Tyle pielęgniarek odeszło z zawodu w 2020 roku.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Tyle pielęgniarek odeszło z zawodu w 2020 roku.

Pielęgniarki i położne – sytuacja kadrowa

Poniżej publikujemy fragment dyskusji posłów na posiedzeniu sejmu w dniu 17 listopada 2021 roku.

Poseł Dariusz Joński:

Chcę się upomnieć o tych, dla których premier Morawiecki nie ma czasu od września, od momentu, kiedy powstało białe miasteczko. Chodzi mi o pielęgniarki i położne. Podam tylko trzy liczby, które bardzo dobrze obrazują, w jakiej jesteśmy sytuacji. W 2020 r. z zawodu odeszło prawie 10 tys. pielęgniarek. Kształcenie skończyło 5 tys., a więc o połowę mniej. Ale prawo wykonywania zawodu odebrało 3700 pielęgniarek, z czego tylko 2800 trafiło do publicznej służby zdrowia. Chcę powiedzieć jedno. Cztery pielęgniarki odeszły, a jedna trafiła do publicznej służby zdrowia. Jesteśmy w takiej tragicznej sytuacji.

Pielęgniarki żyją krócej. Naprawdę?

Dodatkowo jak spojrzymy na pielęgniarki, to okazuje się, że żyją one średnio 62 lata – a średnio kobiety żyją ok. 81 lat – bo są przepracowane, bo często pracują na dwa, trzy etaty. To pokazuje, w jakiej sytuacji jest dzisiaj Polska. (Dzwonek) Pieniądze są, pokazywaliśmy nawet, dokąd trafiają i dlaczego nie z powrotem do kasy i do budżetu.

Chcę powiedzieć na koniec jedną rzecz. Szpitale nie będą funkcjonowały bez pielęgniarek i położnych, a ludzie będą umierali, jeśli nie przedstawicie projektu realnego podwyższenia płac dla pielęgniarek i położnych. Dziękuję.

Dodatki covidowe dla pielęgniarek i położnych – zmiany zasad

Poseł Monika Wielichowska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chcę dziś upomnieć się o medyków, którzy przy już czwartej fali pandemii są na pierwszej linii frontu walki z COVID. Rząd ich nie słucha. Białe miasteczko działa już 67 dni. Medycy biją na alarm od wielu miesięcy. Publiczna służba zdrowia umiera, wszyscy to widzimy.

Z pracy ze względu na niskie pensje i ignorancję rządu odchodzą lekarze i pielęgniarki. Medycy nie chcą już waszych oklasków, chcą godnego wynagrodzenia za swoją ciężką pracę. Gdzie jest premier? Gdzie jest minister zdrowia? Może walczą z COVID-em? Otóż nie. Dziś mamy ponad 24 tys. nowych przypadków i 463 zgony. Oni zajmują się tylko liczeniem zgonów, podają te smutne statystyki.

Na koniec trochę faktów. W 2007 r. płaca minimalna wynosiła 926 zł, w 2015 r. – 1850 zł, to wzrost, szanowni państwo, o 95%; w latach 2016–2021 pensja minimalna wynosiła 3 tys. zł, to wzrost o ponad 70% – przy deflacji w czasach rządów Platformy i PSL i galopującej inflacji, dziś najwyższej w Europie, za rządów PiS-u. Dziękuję.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 58

Bądź pierwszym, który oceni wpis

906 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - wyniki egzaminu specjalizacyjnego, w którym brało udział ponad 2 tys. osób.

2 min czytania
„Królowa specjalizacji” pielęgniarek Egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki odbył się 20 listopada 2023 r. Tym samym, „królowa specjalizacji” zakończyła…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w pandemiiSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepione pielęgniarki szpital odsuwa od pracy.