Wynagrodzenia pielęgniarek – komentarz rzecznika prasowego ministerstwa zdrowia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – komentarz rzecznika prasowego ministerstwa zdrowia.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia o płacach pielęgniarek

Polsatnews.pl w dniu 28 lipca 2023 roku wyemitował reportaż dotyczący wynagrodzeń pielęgniarek. W artykule pt. Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji, redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych odniosła się do słów pani Krystyny Ptok, która wypowiadała się w powyższym materiale telewizyjnym.

Poniżej przytaczamy kolejny fragment przedmiotowego reportażu, w którym wypowiada się rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.

Redaktor Polsatnews.pl

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w mediach społecznościowych o dwukrotnym wzroście wynagrodzeń dla pielęgniarek, tych z wyższym wykształceniem i ze specjalizacją.

O szczegółach tego, jak kształtują się te zarobki porozmawiam z moim i Państwa gościem – Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

O jakim wzroście dokładnie mówimy, jeżeli chodzi o pielęgniarki – rozumiem, że chodzi o pielęgniarki z wyższym wykształceniem, ze specjalizacją, o tym informował Pan Minister. Z czego wynikają te podwyżki? Skąd one się biorą? Proszę powiedzieć o szczegółach.

Zobacz także:

Wojciech Andrusiewicz:

Co do zasady, pensje pielęgniarek wzrosły w każdej grupie zawodowej, zarówno magister ze specjalizacją, magister bez specjalizacji jak i pielęgniarki ze średnim wykształceniem.

Wystarczy powiedzieć, że w roku 2016 mieliśmy wynagrodzenia pielęgniarek oscylujące w okolicach (te minimalne) 2 700 zł, 2 400 zł w zależności od tej grupy – czy to była specjalizacja, czy to był magister.

Logicznym jest, że pielęgniarka ze średnim wykształceniem zarabiała w okolicach 2 400 zł, pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją w okolicach 2 700 zł, mówimy tu o tych minimalnych wynagrodzeniach.

W tej chwili, jeśli mówimy o roku 2023 te wynagrodzenia poszły bardzo, bardzo do góry. Jeżeli mówimy o pielęgniarce z magistrem i ze specjalizacją, to jest to wzrost wynagrodzenia zasadniczego – to jest ponad 5 tys. zł.

Zobacz także:

W tej chwili taka pielęgniarka zarabia w okolicach 8 200 zł, a jeżeli policzymy całość wynagrodzenia plus dodatki wynikające z pracy w weekendy, z pracy w nocy, wszelkie dodatkowe uposażenia to jest to 11 tys. zł dla pielęgniarki z magisterium i ze specjalizacją, natomiast pielęgniarka z magisterium, bez specjalizacji – w tej chwili to wynagrodzenie kształtuje się w okolicach 6 500- 7 000 zł, natomiast pełne wynagrodzenie, ze wszystkimi dodatkami, tak jak w przypadku magistra ze specjalizacją to jest w granicach 8 tys. zł.

Co do pielęgniarki z wykształceniem średnim, która zarabiała w okolicach 2 400 zł w 2016 r., dzisiaj mówimy o wynagrodzeniu w okolicach 6 tys. – jest to wynagrodzenie bez dodatków, z dodatkami jest to wynagrodzenie ponad 7 tys. zł.

rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia

Z czego to wynika?

Po pierwsze, podnieśliśmy w ostatnim czasie minimalne wynagrodzenia. Nigdy nie było tak, że pułap minimalnych wynagrodzeń był określony ustawą, teraz gwarantujemy pułap minimalnych wynagrodzeń, co za tym idzie – jeśli my przekazujemy pieniądze do ochrony zdrowia na minimalne wynagrodzenia – muszą rosnąć też średnie wynagrodzenia, wszystkie te ponad pułap minimalnego wynagrodzenia.

Dodatkowo, pamiętajmy, dzisiaj pielęgniarka to nie jest ten sam zawód co w 2015, 2014, czy 2001 roku. Dzisiaj pielęgniarka to jest zawód pożądany. Dzisiaj mamy 236 tys. pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia, jeszcze siedem lat temu mieliśmy ich 221 tys., co oznacza, że pielęgniarki wchodzą do zawodu.

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji.