Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy

Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji dotyczących wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja (…).

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2021, poz. 628) uchwala się, co następuje:

§ 1. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych ustala rekomendacje dotyczące wykazu dziedzin pielęgniarstwa mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja (…) stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Rekomendacje zostaną:

– przedstawione i promowane przez Panią Ewę Molkę – Wiceprezesa NRPiP oraz Panią Gabrielę Hofman – członka NRPiP na spotkaniach Zespołu do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne powołanego przez Ministra Zdrowia w drodze Zarządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r.

– przesłane w formie pisemnej do Przewodniczącej ww. Zespołu,

– przesłane do Ministra Zdrowia.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Wykaz rekomendowanych przez izbę pip dziedzin specjalizacji

Dla pielęgniarek:

 • Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
 • Pielęgniarstwo chirurgiczne
 • Pielęgniarstwo internistyczne
 • Pielęgniarstwo onkologiczne
 • Pielęgniarstwo operacyjne (włączyć do programu szkolenia zagadnienia ze szkolenia chirurgicznego asystenta lekarza i uwzględnić zagadnienia dotyczące menagera bloku operacyjnego).
 • Pielęgniarstwo opieki długoterminowej
 • Pielęgniarstwo opieki paliatywnej
 • Pielęgniarstwo pediatryczne
 • Pielęgniarstwo psychiatryczne
 • Pielęgniarstwo ratunkowe
 • Pielęgniarstwo rodzinne
 • Pielęgniarstwo w ochronie zdrowia pracujących
 • Pielęgniarstwo w środowisku nauczania i wychowania

Oraz dziedziny specjalizacji dedykowane tylko do magistrów pielęgniarstwa:

 • Pielęgniarstwo diabetologiczne
 • Pielęgniarstwo kardiologiczne
 • Pielęgniarstwo nefrologiczne
 • Pielęgniarstwo geriatryczne
 • Pielęgniarstwo neurologiczne

Dla położnych:

 • Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze
 • Pielęgniarstwo rodzinne
 • Pielęgniarstwo operacyjne w położnictwie i ginekologii (włączyć do programu szkolenia zagadnienia ze szkolenia chirurgicznego asystenta lekarza i uwzględnić zagadnienia dotyczące managera bloku operacyjnego).

Dla pielęgniarek i położnych:

 • Pielęgniarstwo neonatologiczne

Dla magistrów pielęgniarstwa i magistrów położnictwa:

 • Pielęgniarstwo epidemiologiczne.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek zaskakuje…

Najpierw należy ustalić jakie kompetencje zawodowe powinny zostać przyznane pielęgniarkom. Kolejnym krokiem powinno być określenie: jaka forma szkolenia podyplomowego będzie najbardziej optymalna dla uzyskania przedmiotowych uprawnień przez pielęgniarki. Może wystarczy kurs kwalifikacyjny? Może w innym przypadku będzie to szkolenie specjalistyczne. W innym specjalizacja.

Kolejny krok to opracowanie programów specjalizacji.

Natomiast izba ustala najpierw wykaz specjalizacji oraz decyduje jakie specjalizacje będą mogły odbywać TYLKO pielęgniarki z tytułem magistra.

Jakie są przesłanki takiej decyzji izby pip? Dlaczego tylko pielęgniarka z tytułem magistra ma prawo odbyć specjalizację kardiologiczną? Natomiast szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego może odbywać pielęgniarka bez tytułu magistra?

Dlaczego pielęgniarki z tytułem magistra na kierunku: zdrowie publiczne, promocja zdrowia, socjologia, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, organizacja w ochronie zdrowia – według izby pip nie mogą odbywać specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa: – diabetologicznego, kardiologicznego, nefrologicznego, geriatrycznego, neurologicznego?

Dlaczego izba pip nie przeprowadziła szerokiej konsultacji ze środowiskiem zawodowym pielęgniarek i położnych w tak ważnej dla naszych zawodów problematyce. Wystarczyło ogłosić projekt uchwały i dać czas na zgłaszanie uwag…

Zapraszamy użytkowników pielegniarki.info.pl do zamieszczania opinii w przedmiotowej sprawie i jednocześnie zachęcamy do oceny artykułu – poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: ile szpitali wyposaża pielęgniarki w bezpieczne wenflony i tępe igły.