Sąd o zarobkach pielęgniarek – podaje sposób sprawiedliwego różnicowania wynagrodzeń.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Sąd o zarobkach pielęgniarek – podaje sposób sprawiedliwego różnicowania wynagrodzeń.

Sąd w uzasadnieniu wyroku o przyczynach nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5 i 6

W kolejnym artykule dotyczącym skutków odarcia z godności zawodowej dziesiątków tysięcy pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6 cytujemy kolejny fragment wyroku Sądu Rejonowego z dnia 1 września 2023 roku.

Dotychczas cytowane obszerne fragmentu powyższego wyroku są dostępne w dziale aktualności pt. Odszkodowania dla pielęgniarek.

Poniżej cytowany fragment uzasadnienia do wyroku w całości odzwierciedla stanowisko redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – prezentowane od 2017 roku – w zakresie niegodziwego sposobu wynagradzania personelu pielęgniarskiego przez zarządzających podmiotami leczniczymi. Skandaliczny jest fakt, że sposób ten jest w wielu przypadkach akceptowany przez zarządy zakładowych organizacji OZZPiP. Związek pielęgniarek podpisywał bowiem porozumienia na poziomie szpitali, które otwierały drogę do wdrażania zasad wynagradzania, które odzierają z godności zawodowej pokrzywdzone pielęgniarki.

Haniebne jest także, że niektóre pielęgniarki oddziałowe przed sądami zeznają, że pielęgniarki nie wykonują takich samych czynności a ich zróżnicowanie wynika od zaszeregowania do danej grupy w siatce płac. Stoją w kontrze do skarżących szpitale pielęgniarek, które domagają się odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Czy można niżej upaść? Czy można broniąc racji dyrekcji szpitala zeznawać przed sądem kłamiąc w zakresie realnych uwarunkowań organizacji pracy personelu pielęgniarskiego? Jakie konsekwencje powinny ponieść takie pielęgniarki oddziałowe? O tym piszemy w artykule pt. Pielęgniarki oddziałowe – haniebne zeznania przed sądem.

Zatem zacytujmy kolejny fragment wyroku sądowego…

Pozwany jest dużym szpitalem, posiadającym odpowiednie służby kadrowe i księgowe oraz obsługę prawną. Pozwany miał świadomość, że personel pielęgniarski w (…) Oddziale wykonuje jednakową pracę.

Powinien liczyć się z tym, że znacznie różnicując wynagrodzenie pielęgniarek za wykonywanie tej samej pracy, zobowiązany będzie naprawić szkodę spowodowaną nierównym traktowaniem.

Pozwany pracodawca nie podjął działań, które doprowadziłyby do takiego podzielenia obowiązków, aby pewne czynności wykonywały pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją, z czym łączyłaby się także ich większa odpowiedzialność.

Pielęgniarki te nie zostały też awansowane na stanowiska, na których wymagana byłaby specjalizacja i wyższe wykształcenie – np. specjalisty pielęgniarki (pkt 32 załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z dnia 20 lipca 2011 r.).

Musiałoby się to oczywiście wiązać z faktyczną zmianą zakresu obowiązków. Sama zmiana nazwy stanowiska bez zmiany rodzaju obowiązków nie oznaczałaby, że pracownicy wykonywali różną pracę.

Konkludując, sąd doszedł do przekonania, że pozwany szpital wykonując wynikający z umowy o pracę obowiązek przestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, nie zachował należytej staranności, na skutek czego w okresie od 1 lipca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. otrzymały wynagrodzenie niższe o 21 976,19 PLN i 21 789,37 PLN (w przypadku drugiej pielęgniarki). Dlatego też zasądzono od pozwanego szpitala na rzecz skarżących pielęgniarek dochodzone kwoty główne.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 201

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko jedna pielęgniarka nie zdała egzaminu państwowego.