Niższa podwyżka dla pielęgniarek z licencjatem.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Niższa podwyżka dla pielęgniarek z licencjatem.

Minister zdrowia ogłasza podwyżki dla pielęgniarek i położnych

Minister zdrowia w dniu 5 listopada ogłosił na konferencji prasowej wyniki Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia. W pracach nie brali udziału protestujący medycy. Poniżej cytujemy fragment przedmiotowej konferencji prasowej, z fragmentem wypowiedzi ministra zdrowia, w oryginalnym brzmieniu.

Od trzech tygodni w ramach kilku spotkań rozmawialiśmy o tym jak poprawić ścieżkę wzrostu wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej, no i te rozmowy oczywiście były intensywne, miały też różny przebieg, strony przedstawiły swoje stanowiska.

Cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie i to porozumienie, które zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników, to porozumienie przede wszystkim oznacza zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i właśnie na wynagrodzenia.

Obliczyliśmy sobie, że ten szacunkowy koszt przyjętej propozycji to jest mniej więcej 6,5 miliarda złotych, to jest ogromna kwota, ogromna kwota, która robi oczywiście wrażenie, ale też oznacza bardzo realny wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku dla praktycznie każdego zawodu medycznego.

źródło: konferencja prasowa ministra zdrowia

Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że podwyżka, o której rozmawialiśmy będzie realizowana w tym trybie, w jakim do tej pory pracuje ustawa o wzroście minimalnego wynagrodzenia, czyli od lipca.

źródło: minister zdrowia

Informacje w zakresie zmian w siatce płac pielęgniarki i położnej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od czasu ogłoszenia o zawarciu porozumienia sukcesywnie publikuje artykuły przybliżające środowisku pielęgniarskiemu zmiany w siatce płac.

Podkreślić należy, że nowa siatka płac wprowadza zmiany w podziale na grupy, a także podnosi współczynniki pracy.

Warto zaznajomić się z treścią poniższych artykułów i wyrobić własne zdanie na temat zapowiedzianych zmian.

W wyżej wymienionych artykułach wyjaśniamy zawiłości związane z nową siatką płac oraz przedstawiamy wyliczenia skutków finansowych dla każdej z trzech grup pielęgniarek i położnych.

Wysokość podwyżki dla pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata

Minister zdrowia podał, że pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem zyskają na zmianach w tabeli zaszeregowania 1500 PLN podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, do poziomu 5300 PLN.

Natomiast w przypadku osób z tytułem licencjata wysokość wzrostu podstawy będzie mniejsza. Dlaczego? Należy pamiętać, że obecnie te pielęgniarki i położne są zaszeregowane w grupie 8. Natomiast po zmiane ustawy będą zaszeregowane w grupie 9, wraz z absolwentkami LM i SM.

Szczegółowo to zagadnienie opisaliśmy w poniższym artykule.

Osoby z grupy 9 mają obecnie wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3772 PLN, przy współczynniku pracy – 0,73. Tak wynika z ustawy. Wzrost tego wynagrodzenia do poziomu 5300 PLN daje podwyżkę około 1500 PLN.

Natomiast pielęgniarki i położne z tytułem licencjata, zaszeregowane obecnie w grupie 8, mają wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4185 PLN, przy współczynniku pracy – 0.81.

Wobec powyższego osoby z tytułem licencjata osiągając poziom wynagrodzenia zasadniczego 5300 PLN, będą miały wzrost pensji zasadniczej nie o 1500 PLN ale o 1115 PLN.

Kolejne informacje w przedmiotowym zagadnieniu jutro na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki z licencjatem w niższej grupie.