W najbliższym roku akademickim 5 200 pielęgniarek i położnych rozpocznie studia pomostowe. Ile zapłacą za czesne? Zero złotych! W roku 2010 środków fnansowych na refundację studiów pomostowych ma być o 45% więcej. 3 KOMENTARZE.

4 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostoweStudia pomostowe
W najbliższym roku akademickim 5 200 pielęgniarek i położnych rozpocznie studia pomostowe. Ile zapłacą za czesne? Zero złotych!  W roku 2010 środków fnansowych na refundację studiów pomostowych ma być o 45% więcej. 3 KOMENTARZE.

 

O środki finansowe na dofinansowane studia pomostowe nie ubiega się konkretna pielęgniarka i położna lecz uczelnia!!!

Ministerstwo zdrowia rozdysponowuje środki finansowe w drodze postępowania przetargowego. W tym roku przetarg ogłoszono w połowie stycznia. Do przetargu przystapiły 53 uczelnie z 64 posiadających akredytację na kształcenie na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Efekt? Na przykład pielęgniarki z Poznania, Koszalina w roku akademickim 2009 / 2010 nie będą miały możliwości odbycia dofinansowanych studiów pomostowych bo uczelnie z tych miast nie przystąpiły do postępowania przetargowego.

20 kwietnia 2009 roku – Z redakcyjnej poczty: położna w sprawie dofinansowanych studiów pomostowych – "A może by tak doprowadzić by pieniądze szły za konkretnym studentem".

8 maja 2009 roku – Czy system dofinansowania studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych jest sprawiedliwy? Dlaczego pielęgniarka zainteresowana tymi studiami jest uzależniona od tego czy dana uczelnia wystąpi o środki finansowe z UE? 37 KOMENTARZY.

15 maja 2009 roku – Z redakcyjnej poczty: W sprawie studiów pomostowych. "Przestańmy bić pianę tylko . . ." 63 KOMENTARZE.

Wszystkie 53 uczelnie przeszły pierwszy etap postępowania przetargowego i MZ podpisze z tymi uczelniami tzw. umowy ramowe. Warunkiem przystąpienia przez daną uczelnię do przetargu było określenie wysokości opłaty za jeden semestr poniżej kwoty 2 575 zł. Natomiast wysokość współfinsowania przez studenta jednego semestru nie mogła przekroczyć kwoty 350 zł. Jeżeli dana uczelnia w postępowaniu przetargowym na 2009 rok zaproponowała cenę za jeden semestr poniżej kwoty 2.225 zł to pielęgniarka w tej sytuacji nie zapłaci za czesne na studia ani jednej złotówki. Natmiast jeżeli uczelnia określiła wysokość czesnego za semestr powyżej kwoty 2.225 zł to różnicę dopłaci dana pielęgniarka, ale nie większą niż 350 zł, bo uczelnie nie mogły określić wysokość czesnego powyżej kwoty 2.575 zł. 

Zobacz wykaz 53 uczelni zawierający kwoty opłaty za jeden semestr z którymi MZ podpisało umowy ramowe (ogłoszenie o wyniku postępowania przetargowego z dnia 10 lutego 2009 roku).

 

Uwaga!!! To, że MZ z daną uczelnią wiąże umowa ramowa nie oznacza, że dana uczelnia z tych 53 będzie prowadzić dofinansowane studia pomostowe i za jaką cenę. Ponieważ uczelnie muszą przystąpić do drugiego etapu przetargowego w którym określą ostateczną cenę za jeden semestr i dopiero wtedy  będą podpisywane tzw. umowy wykonawcze. Wiadomo tylko, że cena za jeden semestr zaproponowana  przez daną uczelnię w umowie wykonawczej nie będzie mogła być wyższa niż ta w umowie ramowej.

Pod koniec lipca 2009 roku MZ ogłosiło listę 45 uczelni, z którymi zostaną podpisane umowy wykonawcze. Widać w tej materii postęp MZ w zakresie terminów roztrzygnięcia przetargów. W 2008 roku taką informację MZ podało 5 września. W 2009 – 29 lipca.

Pielęgniarki i położne, które w ramach rekrutacji składały dokumenty na poszczególne uczelnie, nie mały wiedzy czy składają dokumenty na  dofinansowane studia pomostowe czy pełnopłatne. Niektóre uczelnie widząc absurdalność tej sytuacji zobowiązały się do zwrotu opłaty rekrutacyjnej w przypadku nieprowadzenia studiów dofinansowanych. 

Komentarze na Portalu:

~Aga Data: 2009-08-01 00:18:44

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w tym roku również trzeba będzie zapłacić i to niebagatelną sumę po ponad 2500 zł za semestr. Uczelnia przegrała przetarg i anulowano rekrutację. I tak się okazało,że w Warszawie zostało tylko 100 miejsc refundowanych i to na prywatnej i uczelni 

~DD Data: 2009-08-03 11:51:26

Refundacja w 2009/2010 tylko dla 38 pielęgniarek w Opolu na 348 chętnych, śmiechu warte…

~piel Data: 2009-08-04 15:33:45

w województwie Lubuskim jedyną uczelnią kształcącą pielęgniarki w ramach studiów pomostowych jest Uniwersytet Zielonogórski,na którym ani w ubiegłym,ani w bieżącym nie ma studiów dofinansowanych. Skandal.Natomiast w niektórych województwach kilka uczelni otrzymało dofinansowanie

 

29 lipca 2009 roku –  Zobacz wykaz uczelni, które prowadzić będą dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych w roku akademickim 2009/2010. Takie studia prowadzić od jesieni będzie 45 uczelni z pośród 63 kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.

Z powyższego wynika, że z 53 uczelni które podpisały z MZ umowy ramowe tylko 45 będzie prowadzić dofinansowane studia pomostowe. Uczelnie określiły wysokość czesnego poniżej kwoty 2 225 zł. Dlatego pielęgniarki i położne nie będą musiały w roku akademickim 2009/2010 współfinansować czesnego za studia pomostowe.

Mariusz Miecarek

 

15 maja 2009 roku – Z redakcyjnej poczty: W sprawie studiów pomostowych. "Przestańmy bić pianę tylko . . ." 64 KOMENTARZE.

8 maja 2009 roku – Czy system dofinansowania studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych jest sprawiedliwy? Dlaczego pielęgniarka zainteresowana tymi studiami jest uzależniona od tego czy dana uczelnia wystąpi o środki finansowe z UE? 37 KOMENTARZY.

14 sierpnia 2008 roku – "Studia pomostowe kosztowały nas 5-8 tys. zł. Teraz będą za darmo". Dotychczasowe absolwentki tych studiów są rozżalone . . . 15 KOMENTARZY.

 

Zobacz także:

NOWOŚĆ – Dyskusje na Portalu według działów:

Dofinansowane studia pomostowe.

Czas trwania studiów pomostowych.

 

Aktualności według działów:

Studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe

Studia pomostowe – fikcyjne praktyki

 

Interesujesz się dofinansowanymi studiami?

Musisz przeczytać Raport Gazety Pielęgniarki i PołożnejDofinansowane studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe 2009

Informacje ogólne

Rozmowa ze studentką

Wykaz uczelni

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej- Studia pomostowe – praktyki zawodowe

Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – studia pomostowe

Obowiązujące regulacje prawne według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe

Interpelacje posłów i senatorów według działów – dofinansowane studia pomostowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
Praca po LM i studiach Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był…
AktualnościOferty pracy

Praca dla "doświadczonej" pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej poszukuje doświadczonej pielęgniarki, gotowej do podjęcia wyzwań i angażującej się w kompleksową opiekę pacjentów….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
Komentarze