Sąd – pielęgniarki z grupy 2 pracują lepiej. Tak samo mówi przewodnicząca izby.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Sąd – pielęgniarki z grupy 2 pracują lepiej. Tak samo mówi przewodnicząca izby.

Ocena ilości i jakości wykonywanej pracy przez Sąd Okręgowy w kontekście sposobu wykonywania zawodu przez pielęgniarki z grup siatki płac

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła cykl artykułów dotyczących tez wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach. W pierwszym artykule pt. Pielęgniarki przegrały sądową potyczkę. Wygrają apelację, poinformowaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl o zaskakujących wnioskach zawartych w uzasadnieniu do jednego z wyroków, który dotyczył odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Sprawa jest bardzo interesująca z powodu faktu, że zaprezentowane przez sąd w Kielcach stanowisko odbiega totalnie od dotychczasowej linii orzeczniczej w sprawach, które dotyczą pozwów pielęgniarek wobec podmiotów leczniczych. Nie należy wpadać w panikę, że nagle sądy zmienią front w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek. Jest rzeczą naturalną, że potrzeba czasu na wykrystalizowanie się linii orzeczniczej, która będzie obowiązującą w sprawach o odszkodowania.

Można było przypuszczać, że takie orzeczenie jak w kieleckim sądzie zapadnie wcześniej czy później. Symptomem zapowiadającym powyższe były uzasadnienia do wyroków, które nakazywały szpitalom zaszeregowanie pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa do grupy 2. Sądy stanęły po stronie zdegradowanych pielęgniarek ale zastrzegły w uzasadnieniu do wyroków, że przedmiotem procesu nie było nierówne traktowanie w zatrudnieniu części personelu pielęgniarskiego. Sąd zdawał sobie sprawę, że korzystny wyrok dla pielęgniarek z grupy 2, spowoduje lawinę pozwów, zatrudnionych w tym podmiocie pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6.

Teraz łatwiej zrozumieć dlaczego sąd w Kielcach orzekł na niekorzyść skarżących pielęgniarek. Bowiem przychylił się do argumentacji szpitala, że gdy zostaną uznane roszczenia pielęgniarek, to w konsekwencji pielęgniarki te wystąpią do szpitala o ustalenie wysokości wynagrodzenia – w najwyższej grupie siatki płac pielęgniarek i położnych czyli – 8,2 tys. PLN. Skutek – cały personel pielęgniarski w szpitalu byłby zaszeregowany do jednej grupy siatki płac – drugiej.

Czy wobec powyższego sąd w Kielcach był przypadkiem „bardziej papieski od papieża”?

Należy nadmienić, że powyższe „odkrycie” dokonane przez sąd w Kielcach jest podnoszone przez redakcję pielęgnairki.info.pl od 2021 roku.

Dlatego sąd w Kielcach orzeczenie odrzucające roszczenia pielęgniarek uwiarygodnił tezą, że pielęgniarki z grupy 2 robią coś „lepiej”. Konia z rzędem temu, kto w miarę wiarygodnie umotywuje „lepszość pracy” osób z grupy 2.

Do sprawy tego wątku w wyroku sądu w Kielcach powrócimy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek wkrótce, natomiast sygnalizujemy bardzo ciekawy aspekt sporu o płace przed kieleckim sądem.

Lepszość pracy pielęgniarek z grupy 2 w opinii izby pielęgniarek

Na portalu 1 marca 2023 roku informowaliśmy o wypowiedzi jednej z przewodniczących okręgowych izby pielęgniarek. Co ciekawe wypowiedź dotyczy pani przewodniczącej okręgowej izby w Kielcach.(!)

Na posiedzeniu sejmiku województwa pani przewodnicząca w obecności kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi z terenu województwa świętokrzyskiego powiedziała:

„Pielęgniarki mówią do mnie. To jak to samorząd przez tyle lat – odkąd istnieje – mówił: uczcie się bo mądra pielęgniarka, wykształcona pielęgniarka to jest większe bezpieczeństwo zdrowotne dla pacjenta.

Nasi koledzy lekarze z nami współpracują – pewnie to potwierdzą. Że zdarza się że ktoś się pomyli jest tylko człowiekiem. A pielęgniarka za nim poda ten lek pacjentowi ona musi wiedzieć co podaje. Przepraszam to nie jest maszynka do wykonywania iniekcji. Do podawania leków. To jest myślący człowiek, który musi być wykształcony. I jeśli my będziemy mieli taką narrację, że my wykształconych pielęgniarek nie potrzebujemy bo nas na nie stać, tak nie stać nas na wykształcone pielęgniarki – ta ja naprawdę nie wiem dokąd zajdziemy. (…)

Używa się takiego argumentu, dyrektorzy używają, te wszystkie pielęgniarki – lepiej wykształcone czy bardziej – robią to samo. A co ma na księżyc ta pielęgniarka polecieć? Robi to samo tylko lepiej”.

Koniec cytatu…

Powyższe stwierdzenia stoją w sprzeczności z poglądem wyrażanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Zakładowej Organizacji Związkowej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach… Dlaczego?

Bowiem to zakładowa organizacja tego związku wystąpiła z pozwem o nierówne traktowanie pielęgniarek wykonujących „ten sam zakres prac i obowiązków”.

Brawo dla zakładowej organizacji OZZPiP w tym szpitalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 97

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka - denerwuje mnie przerost ambicji i udowadnianie, że jest się lepszym od innych.