Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 mają uprawnienia ale ich nie wykorzystują.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 mają uprawnienia ale ich nie wykorzystują.

Sąd o korzystaniu z dodatkowych uprawnień przez pielęgniarki grupy 2

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kolejnym materiale dotyczącym odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6 cytuje następny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Rejonowego z dnia 1 września 2023 roku. Obszerne fragmenty przedmiotowego wyroku przytaczamy w artykułach redakcyjnych w aktualnościach w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.

Natomiast sprawie odszkodowań dla pielęgniarek i położnych z grupy 5, którym należy się odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu względem osób z grupy 2 poświęciliśmy wczorajszy artykuł redakcyjny pt. Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się! Ten aspekt niesprawiedliwej ustawy o ustalaniu wynagrodzeń zasadniczych w podmiotach leczniczych podnosiliśmy już w 2021 roku.

Również problemy dotyczące nieuznawania kwalifikacji pielęgniarek mające wykształcenie określone w grupie 2 siatki płac są przedmiotem aktualności w dziale pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.

Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 mają uprawnienia ale ich nie wykorzystują

Poniższe rozważania sądu w zakresie argumentacji szpitala, który podważa zarzuty skarżących szpital pielęgniarek z grupy 6 oczywiście nie mają żadnego znaczenia dla sytuacji pielęgniarek z grupy 2.

Skoro szpital przed 30 czerwca 2021 roku poświadczał w dokumentacji przekazywanej do NFZ, że zatrudnia pielęgniarki na stanowiskach wymagających posiadania tytułu magistra oraz specjalizacji to żadnego znaczenia nie ma, że organizacja pracy personelu pielęgniarskiego uniemożliwia wykorzystanie uprawnień zawodowych na które powoływał się szpital.

Cytujemy zatem kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Rejonowego.

Kolejnymi okolicznościami, które według pozwanego miały uzasadniać różnice w wynagradzaniu powódek i pielęgniarek z wyższym wykształceniem oraz specjalizacją, był większy zakres uprawnień oraz obowiązków tych ostatnich. (…)

Stwierdzić trzeba zatem, że wykazywanie czysto teoretycznych uprawnień i obowiązków pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją nie mogło wpłynąć na rozstrzygnięcie sprawy, gdyż pracownice te w praktyce nigdy nie korzystały z tychże uprawnień i nie musiały wykonywać obowiązków w większym zakresie aniżeli powódki. Dotyczy to również możliwości wystawiania recept przez pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją.

W toku rozprawy pozwany dodatkowo podnosił, że pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją mogły wykonywać badania fizykalne oraz wykonywać pracę w tzw. Centrum. Pielęgniarki z wyższym wykształceniem z reguły też przygotowywać miały programy profilaktyczne.

Sąd zwrócił już uwagę, że wykonywanie badań fizykalnych nie zostało udowodnione, podobnie jak wymóg posiadania wyższego wykształcenia, aby móc pracować w Centrum. Wykształcenie pielęgniarek nie miało też wpływu na przygotowywanie programów profilaktycznych, albowiem do ich tworzenia nie było wymagane magisterium ani specjalizacja. Nie może być zatem mowy o wykonywaniu przez pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją większego katalogu obowiązków, co uzasadniać miałoby różnice w wysokości wynagrodzenia.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8214 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki w obliczu medycznej marihuany w ochronie zdrowia

3 min czytania
W 2023 roku Stowarzyszenie Pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych (ANA) podjęło decyzję o oficjalnym uznaniu opieki nad pacjentami, którzy są leczeni przy użyciu…
Aktualności

Jaki termometr bezdotykowy wybrać

2 min czytania
Termometr to urządzenie, które każdy z nas powinien mieć w swojej domowej apteczce. Pozwala zmierzyć temperaturę ciała, gdy podejrzewamy u siebie osłabienie…
Aktualności

Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.

2 min czytania
Pielęgniarki nie są niewolnikami… W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa”, zapisano: 1. W przypadkach uzasadnionych…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - kursy specjalistyczne. Drastyczny spadek uczestników.