Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzy lata nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek z grupy 2…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach redakcyjnych ukazuje skalę strat finansowych pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac, względem personelu pielęgniarskiego zaszeregowanego przez pracodawców do grupy 2. Osoby zarówno z grupy 6 oraz 2 wykonują takie same obowiązki oraz posiadają takie same kompetencje zawodowe. Powyższe zostało potwierdzone w licznych orzeczeniach sądowych, których uzasadnienia publikujemy w dziale pt. orzecznictwo sądowe.

W jednym z ostatnich artykułów w powyższym dziale, opublikowaliśmy uzasadnienie do wyroku, w którym skarżące szpital pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu uzyskały żądane odszkodowania. Warto zaznajomić się z treścią tego orzeczenia w artykule pt. Pielęgniarki – gigantyczne odszkodowania 55–71 tys. zł. za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

W niniejszym artykule zajmiemy się wyliczeniem straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w okresie 1 lipca 2023 0 30 czerwca 2024. Pod artykułem zapraszamy do uczestnictwa w sondzie pt. Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Natomiast szczegółowe wyliczenia dotyczące dwóch poprzednich lat przedstawiliśmy w artykułach: Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 oraz Pielęgniarki – horrendalna dwuletnia szkoda finansowa pielęgniarek z powodu nierównego traktowania.

Zatem wyliczmy interesującą nas wysokość straty finansowej…

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 2 wynosi obecnie 8 168,53 PLN. Natomiast w grupie 6 – 5 965,38 PLN. Zatem na samym wynagrodzeniu zasadniczym w okresie 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2024 pielęgniarka z grupy 6 poniosła stratę finansową w wysokości 26 438 PLN.

Do tej kwoty należy doliczyć stratę finansową w zakresie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego: za pracę w porze nocnej, za pracę w niedziele i święta oraz stażowego. Wysokość tych dodatków jest zależna od kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Im wyższa podstawa tym wyższe dodatki. Dla wyliczenia straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 względem grupy 2 posłużymy się danymi podanymi w raporcie o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego autorstwa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Otóż Agencja ustaliła, że całkowite średnie wynagrodzenie pielęgniarek w podmiotach leczniczych stanowi 1,7 wynagrodzenia zasadniczego.

Wobec powyższego całkowite średnie miesięczne wynagrodzenie pielęgniarki, w interesującym nas okresie, z grupy 6 wynosiło 10 140 PLN, natomiast pielęgniarek z grupy 2 – 13 885 PLN. Różnica 3 745 PLN.

Wniosek: W trzecim roku nierównego traktowania w zatrudnieniu – 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024, strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 względem pielęgniarek z grupy 2 wyniosła… 44 940 PLN.

Użytkowników pielegniarki.info.pl zapraszamy także do lektury artykułu redakcyjnego pt. Ile pielęgniarek może uzyskać odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 159

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
Aktualności

Minister zdrowia - pielęgniarki stają się fundamentem opieki nad pacjentem. Żart?