Pielęgniarki do ministra: porównajmy nasze zarobki i lekarzy!

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


  Zobacz także:

  PIELĘGNIARKI DO MINISTRA:

  PORÓWNAJMY NASZE ZAROBKI I LEKARZY!

  Czytaj także: 

  1200 do postawy pielęgniarek tylko do czerwca 2020.

  Co po likwidacji 1200 do podstawy pielęgniarek?

  Związek pielęgniarek o likwidacji 1 200 PLN do podstawy.

  Związek pielęgniarek informuje o wypowiadaniu przez pracodawców 1 200 PLN do podstawy.

  Płace pielęgniarek. Na co związek umówił się z ministrem zdrowia...


  W ostatnim czasie w mediach pojawiają się wypowiedzi dotyczące wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. 

  Jednym z pierwszych podkreślających "całkiem niezłe" zarobki pielęgniarek i położnych, był już były Prezes NFZ, który:

  w wywiadzie wyraża opinie, że "w stosunku do lekarzy pielęgniarki zarabiają całkiem nieźle. Poprawa jest znaczna - tak na pytanie o różnice w zarobkach lekarzy i pielęgniarek odpowiada prezes NFZ.

  Prezes NFZ mówiąc o różnicach w wynagrodzeniu pielęgniarek i lekarzy podkreśla, że po serii podwyżek, jakie dotyczyły tych pierwszych, dziś można powiedzieć, że zarobki pielęgniarek są dziś na przyzwoitym poziomie. 

  Podwyższanie wynagrodzenia o kolejne 400 złotych przez cztery lata, spowodowało, że płace pielęgniarek znacząco wzrosły w stosunku do innych gałęzi gospodarki - przyznaje.

  źródło informacji - www.pulshr.pl  Zobacz cały wywiad z prezesem NFZ. Zobacz wideo tutaj.

  UWAGA!!! Zobacz pismo redakcji pielegniarki.info.pl do prezesa NFZ w przedmiotowej sprawie z dnia 16 marca 2019 roku.

  Kolejną osobą, która podkreśla "przyzwoity poziom" zarobków naszej grupy zawodowej oraz lekarzy, to były minister zdrowia pan senator Konstanty Radziwiłł, który dnia 1 sierpnia na posiedzeniu senatu, mówił:

  "Trzeba też powiedzieć, że problemem w służbie zdrowia są dzisiaj płace nie tyle lekarzy i pielęgniarek ‒ bo w przypadku tych 2 grup zawodowych, można powiedzieć, są one dzisiaj już na zupełnie przyzwoitym poziomie ‒ ile innych pracowników. One zdecydowanie nie nadążają. Dotyczy to zarówno pracowników wykonujących zawody medyczne, jak i właśnie pracowników działalności podstawowej, którzy nie wykonują zawodów medycznych. I tak naprawdę ta ustawa głównie im jest dedykowana. Wydaje się, że jeśli w ogóle można mówić o problemie niskich płac w systemie służby zdrowia, to on szczególnie widoczny jest właśnie w tych grupach poza pielęgniarkami i lekarzami. A zatem obok takiego generalnego problemu niskich płac, który jest w stosunku do niektórych już dyskusyjny, mamy bardzo wyraźny problem dysproporcji".

  Wobec powyższych wypowiedzi ciekawy jest postulat zawarty w piśmie do ministra zdrowia, którego autorem są izby i związki pip. W piśmie z dnia  13 czerwca 2019 roku powyższe organizacje napisały, cytuję: 

  "Przypominamy również, że w styczniu 2020 r. jesteśmy umówieni z Ministrem Zdrowia na wznowienie rozmów w celu oceny realizacji postanowień zawartych w §1 Porozumienia z dnia 09-07-2018 r., w tym także oceny poziomów wynagrodzeń jakie otrzymywać będą pielęgniarki i położne, w zestawieniu ze średnimi wynagrodzeniami w kraju, a także z wynagrodzeniami jakie otrzymywać będzie grupa zawodowa lekarzy".

  Wybrał: Mariusz Mielcarek 

  "Sprawa 1 200 PLN do podstawy"

  Zobacz poprzednie odcinki pielęgniarskiego live'a...