Pielęgniarki – pozwy sądowe kończą się nierzadko sprzecznymi stanowiskami sądów.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – pozwy sądowe kończą się nierzadko sprzecznymi stanowiskami sądów.

Mija prawie 100 dni od pierwszego czytania projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek autorstwa pani Krystyny Ptok w obecnej kadencji sejmu…

Poniżej cytujemy fragment Listu Dyrektorów Szpitali Powiatowych Do Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia z dnia 1 marca 2024 roku. Nasze zainteresowanie wzbudziła ta część przedmiotowego Listu, która dotyczy kwestii wynagrodzeń personelu medycznego. Cytujemy:

Podwyżki wynagrodzeń personelu podmiotów leczniczych:

a) Konieczność jednoznacznego uregulowania kwestii formalnoprawnych związanych z wdrożeniem określonych ustawą podwyżek płac dla personelu medycznego i pomocniczego, w celu uniknięcia napięć pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi oraz wewnątrz tych grup, a co najważniejsze konfliktów na linii pracownik – pracodawca, skutkujących masowymi procesami sądowymi, które kończą się nierzadko sprzecznymi stanowiskami sądów.

b) Konieczność zagwarantowania środków dla podmiotów leczniczych na sfinansowanie kosztów podwyżek wynagrodzeń i wszelkich wynikających z nich skutków ekonomicznych, a także zrefundowanie kosztów ponoszonych w tym zakresie przez szpitale w latach 2022-2023, które to koszty nie znalazły pełnego pokrycia w finansowaniu z NFZ.

żródło: szpitalepowiatowe.pl

Dalsza część artykułu pod ankietą…

Zapraszamy użytkowników pielegniarki.info.pl do głosowania w poniższej sondzie: Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową? Za oddane głosy dziękujemy!

Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową?

Także na stronie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zamieszczono w dniu 5 marca 2024 roku następującą informację:

Władysław Perchaluk, prezes Związku otrzymał zaproszenie na obrady plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Spotkanie będzie poświęcone zagadnieniom związanym z rozwiązaniami określającymi kwestie wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych.

Obrady odbędą się 18 marca w gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wśród zaproszonych są m.in. Izabela Leszczyna, minister zdrowia; Krystyna Ptok, OZZPiP Zarządu Krajowego oraz Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mija prawie 100 dni od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok w obecnej kadencji sejmu. Widać, że obecna koalicja rządowa skutecznie odgrywa pozory dialogu w sprawie naprawy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Przez te 100 dni powołała nadzwyczajną podkomisję, której celem jest stworzenie wrażenia, że sprawa płac personelu pielęgniarskiego „leży na sercu większości sejmowej”.

Teraz dowiadujemy się, że dyskusja w sprawie, której przedmiotem obrad miała być nadzwyczajna podkomisja sejmowa zostanie również podjęta podczas obrad plenarnych Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach… Zaskakujący jest fakt, że na obrady Rady… zaproszono minister zdrowia oraz przewodnicząca Krystyna Ptok.

Teraz się okazuje, że sejmowa komisja zdrowia podczas posiedzenia w dniu 6 marca, w ciągu 3 minut – tak trzech minut(!) – powołała cztery nowe podkomisje:

Podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia,

Podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego,

Podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego,

Podkomisja stała do spraw onkologii.

Zatem nowa większość sejmowa w obszarze ochrony zdrowia stosuje z powodzeniem starą dobrą metodę: gdy nie masz nic do zaoferowania oponentom – powołaj: komisje, podkomisje. Natomiast rządowa koalicja poszła krok dalej i powołała NADZWYCZAJNĄ podkomisję. Brzmi dobrze, tylko nic z tego na razie nie wynika…

Natomiast czytelników pielegniarki.info.pl odsyłamy do poniższych artykułów redakcyjnych, które poruszają zagadnienia dotyczące projektu ustawy, który do sejmu skierował związek pielęgniarek oraz prac przedmiotowej nadzwyczajnej podkomisji, a także wypowiedzi decydentów o sytuacji w zakresie płac personelu pielęgniarskiego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek a studia MBA.