Pielęgniarki bez dodatku bo pani w kadrach choruje.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Pielęgniarki bez dodatku bo pani w kadrach choruje.

Dodatek dla pielęgniarek – miesięczne a nawet roczne opóźnienia w wypłatach

W reportażu telewizyjnym TVP w dniu 19 lutego 2022 roku autorstwa Artur Maras / Jacek Piechota – poruszono sprawę drastycznych opóźnień w wypłacie dodatków dla pielęgniarek i położnych.

W materiale telewizyjnym zasygnalizowano, że pielęgniarki z oddziału kardiologii Szpitala Specjalistycznego w Pile żądają wypłaty zaległych świadczeń – chodzi o dodatek covidowy. Dyrekcja szpitala tłumaczy, że pieniądze zostaną wypłacone, ale najpierw trzeba zrobić porządek w dokumentacji, która była źle prowadzona przez niektóre oddziały.

Ze względu na opóźnienia w wypłacie przedmiotowych świadczeń pieniężnych, pielęgniarki poprosiły o pomoc prezydenta miasta. Zapowiadają, że jeśli w ciągu dwóch tygodni sytuacja się nie zmieni, wystąpią na drogę prawną. Do dzisiejszego dnia dodatki covidowe za listopad i grudzień nie zostały jeszcze wypłacone.

Ciężko jest pielęgniarkom zaakceptować tę sytuację, gdyż powtarza się ona po raz kolejny, bo za poprzedni rok również pielęgniarki miały wypłacone pieniądze ze znacznym opóźnieniem. Zdarzały się przypadki, że z ponad rocznym.

Agnieszka Drożdż, przewodnicząca OZZPiP w Pile

Dodatki dla pielęgniarek – przyczyny opóźnienia wypłat

Dyrekcja szpitala tłumaczy, że powodem zwłoki są m. in. zwolnienia lekarskie w kadrach oraz niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej przez niektóre oddziały.

Największy problem jest z tym, że dokumentacja, która wpływa z oddziałów, jest błędna. Wynika to z tego, że niewłaściwie są spisywane godziny, niewłaściwie podawane są liczby tych godzin. Czasami jest brak podpisów – wskazuje Beata Szafraniec, z-ca dyrektora ds. finansowych i organizacji Szpitala Specjalistycznego w Pile. Dodaje, że braki czy nieścisłości w dokumentacji może zakwestionować Narodowy Fundusz Zdrowia, który wypłaca pieniądze dla całego szpitala.

Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile – jednoznacznie przekazuję pracownikom informację, że nie ulegnę tu żadnej presji. Z racji tego, że stworzenie takiego dokumentu wymaga staranności od wszystkich po kolei, poprzez weryfikację w dziale kadr i naliczenie później w dziale płac. To musi być staranne i prawidłowe, gdy chodzi o środki publiczne. Bezwzględnie w tej materii obowiązuje zasada dyscypliny finansów publicznych.

Zobacz cały materiał telewizyjny w sprawie dodatków dla pielęgniarek.

źródło:poznan.tvp.pl

Komentarz redakcji pielegniarki.info.pl

Szanowny Panie Dyrektorze!

Pańskie stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zadziwiające. Czyżby jest to próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za drastyczne opóźnienia w wypłacie dodatków dla pielęgniarek? Tak z SIEBIE!

To Pan jako dyrektor, odpowiada za powyższy stan rzeczy. To Pan wydaje podległym pracownikom polecenia, które mają zrealizować. Zwłaszcza swoim zastępcom.

To Pan odpowiada za opracowanie odpowiedniej dokumentacji w kierowanej przez siebie jednostce, która będzie podstawą do wypłaty dodatków. Dokumentacji, która nie będzie zakwestionowana przez NFZ.

To Pan także odpowiada za opracowanie obiegu dokumentacji kadrowo – księgowej. Natomiast tłumaczenie opóźnień absencją chorobową podległych pracowników jest kuriozalne. Czyżby termin wypłat wynagrodzenia w podległej panu jednostce jest także zależny od absencji chorobowej pracowników administracji?

Wyraża Pan opinie, że: „jednoznacznie przekazuję pracownikom informację, że nie ulegnę tu żadnej presji”.

Proszę uprzejmie wywrzeć na SIEBIE presję w celu skutecznego wykonywania obowiązków ciążących na osobie kierującej podmiotem leczniczniczym.

Mam nadzieję, że nigdy nie będzie Pan w sytuacji, będąc pacjentem, kiedy wykonanie lub niewykonanie ważnej procedury medycznej, uwarunkowane będzie od obecności lub absencji chorobowej personelu medycznego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7535 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – dyrektor podniósł pensje absolwentkom LM.