Czy te pielęgniarki będą lepiej wynagradzane?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Czy te pielęgniarki będą lepiej wynagradzane?

Wynagrodzenia tych pielęgniarek są bardzo niskie

Odpowiedź Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na dezyderat nr 118, skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, w zakresie funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej.

Przedstawiciel Ministra Rodziny:

W przesłanej odpowiedzi do państwa na dezyderat dotyczący Domów Pomocy Społecznej, a przede wszystkim zatrudnienia w DPS-ach pielęgniarek, wskazaliśmy w informacji, że w DPS-ach zatrudnionych jest 56 tys. pracowników na 826 DPS-ów prowadzonych przez powiaty, gminy bądź na zlecenie powiatu czy gminy, z tego w przeliczeniu jest ponad 4500 pełnych etatów pielęgniarskich.

W informacji wskazaliśmy i zgodziliśmy się ze stwierdzeniem, że powinno zostać wypracowane rozwiązanie finansowania pielęgniarek w domach pomocy społecznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ mogłoby to pozytywnie wpłynąć na stopień realizacji usług pielęgniarskich wobec mieszkańców DPS-ów.

Co ważnego też w informacji wskazaliśmy, to że przy Radzie Pomocy Społecznej został powołany zespół, który zajmował się wypracowaniem pewnych rozwiązań dotyczących pielęgniarek w DPS-ach. Na spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia i przedstawicielami tego zespołu zostały przedstawione konkretne rozwiązania, które w informacji zostały wskazane, m.in. przeprowadzenie kontroli wydatkowania środków publicznych na opiekę pielęgniarską POZ na terenie DPS-ów.

To, co zespół wskazał, to przeprowadzenie analizy koszyka usług Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ w opinii zespołu nie jest on dostosowany do potrzeb mieszkańców DPS-ów.

Mieszkaniec DPS to pacjent czy pensjonariusz?

Ważną kwestią jeszcze w rozwiązaniach tego zespołu jest kwestia opieki długoterminowej świadczonej w ramach POZ dla mieszkańców DPS-ów oraz rozwiązanie wskazania ilości pielęgniarek na 100 mieszkańców w danych typach DPS-ów.

To zostało omówione na spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia i obecnie wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad wypracowaniem rozwiązania przejęcia finansowania pielęgniarek w DPS-ach przed Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kolejna część dotyczyła świadczenia działalności komercyjnej przez DPS-y. Na dzień dzisiejszy, w związku z przepisami prawa nie jest to możliwe, żeby domy pomocy społecznej świadczyły tą działalność komercyjną, ale w procesie deinstytucjonalizacji usług społecznych, kiedy będziemy przeprowadzać zmiany związane z deinstytucjonalizacją, będziemy zastanawiać się nad tym, żeby jakieś zmiany tutaj wprowadzić i umożliwiać działalność komercyjną świadczoną przez DPS-y.

Chciałbym dopytać, bo to jednak ciągle jest problem i ogromne napięcie, po czyjej stronie jest obowiązek zapewnienia tej opieki pielęgniarskiej, ale także lekarskiej, bo wiele wskazuje na to, że ciągle NFZ uchyla się od tego zadania i DPSy muszą to realizować w ramach swoich środków.

Więc na ile jednak te świadczenia medyczne są realizowane przez podmioty zewnętrzne, bo przecież pensjonariusze DPSów są osobami ubezpieczonymi, płaciły składki, powinny w pełni korzystać z tych uprawnień i w tym też kontekście chciałbym zapytać o konkretną kwestię – jak wygląda sprawa dostępu do szczepień dla pensjonariuszy DPS-ów, na ile to jest zadanie DPS-ów, a na ile pomagają w tym rzeczywiście lekarze, POZ-y czy pielęgniarki, tam gdzie ci pensjonariusze powinni mieć zapewnioną tą pomoc medyczną?

Problem wynagrodzeń pielęgniarek od wielu lat. Powołano zespół…

Odnośnie pielęgniarek, to zgadza się, że jest to temat, który od wielu lat toczy się i wymaga bardzo pilnych rozwiązań, ponieważ w obecnym systemie prawnym DDPS-y są jednostkami organizacyjnymi i pomocy społecznej, nie są podmiotami leczniczymi, jednak mieszkańcy, którzy trafiają do DPS-ów, często są to osoby, które wymagają wzmożonej opieki medycznej, w związku z tym jest to bardzo na styku z Ministerstwem Zdrowia, więc myślę że w najbliższym czasie wspólnie przedstawimy propozycje przejęcia finansowania tych pielęgniarek, które są w DPS-ach zatrudnione ze środków samorządowych, czyli z budżetu samorządów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Odnosząc się do szczepień, to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społęcznej w DPS-ach na bieżąco monitoruje proces szczepień i z tej informacji, którą posiadamy, bardzo sprawnie to przebiegało, ponieważ ok. 90% mieszkańców jest wyszczepionych, pracowników około 70% -dwoma dawkami. Jeżeli chodzi o trzecią dawkę, to mieszkańców, na stan na listopad, było ok. 45%, więc tutaj nie mamy sygnałów, żeby coś przebiegało nie tak, jeżeli chodzi o szczepienia mieszkańców DPS-ów.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pracująca ponad 30 lat pokazała zdjęcie paska wypłaty.