Wynagrodzenia pielęgniarek – jednak nowa siatka płac.

Ważne słowa podczas sejmowej komisji zdrowia w kontekście zmiany siatki płac pielęgniarek…

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwracamy uwagę na ważne słowa. które padły z ust posłanki Elżbiety Gelert – przewodniczącej nadzwyczajnej podkomisji sejmowej. Słowa te wypowiedziano podczas obrad komisji zdrowia w dniu 6 marca 2024 roku.

Przedmiotowa wypowiedź przewodniczącej nadzwyczajnej podkomisji nabiera szczególnego znaczenia w kontekście opinii jaką wypowiedziała minister zdrowia o obowiązującej siatce płac:

Grzechem pierworodnym tej ustawy jest z pewnością tabela ze współczynnikami pracy i zgadzam się, że trudno doszukać się w niej jakiejś racjonalnej czy głębszej koncepcji.

Izabela Leszczyna minister zdrowia

Z powyższego stanowiska ministra zdrowia wynikają zasadnicze konsekwencje. W sytuacji kiedy minister zdrowia zdaje sobie sprawę z absurdalności zapisów obowiązującej siatki płac, to zdecydowanie jest świadomy, że projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek niczego nie naprawi w obecnym chaosie płacowym w podmiotach leczniczych. Wprowadzenie w życie projektu autorstwa pani Ptok będzie nie tylko bardzo kosztowne ale też zdecydowanie nie przyczyni się do systemowego rozwiązania problemów w zakresie wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Dlatego minister zdrowia dochodzi zapewne do wniosku, że w przypadku konieczności wydania miliardów złotych, to ich wydanie powinno być warunkowane naprawą „chorego” systemu wynagradzania.

Najbardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się likwidacja obecnej siatki płac i zastąpienie jej nowym systemowym rozwiązaniem. O tym pisaliśmy w artykule redakcyjnym z dnia 1 lutego 2024 roku pt. Wynagrodzenia pielęgniarek – czy siatka płac zostanie zlikwidowana?

Za likwidacją obecnej siatki płac przemawiają racjonalne argumenty. Pierwszy: kosmetyczne poprawki w obowiązującej siatce płac nie odbiorą pielęgniarkom z grupy 6 uzasadnionych argumentów za dalszym pozywaniem podmiotów leczniczych o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Na marginesie należy dodać, że konieczność wypłaty gigantycznych odszkodowań dla pielęgniarek za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2024 (100 pielęgniarek lub położnych to się równa 10 milionów złotych) pogrąży finansowo podmioty lecznicze. Ten aspekt chaosu płacowego w szpitalach powinien także znaleźć się w obszarze zainteresowań nadzwyczajnej podkomisji – Pielęgniarki – rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

Dalsza część artykułu pod sondą…

Zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do oddania głosu w kolejnej sondzie. Tym razem chcemy poznać opinię pielęgniarek i położnych w jaki sposób odbierają postępowanie decydentów wobec projektu ustawy związku OZZPiP. Prosimy o odpowiedź na następujące pytanie:

Jak oceniasz sposób postępowania koalicji rządowej w sprawie projektu ustawy pani Ptok?

Zapraszamy do licznego udziału w sondzie. Za oddane głosy bardzo dziękujemy. Wyniki poprzedniej sondy dostępne w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.

Dalsza część artykułu…

Kolejnym argumentem za likwidacją siatki płac jest totalne skłócenie pracowników medycznych. Przez lata PiS lansował tezę, że problem skonfliktowania płacowego dotyczy tylko personelu pielęgniarskiego a reszta pracowników podmiotów leczniczych jest zadowolona. Jakże to obłudna teza, udowodniło wystąpienie przedstawiciela środowiska lekarskiego podczas posiedzenia komisji sejmowej – To mit, że tylko pielęgniarki są skłócone. Lekarze też…

Wobec powyższych uwarunkowań warto odnotować wypowiedź posłanki Elżbiety Gelert – przewodniczącej nadzwyczajnej podkomisji sejmowej ds. wynagrodzeń pielęgniarek. Pani posłanka wypowiedziała następującą kwestię o potencjalnych decyzjach w zakresie powyżej poruszonych kwestii:

W związku z tym trwają prace, jeżeli chodzi o liczbę i o różne warianty, ewentualne podwyższenia zgodnie z tą ustawą, bądź też inny wariant, ale to muszą być wyliczenia i dlatego myślę, że jeszcze trochę poczekajmy, ale na pewno nie jest to odwlekanie, więc będziemy tutaj to procedować.

Znamienne zatem jest wspominanie przez panią przewodniczącą w powyższej wypowiedzi o: „bądź też innym wariancie”. Zobaczymy czy wystarczy nowej koalicja rządowej politycznej motywacji do naprawy chorego systemu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych.

Wiadomo, że PiS który jest odpowiedzialny za obecny chaos płacowy będzie walczył o utrzymanie „zdobyczy płacowych pracowników ochrony zdrowia”. Autorzy obecnych rozwiązań płacowych powinni odpowiedzieć karnie za doprowadzenie do obecnej sytuacji. Niestety, zamiast stanąć przed prokuratorem, będą odgrywać rolę obrońców praw pracowniczych osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przodującą rolę w tej farsie odegra zapewne związek solidarność z panią Marią Ochman na czele, która jest osobiście odpowiedzialna za obecny kryzys płacowy w szpitalach. Zamiast zapaść się pod ziemię odgrywa rolę eksperta zabierając głos na posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji sejmowej. O tym pisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. W pielęgniarki rzuciła granatem a teraz mówi że mają się same dogadać.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 344

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 80-90 zł/godz.