Z jednej strony NFZ i MZ "oszczędza" 260 mln zł likwidując Pielęgniarską Opiekę Domową w POZ z drugiej strony wydaje miliardy na program korzystny finansowo dla lekarzy rodzinnych, który będzie także utrzymany w 2010 roku! 14 KOMENTARZY.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

 

Jak decydenci w ochronie zdrowia próbują oszukać pielęgniarki i społeczeństwo!

Dążąc do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej,  NFZ od początku  2008 roku wprowadził dwie podstawowe zmiany:

1. Od 1 stycznia 2008 w ramach świadczeń pielęgniarki POZ wyodrębniona została nowa forma finansowania opieki pielęgniarskiej na rzecz osób przewlekle chorych i niesprawnych w zakresie podstawowych funkcji życiowych  nazwana Pielęgniarską Opiekę Domową w POZ lub pielęgniarstwem zadaniowym (Zarządzenie nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 r.) . Rozwiązanie to było kontynuowane w pierwszej połowie 2009, natomiast od  1 lipca 2009 zostało bezprawnie ograniczone w oparciu o Komunikaty Dyrektorów Oddziałów NFZ, a w drugiej połowie 2009, Prezes NFZ podjął decyzję o rezygnacji z finansowania tego zakresu świadczeń z końcem 2009 roku.
W okresie półtora roku nastąpił dynamiczny rozwój bardzo potrzebnych i deficytowych świadczeń na rzecz osób wymagających intensywnej opieki w warunkach domowych. Efektem tego było zawarcie w 2009 roku przez NFZ blisko 500 umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ, w ramach których zagwarantowana została codzienna opieka dla kilkudziesięciu tysięcy chorych i jednocześnie stworzono możliwość zatrudnienia dla wielu tysięcy pielęgniarek w całym kraju. Wprowadzenie przez NFZ nowej formy usług pielęgniarskich w POZ łączyło się ze wzrostem wydatków w budżecie ubezpieczeń zdrowotnych. W skali całego kraju w roku 2009 wydatki te należy szacować na poziomie  260 mln  zł.

 

2. W tym samym roku Zarządzeniem nr 79/2008/DSOZ z dnia 13 października 2008 r. /czyli już w okresie pierwszych symtomów początku kryzysu/,  Prezes NFZ wprowadził nowe zasady finansowania świadczeń lekarza POZ czyli wprowadził  współczynnik korygujący stawkę kapitacyjną w stosunku do świadczeniobiorcy, u którego rozpoznano cukrzycę i/lub choroby układu krążenia. Zarządzenie weszło w życie z mocą obowiązującą od 1 października 2008 r. a w/w współczynnik został utrzymany również w roku 2009. Zmiana ta oznacza trzykrotnie wyższe środki  finansowe za pacjentów z najczęściej występującymi schorzeniami w  POZ , czyli nie są to środki na nowe zadania lekarza lecz pieniądze motywacyjne za  tą samą pracę co przed zmianą. Powyższa zasada finansowania planowana jest do utrzymania w roku 2010.

NFZ bardzo niechętnie pokazuje dane dotyczące skutków finansowych Zarządzenia Nr 79/2008,  ale  w skali kraju w roku 2009 należy szacować, że koszt ten wynosi ponad dwa miliardy złotych.

 

Podsumowanie i trzy pytania:

 

 

Porównując nakłady finansowe poniesione na dwie kategorie świadczeń czyli świadczenia lekarza i pielęgniarki POZ, wprowadzone w tym samym roku przez NFZ, oczywistym jest, że produktem kosztorodnym jest wprowadzenie nowych zasad finansowania świadczeń lekarza POZ a nie finansowanie opieki pielęgniarskiej dla obłożnie chorych w domu.

 

1.Dlaczego  wzrost kosztów  w  POZ   przekraczający plan finansowy NFZ w 2009 tłumaczy się wyłącznie kosztami świadczeń pielęgniarstwa zadaniowego, a nie wzrostem finansowania dla lekarzy rodzinnych które stanowi 10 krotnie wyższy wzrost obciążenia budżetu NFZ?

2.Dlaczego Minister Zdrowia wspólnie z Prezesem NFZ podjęli decyzję o zaprzestaniu finansowania niezbędnych usług pielęgniarskich w POZ, a pozostawili zwielokrotnione finansowanie tych samych świadczeń realizowanych przez lekarzy POZ?

3.Czyżby administracja NFZ nie dostrzegała tak wyraźnych różnic? Aż trudno uwierzyć w taką indolencję urzędników zajmujących poważne i odpowiedzialne stanowiska w administracji publicznej. A może są ofiarami polskiej choroby zakażnej  zwanej matactwem i korupcją?

 

Inicjatorzy ogólnopolskiej akcji PIELĘGNIARKI DLA SWOICH CHORYCH 

 

 

Pielęgniarstwo środowiskowo – rodzinne. Kto i gdzie to powiedział? "Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia powinny być nazwane imieniem Marka Twardowskiego. To powinniście napisać na tabliczce – Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia imienia Marka Twardowskiego". 4 KOMENTARZE.

 

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie w dziale: Świadczenia pielęgniarki POZ – zadaniowa forma finansowaniaAkcja społeczna – Pielęgniarki dla swoich chorych.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7797 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki - sąd o skutkach kategoryzacji chorych.

3 min czytania
Raport pielęgniarski – znaczenie w praktyce zawodowej W majowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, poświęconym w całości orzecznictwu sądowemu w zakresie…
Aktualności

Prywatny dyżur pielęgniarki w domu a marketing medyczny

3 min czytania
Prywatne dyżury pielęgniarki w domu to coraz popularniejsza forma opieki medycznej, która zapewnia pacjentom wygodę i dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług pielęgniarskich…
AktualnościBrak pielęgniarek

Rośnie liczba pielęgniarek do 30 roku życia.

2 min czytania
Średnia wieku czynnej zawodowo pielęgniarki Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dzisiejszym artykule redakcyjnym podnosi temat zastępowalności pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki….
Komentarze