Pielęgniarki – skutki nowej siatki płac – dodatek za nocki.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – skutki nowej siatki płac – dodatek za nocki.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych

Od 1 lipca 2022 roku nastąpią zmiany w wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych. Sejm w dniu 26 maja uchwalił nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Dokładne informacje w sprawie uchwalonej siatki płac zamieściliśmy w artykule pt. Zarobki pielęgniarek – jaki podział na grupy uchwalił sejm.

Obecnie ustawą zajmie się senat, który ma zaplanowane posiedzenie w dniach 8, 9 i 10 czerwca. Przedmiotowa ustawa wpłynęła do senatu w dniu 27 maja. Senat zapewne wniesie poprawki do siatki płac. Na przyjęcie poprawek senatu szanse są minimalne. Sejm poprawkami senatu zajmie się na posiedzeniu zaplanowanym na 22 i 23 czerwca 2022. Wobec powyższego kalendarium, uchwalenie ustawy przed 1 lipca 2022 roku jest bardzo realne.

Nowa siatka płac pielęgniarek a różnice w wynagrodzeniach zasadniczych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych stoi na stanowisku, że siatka płac oparta na posiadanym przez pracownika wykształceniu to absurdalne rozwiązanie w przypadku zawodu pielęgniarki i położnej. Argumentem potwierdzającym ten zarzut, jest fakt, że pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją oraz z tytułem magistra, licencjata lub ukończoną szkołą średnią mają ten sam zakres uprawnień. To znaczy – ten sam zakres obowiązków i odpowiedzialności. Takie są realia wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce.

Ten znamienna okoliczność została potwierdzona przez sam Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który nie wiedząc dlaczego, forsuje siatkę płac opartą na wykształceniu. Teraz w imieniu związku pani przewodnicząca Krystyna Ptok piesz w maju do pana premiera:

Gdyby Minister Zdrowia wykonał zobowiązania zawarte w „Polityce Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej do realizacji przez Radę Ministrów uchwałą nr 124/2019 z dnia 15-10-2019 r. i doprowadził do dookreślenia kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych do poszczególnych poziomów studiów (studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia) oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, można by było na tej podstawie różnicować w sposób istotny zakresy obowiązków i odpowiedzialności…

Z powyższego wynika, że związek pielęgniarek ma świadomość, że pielęgniarki i położne mają ten sam zakres uprawnień, a mimo to forsuje siatkę płac opartą na wykształceniu. Skutek jest taki, że związek dzieli pielęgniarki i położne na lepsze i gorsze. Łamiąc Kodeks pracy oraz odzierając z godności zawodowej tysiące członków naszej zawodowej społeczności. Więcej o tej sprawie czytaj w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek – dlaczego związek optuje za 1 100 PLN różnicy.

Nowa siatka płac a wysokość dodatku dla pielęgniarek za dyżury nocne

Należy stanowczo podkreślić, że wynagrodzenie pielęgniarek nie tylko sprowadza się do wynagrodzenia zasadniczego. Także praca w godzinach nocnych jest wynagradzana dodatkowym wynagrodzeniem. Wysokość tego wynagrodzenia to 65% stawki godzinowej.

Wobec powyższego zakładając, że w danym miesiącu jest do wypracowania 160 godzin, to stawka godzinowa z jedną godzinę pracy w porze nocnej wyniesie odpowiednio:

Grupa 2 – 29,66 PLN
Grupa 5 – 23, 46 PLN
Grupa 6 – 21,62 PLN

Podczas dyżuru nocnego, w godzinach pomiędzy 19 a 7 rano, pielęgniarka zgodnie z Kodeksem pracy, ma tylko 8 godzin pracy w porze nocnej. Wobec powyższego wysokość dodatku za jeden dyżur nocny wyniesie odpowiednio – grupa 2, 5 i 6 – 237,28; 187,68 oraz 172,96 PLN.

Różnice w dodatku za jeden dyżur nocny są znaczące. Sięgają 64 PLN. Natomiast poniżej przedstawiamy wysokość przedmiotowego dodatku za 7 dyżurów nocnych w miesiącu.

Wysokość dodatku w powyższym przykładzie wyniesie odpowiednio: 1 898,24; 1 501,44 oraz 1 383,68 PLN. Tutaj różnice są szokujące! Osiągają poziom 514 PLN. W skali roku to będzie różnica około 6 tys. PLN.

Jeszcze raz podkreślamy: różnica w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami i położnymi mającymi ten sam zakres uprawnień i wykonujących ten sam zakres zawodowych zadań.

Zapraszamy do lektury artykułu pt. Pielęgniarka: to ja będę tylko mocze zlewała.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 218

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki zapłacą znacznie więcej. Od 636 do 876 PLN.