Pielęgniarki – wyrównanie zasad wynagradzania jeszcze w tym roku.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – wyrównanie zasad wynagradzania jeszcze w tym roku.

Poseł pyta ministra o wynagrodzenia pielęgniarek DPS

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej

Szanowny Panie Ministrze,

nierówności w wynagradzaniu pracy pielęgniarek, zatrudnionych w domach pomocy społecznej zostały poruszane już niejednokrotnie. Pielęgniarki zatrudnione w zakładach opieki zdrowotnej są pracownikami służby zdrowia, a ich wynagrodzenia finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku usług świadczonych przez domy pomocy społecznej nie ma możliwości finansowania ich przez NFZ, ponieważ domy pomocy społecznej nie są zakładami opieki zdrowotnej, lecz jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.

Ogromne zróżnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek w podmiotach leczniczych i w DPS

To nietypowa sytuacja, która trwa już od wielu lat i powoduje zmniejszanie się liczby pielęgniarek chętnych do pracy i pracujących w DPS. Młode dyplomowane pielęgniarki nie chcą podejmować pracy w DPS-ach ze względu na niskie zarobki. Praca jest specyficzna. Świadczą bowiem często nie tylko działania lecznicze, ale także takie o charakterze opiekuńczym. W praktyce oznacza to pomoc w żywieniu pacjentów, dbanie o ich czystość, podawanie leków, czy kontrola żywności. Tymczasem młodzież widzi swoją przyszłość w innych obszarach ochrony zdrowia.

Kiedy zrównanie zasad wynagradzania pielęgniarek w podmiotach leczniczych i DPS?

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799, z 2021 r. poz. 2054), uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Proszę o informację, jakie powstały konkretne propozycje, które będą umożliwiały potraktowanie domów pomocy społecznej (DPS) jako podmiotów leczniczych?

2. Kiedy możemy spodziewać się wyrównania zasad wynagradzania pracy pielęgniarek, pracujących w domach pomocy społecznej z pozostałymi, pracującymi w jednostkach leczniczych?

3. Czy ministerstwo planuje działania zmierzające bezpośrednio do zmiany przepisów prawa, poprzez stworzenie zachęty dla młodych pielęgniarek/pielęgniarzy do podejmowania zatrudnienia w domach pomocy społecznej?

Z wyrazami szacunku
Magdalena Sroka
Poseł na Sejm RP

10 lutego 2022 roku

Ministerstwo zdrowia odpowiada na interpelację poselską

Szanowna Pani Marszałek, nawiązując do interpelacji (nr 31361) Pani Poseł Magdaleny Sroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej, poniżej przedkładam odpowiedzi na pytania w niej zawarte.

1. Proszę o informację, jakie powstały konkretne propozycje, które będą umożliwiały potraktowanie domów pomocy społecznej (DPS) jako podmiotów leczniczych?

Aktualnie, w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, trwają prace mające na celu umożliwienie domom pomocy społecznej działanie jako podmioty leczniczej. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian w tym zakresie w ustawach z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876, ze zm.) oraz w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Z 2021 r. poz. 711 ze zm.) status prawny pielęgniarek udzielających świadczeń zdrowotnych w domach pomocy społecznej będzie tożsamy z sytuacją pielęgniarek zatrudnionych w innych podmiotach leczniczych.

Termin zrównania zasad wynagradzania pielęgniarek w podmiotach leczniczych i DPS

2. Kiedy możemy spodziewać się wyrównania zasad wynagradzania pracy pielęgniarek, pracujących w domach pomocy społecznej z pozostałymi, pracującymi w jednostkach leczniczych?

Według wstępnych planów omawiane zmiany mają wejść w życie w tym roku.

3. Czy Ministerstwo planuje działania zmierzające bezpośrednio do zmiany przepisów prawa, poprzez stworzenie zachęty dla młodych pielęgniarek/pielęgniarzy do podejmowania zatrudnienia w domach pomocy społecznej?

Omawiane zmiany mają doprowadzić do poprawy warunków wynagradzania pielęgniarek zatrudnianych w domach pomocy społecznej i będą stanowić zachętę do podejmowania pracy w tych placówkach.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Waldemar Kraska
Sekretarz Stanu

21 lutego 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka - to jest możliwe. Miałam takiego pacjenta.