanych przez pielęgniarki z grupy 5 poruszaliśmy systematycznie na pielegniarki.info.pl. Jeden z takich artykułów zamieściliśmy w dniu 25 października 2023 roku pt. Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!

W zakresie wzoru pozwu o nierówne traktowanie w zatrudnieniu w niniejszym artykule zwracamy uwagę na zasadniczą sprawę. Chodzi o przedmiot pozwu. Już na tym etapie możemy popełnić błąd, który będzie miał znaczenie dla pomyślnego wyniku postępowania sądowego.

Pielęgniarki z grupy 5 i 6 składając pozew muszą uwzględnić jedną zasadniczą kwestię. Po pierwsze – składają pozew o odszkodowanie – jak obliczyć jego wysokość pieszmy w licznych artykułach w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM. Po drugie – pozew musi zawierać jeszcze jeden aspekt oprócz samego odszkodowania. O co chodzi?

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

W pozwie pielęgniarka musi podnieść jeszcze jedno roszczenie!

Chodzi o „ustalenie przez sąd treść stosunku pracy łączącego pozywającą pielęgniarkę z podmiotem leczniczym, w taki sposób, że zasadnicze wynagrodzenie za pracę na dzień ….. wynosiło ….. brutto”. Bowiem sąd ma kompetencje do „zaszeregowania” pielęgniarki z grupy 5 i 6 do grupy 2.

Dlatego w pozwie należy jasno wyartykułować roszczenie w powyższym zakresie – domagam się ustalenie treści umowy o pracę łączącej mnie z pozwanym …………, poprzez określenie wynagrodzenia zasadniczego jako iloczynu współczynnika pracy odpowiedniego dla grupy 2 załącznika do ustawy z dnia 8 czerwca 2017r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (w wysokości ……) i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” (tj. w chwili wnoszenia pozwu w wysokości …… brutto).

W wyroku sąd orzeka, że „ustala treść stosunku pracy ……. w ten sposób, że ustala, iż zasadnicze wynagrodzenie za pracę pozywającej pielęgniarki na dzień …… wynosiło …… zł brutto”.

Wobec powyższych okoliczności pozwy składane przez pielęgniarki i położne z grupy 5 i 6 muszą być zatytułowane następująco: „Pozew o zapłatę odszkodowania i ukształtowanie wynagrodzenia”.

Kolejne informacje w sprawie wzoru pozwu o nierówne traktowanie w zatrudnieniu wkrótce na pielegniarki.info.pl.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.