Szkolenia pielęgniarek. Ile pielęgniarek psychiatrycznych ukończyło szkolenia specjalizacyjne?

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek. Ile pielęgniarek psychiatrycznych ukończyło szkolenia specjalizacyjne?

Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek

Od 2005 roku tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, która jest przedmiotem dzisiejszego artykułu, zdobyło ponad 4 tys. pielęgniarek. W obecnie trwającej sesji egzaminów państwowych do testu wiedzy przystąpiło 588 pielęgniarek i aż 587 z nich uzyskało pozytywny wynik.

Mowa o szkoleniu w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Kształcenie w tej dziedzinie ma na celu przygotowanie pielęgniarki do:

  • samodzielnego wykonywania określonych świadczeń specjalistycznych;
  • pełnienia roli lidera;
  • wdrażania zmian w praktyce pielęgniarskiej;
  • oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego;
  • uczestnictwa w projektowaniu i prowadzenia kształcenia zawodowego i podyplomowego pielęgniarek i innych przedstawicieli opieki zdrowotnej.

W kilku ostatnich artykułach na Portalu, przybliżaliśmy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w różnych dziedzinie pielęgniarstwa, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Liczba pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego 

NFZ podaje, że w 2022 roku zatrudnionych było około 2,6 tys. pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Natomiast w roku 2018 – około 1,6 tys. Średnia wieku pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa wynosi około 50 lat. Natomiast 1,5 tys. jest w wieku powyżej 50 lat. W wieku do 40 lat jest tylko 300 osób. 

Poniższa grafika natomiast, prezentuje rozkład personelu medycznego według rodzaju świadczeń:

Normy zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach psychiatrii są przez podmioty lecznicze łamane. W jednym ze sprawozdań NIK z kontroli szpitali psychiatrycznych czytamy:

W Szpitalu w (….)  nie zostały spełnione ustalone przez Szpital normy minimalnego zatrudnienia pielęgniarek, gdy zatrudnionych było 117 pielęgniarek przy normie 137,4 etaty(niedobór 21,4). Podobnie było w Szpitalu w(…), gdzie stan zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach psychiatrycznych wynosił 74 osoby przy normie 88 etatów (niedobór 14 pielęgniarek). 

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1075 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.