Wykaz 9 bezpłatnych kursów specjalistycznych dla pielęgniarek i położnych.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.
W artykule pt. MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu, przekazaliśmy podstawowe informacje w zakresie przedmiotowego programu. W kolejnym artykule pt. Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki, poinformowaliśmy jaka instytucja będzie odpowiedzialna za realizację powyższego programu.
Natomiast w artykule pt. Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE, przekazaliśmy bardziej szczegółowe informacje w zakresie sposobu realizacji programu.
W artykule pt. Pielęgniarki i położne – wykaz bezpłatnych kursów dokształcających, które odbędą się w ramach programu UE, poinformowaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl o kursach dokształcających, które będą prowadzone w ramach przedmiotowego programu.
Natomiast w artykule pt. Pielęgniarki i położne – wykaz bezpłatnych kursów kwalifikacyjnych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej, informujemy o dziedzinach pielęgniarstwa, w których będą prowadzone kursy w ramach powyższego programu.
Poniżej przekazujemy dane dotyczące kursów specjalistycznych, które mają być prowadzone w ramach niniejszego programu.
W dokumentacji programu podkreślono, że brak dostępu do kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych może ograniczyć możliwości rozwoju ich kariery, co z kolei może zniechęcić nowe osoby do wstąpienia w ten zawód. W dłuższej perspektywie może to prowadzić także do negatywnych zjawisk ekonomicznych. Ponadto brak możliwości ciągłego rozwoju zawodowego sprawia, że zawód pielęgniarki i położnej staje się mniej atrakcyjny dla młodych osób planujących swoją karierę zawodową. Brakuje też odpowiedniej liczby młodszych następców na miejsce odchodzącego personelu pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. To z kolei długofalowo może prowadzić do deficytu personelu medycznego i dalszego pogorszenia dostępności opieki zdrowotnej dla społeczeństwa.
W ramach programu przewidziano realizację poniższych kursów specjalistycznych:
1. Leczenie ran dla pielęgniarek,
2. Żywienie dojelitowe i pozajelitowe dla pielęgniarek,
3. Leczenie ran dla położnych,
4. Diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie i ginekologii dla położnych,
5. Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych,
6. Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie dla pielęgniarek i położnych,
7. Edukator w cukrzycy dla pielęgniarek i położnych,
8. Terapia bólu przewlekłego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych,
9. Opieka pielęgniarska nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów dla pielęgniarek i położnych.
źródło: mz.gov.pl
Kolejne informacje o powyższym programie wkrótce na pielegniarki.info.pl