Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja związku pielęgniarskiego.

2 min czytania
Aktualności
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja związku pielęgniarskiego.

Związek pielęgniarek przesłał do sejmu niesprawiedliwą i upokarzającą ustawę

Pani Krystyna Ptok stojąca na czele Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dumą podkreśla wkład związku o naprawę płac personelu pielęgniarskiego.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym pielegniarki.info.pl zaprezentujemy jakie skutki może przynieść obywatelski projekt ustawy, którego autorem jest związek pielęgniarek. Projekt ten leży w sejmowych komisjach: finansów publicznych oraz zdrowia. Inicjatywa związku spotkała się z krytyką środowiska pielęgniarskiego. Dlaczego?

Otóż, związkowy projekt ustawy o płacach personelu pielęgniarskiego, firmowany przez związek, jako antidotum na niesprawiedliwości w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek jest… dyskryminujący pielęgniarki. W prostej drodze prowadzi pielęgniarki z grupy 6 oraz 5 na sale sądowe w celu uzyskania od pracodawców odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Ponad 3,3 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję w sprawie sprzeciwu wobec związkowego projektu ustawy.

W przedmiotowej petycji skierowanej do pani Krystyny Ptok podniesiono:

Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych. Jest rzeczą niedopuszczalną, że związek zawodowy pielęgniarek gwałci regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Zasadność powyższych zarzutów potwierdzają wyroki sądowe w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek, które za pracę o takiej samej wartości otrzymują wynagrodzenie mniejsze o 30%.

W artykule redakcyjnym pt. Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku, przedstawiliśmy kwoty wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek z grupy 2 oraz 5 i 6, które mają obowiązywać po 30 czerwca 2024 roku. Kwoty dotyczą obecnie obowiązującej ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Natomiast teraz przyjrzyjmy się w jaki sposób zostałyby ukształtowane wynagrodzenia zasadnicze w poszczególnych grupach, gdyby sejm przyjął obywatelski projekt ustawy o płacach kadry pielęgniarskiej autorstwa związku pielęgniarek.

Gdyby przyjąć zapisy ustawy związku pielęgniarek to wynagrodzenia zasadnicze w poszczególnych grupach siatki płac pielęgniarek, od 1 lipca 2024 kształtowałyby się na poziomie:

Grupa 2 – 9 159 PLN
Grupa 5 – 8 449 PLN
Grupa 6 – 7 739 PLN

Podsumujmy: związek zawodowy pielęgniarek wysyła do sejmu projekt ustawy, zgodnie z którym różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pracowników wykonujących taką samą pracę wyniesie… 1 420 PLN.

Na samym wynagrodzeniu zasadniczym. Różnica ta znacznie wzrośnie po uwzględnieniu dodatków: stażowego, za pracę w porze nocnej oraz w święta.

W taki oto sposób związek pielęgniarek pojmuje zasadę równego traktowania w zatrudnieniu pracowników wykonujących tę samą pracę.

Na to nie ma i nie będzie zgody…

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych zwraca się do użytkowników pielegniarki.info.pl o ocenę powyższego artykułu redakcyjnego poprzez poniżej zamieszczone gwiazdki – od jednej do pięciu. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 898

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Warszawa. Wrocław.