80% pielęgniarek posiadających tę specjalizację pracuje w szpitalach.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
80% pielęgniarek posiadających tę specjalizację pracuje w szpitalach.

Pielęgniarki w liczbach

Jak wspominaliśmy w artykule pt. Tysiące pielęgniarek i położnych pracuje w wieku 65 lat i więcej., według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych było zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ. Powyższa liczba dotyczy wszystkich specjalizacji.

Dzisiaj natomiast, przybliżymy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Zobacz także:

Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek

W latach 2018-2023 (sesja wiosenna) ponad 8,3 tys. pielęgniarek ukończyło specjalizację w przedmiotowej dziedzinie. Szkolenie w tym zakresie pozwala na aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarki uzyskujące tytułu specjalisty posiadają specjalistyczne kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabywają umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.

Egzamin państwowy w zakresie pielęgniarstwa internistycznego, w obecnie trwającej sesji jesiennej odbędzie 19 listopada. Ma do niego przystąpić 2 276 pielęgniarek.

Liczba czynnych zawodowo pielęgniarek specjalistek

Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia widzimy, że w 2022 roku ponad 8,9 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego było czynnych zawodowo. Warto zaznaczyć, że ponad 80% z nich było zatrudnionych w szpitalach (7,2 tys.). Pozostałe rodzaje świadczeń kształtują się następująco:

  • Ambulatoryjna opieka specjalistyczna – około 400 pielęgniarek
  • Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – około 300 pielęgniarek
  • Podstawowa Opieka Zdrowotna – około 700 pielęgniarek
  • Rehabilitacja lecznicza – około 300 pielęgniarek
  • inne – około 2 100 pielęgniarek

Średnia wieku dla pielęgniarek ze specjalizacją internistyczną, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ to 50,2 lata.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

905 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.